1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Diuna” – zdobywca sześciu Oscarów. Gdzie obejrzeć film, ile części obejmuje?

„Diuna” to epicka opowieść o dwóch walczących ze sobą rodach. Nakręcenia widowiskowej ekranizacji kultowej powieści Franka Herberta podjął się kanadyjski reżyser Denis Villeneuve. (Fot. materiały prasowe)
„Diuna” to epicka opowieść o dwóch walczących ze sobą rodach. Nakręcenia widowiskowej ekranizacji kultowej powieści Franka Herberta podjął się kanadyjski reżyser Denis Villeneuve. (Fot. materiały prasowe)
„Diuna” to jedna z najmocniejszych premier science fiction minionego roku i w ogóle ostatnich lat. Najlepszym dowodem na to są liczne Oscary, które powędrowały na konto produkcji. W jakich kategoriach wyróżniono film? O czym jest „Diuna”? Ile ma części? Gdzie ją obejrzeć? Odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z ekranizacją pierwszej części pierwszego tomu kultowego bestsellera.

Film „Diuna” (org. „Dune”) zrealizowany został na kanwie futurystycznej powieści autorstwa Franka Herberta, stanowiącej jedną z najpopularniejszych pozycji literackich z kategorii science fiction. Najnowsza adaptacja bestsellera to dzieło kanadyjskiego reżysera Denisa Villeneuve’a („Sicario”, „Nowy Początek”, „Blade Runner 2049”). Wcześniej próby przeniesienia tej kultowej książki na duży ekran podejmowali inni twórcy filmowi, między innymi David Lynch i Ridley Scott. Pierwszy z nich zrealizował wątpliwej jakości ekranizację w 1984 roku (wystąpili w niej m.in. Sting i znany z „Miasteczka Twin Peaks” Kyle MacLachlan), a drugi jedynie zapowiadał produkcję, jednak nawet jej nie rozpoczął.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Pierwsze zdjęcia z planu nowej „Diuny” trafiły do sieci w kwietniu 2020 roku, co rozpaliło do czerwoności wszystkich fanów twórczości Herberta i talentu reżyserskiego Villeneuve’a. Apetyt widzów rozbudziło też ogłoszenie obsady, w której znalazły się same gwiazdy. Oprócz wybitnego Timothéego Chalameta wcielającego się w Paula Artydę, do udziału w filmie zaproszono Stellana Skarsgårda (baron Harkonenn), Rebeccę Ferguson (Lady Jessica), Oscara Isaaca (książę Leto), Javiera Bardem (Stilgar) oraz Zendayę (Chani), a także Josha Brolima, Jasona Momoa i Charlotte Rampling.

Niestety na premierę filmu trzeba było jeszcze nieco poczekać. Początkowo film miał trafić do kin w grudniu 2020 roku i mało brakowało, a tak by się stało, jednak z powodu pandemii koronawirusa wejście „Diuny” do kin przesunięto o rok. Ostatecznie film zadebiutował 3 września 2021 roku w ramach 78. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, natomiast w polskich kinach pojawił się 22 października.

O czym jest „Diuna”?

Zanim obejrzycie film, warto dowiedzieć się, o czym tak naprawdę jest „Diuna”. W tym akapicie odpowiemy na to pytanie. „Diuna” opowiada bogatą historię waśni między dwoma arystokratycznymi rodami, Atrydów i Harkonnenów, które walczą o władzę nad planetą Arrakis (potocznie zwaną Diuną) i jej cennymi zasobami. To centralne miejsce w wykreowanym przez Herberta uniwersum. Każda z rodzin chce przejąć kontrolę nad złożami melanżu, czyli niezwykle pożądanej substancji niezbędnej do produkcji narkotyku przedłużającego życie i umożliwiającego jasnowidzenie. Gdy panujący ród Atrydów zostaje pokonany przez Harkonnenów, cywilizację przed zagładą może ocalić jedynie syn dawnych władców – Paul, syn księcia Leto. Po zamachu stanu zostaje on zmuszony do ucieczki. Na wygnaniu natrafia na lud koczowniczych wojowników, z którym rusza naprzeciw odpowiedzialnym za przewrót Harkonnenom.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Diuna” – gdzie kręcono film?

Wielu widzów z pewnością jest ciekawych, gdzie kręcono film „Diuna”. Środowiska i krajobrazy odgrywają ważną rolę w fabule filmu, dlatego reżyser wybrał sporo różnych lokacji. „Diuna” powstawała zatem w Budapeszcie (Węgry), dolinie Wadi Rum (Jordania), Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie) oraz w Norwegii. W ten sposób Villeneuve chciał osiągnąć wizualną autentyczność.

Film kręcono m.in. w oazie Liwa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, która pełna jest pustynnych przestrzeni i wydm, dlatego posłużyła jako tło dla planety Arrakis. Położona na północy pustyni Rub’ Al Khali oaza znajduje się około 100 mil na południowy zachód od Abu Dhabi. Planetą Arrakis na ekranie została również pustynna dolina Wadi Rum znajdująca się w południowej Jordanii. Tam z kolei występuje sporo formacji skalnych, dlatego reżyser zdecydował, że będzie świetną siedzibą Fremenów. Sceny we wnętrzach kręcono w węgierskim Origo Studios w Budapeszcie, jednym z największych studiu filmowym w Europie. Ekipa filmowa zawitała też do Norwegii, konkretnie na półwysep Stadlandet, który posłużył jako tło dla planety Caladan, czyli rodowego domu Artydów. Film „Diuna” kręcono również w Austrii i Słowacji.

Zdjęcia rozpoczęły się w marcu 2019 roku i zakończyły pod koniec lipca 2019 roku. Kolejne sceny nakręcono w sierpniu 2020 roku.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Diuna” – ile ma części?

„Diuna” to sześciotomowa opowieść obejmująca następujące części: „Diuna”, „Mesjasz Diuny”, „Dzieci Diuny”, „Bóg Imperator Diuny”, „Heretycy Diuny”, „Kapitularz Diuną”. W takiej kolejności należy je czytać, bo każdy tom jest ze sobą ściśle związany fabularnie. Warto jednak zaznaczyć, że film Denisa Villeneuve’a to adaptacja dopiero połowy pierwszego tomu. Reżyser skupia się w nim na losach syna władcy rządzącego rodu i wprowadza nas w fantastyczny świat wykreowany przez Franka Herberta. Ekranizacja drugiej połowy ma pojawić się w kinach w 2023 roku.

„Diuna” – recenzja filmu

Czy na premierę „Diuny” faktycznie opłacało się tyle czekać? Zdecydowanie tak. „Swoje oczekiwania mieli i fani serii książek Franka Herberta, i wielbiciele pamiętnej ekranizacji Davida Lyncha ze Stingiem w jednej z ról. Tymczasem reżyser najnowszej „Diuny”, Kanadyjczyk Denis Villeneuve, proponuje całkiem świeżą wizję” – pisze w recenzji dla miesięcznika „Zwierciadło” Anna Tatarska. „Jego opowieść o losach rodu Atrydów, zesłanego na pustynną planetę Arrakis (nieformalnie: Diunę), by zawiadywać wydobyciem drogocennego, przedłużającego życie melanżu, ma rozmach. Są tu i spektakularne sceny walki, i pomysłowe efekty specjalne, ale przy tym wszystkim reżyser z wyczuciem buduje klimat, tworząc opowieść zaskakująco, wbrew skali, subtelną. Absolutnie nie jest to, jak się obawiano, blockbuster głównie dla nastolatków. Dodatkowe atuty to wspaniale dobrana obsada, w tym – bez niespodzianek – Timothée Chalamet z jego elektryzującym błękitnym spojrzeniem w roli Paula Atrydy. A także łącząca symfoniczne i etniczne inspiracje muzyka Hansa Zimmera. Wizjonerska „Diuna” pobudza wyobraźnię i zaostrza apetyt na więcej”.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Diuna” – zdobywca sześciu Oscarów

„Diuna” okazała się największym zwycięzcą tegorocznych Oscarów i zdominowała cały tegoroczny sezon nagród branżowych. Na konto produkcji trafiło aż sześć statuetek Akademii Filmowej. Film doceniono w następujących kategoriach: muzyka oryginalna (Hans Zimmer), scenografia (Patrice Vermette, Zsuzsanna Sipos), efekty specjalne (Paul Lambert, Tristan Myles, Brian Connor, Gerd Nefzer), zdjęcia (Greig Fraser), dźwięk (Doug Hemphill, Mac Ruth, Mark A. Mangini, Ron Bartlett, Theo Green) i montaż (Joe Walker). Oprócz tego, „Diuna” zdobyła 29 innych wyróżnień i 65 nominacji.

„Diuna” – gdzie obejrzeć?

Jeśli zastanawiacie się, gdzie obejrzeć film „Diuna”, śpieszymy z odpowiedzią. Produkcja od marca dostępna jest na platformie HBO Max. „Diuna” czeka na was również w serwisach Canal+ online, Premiery Canal+, CHILI, Apple TV i PLAY NOW.

„Diuna” – czas trwania

„Diuna” nie należy do najkrótszych filmów, dlatego aby ją obejrzeć, najlepiej zarezerwować sobie cały wieczór. Na całość trzeba poświęcić minimum 2 godziny i 35 minut (tyle trwa cały film), ale oczywiście zalecamy doliczyć sobie do tego dodatkowe pół godziny na ochłonięcie po seansie i wymienienie się z bliskimi przemyśleniami o produkcji. Życzymy miłego oglądania.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze