1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Fucking Bornholm” z nagrodą Europa Cinemas na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach

„Fucking Bornholm” z nagrodą Europa Cinemas na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach

„Fucking Bornholm” powstał na podstawie słuchowiska Empik Go, nagrodzonego Bestsellerem Empiku. (Fot. kadr z filmu/ materiały prasowe)
„Fucking Bornholm” powstał na podstawie słuchowiska Empik Go, nagrodzonego Bestsellerem Empiku. (Fot. kadr z filmu/ materiały prasowe)
Zobacz galerię 6 zdjęć
W sobotę zakończył się 56. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach. Polski film „Fucking Bornholm” w reżyserii Anny Kazejak został wyróżniony w jednej z kategorii dodatkowych.

„Fucking Bornholm” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach został wyróżniony nagrodą Europa Cinemas. Jury doceniło też inne produkcje Polaków. Nagroda FIPRESCI powędrowała do Tomasza Wińskiego za film „Hranice lásky”.Z kolei czesko-słowacko-polska koprodukcja „Slovo” zdobyła dwa wyróżnienia w Konkursie Głównym – za reżyserię i najlepszego aktora. Kryształowy Globus, czyli nagrodę główną festiwalu, otrzymał natomiast irańsko-kanadyjski film „Tabestan Ba Omid”.

O czym opowiada „Fucking Bornholm”? Kamping, majówka, kryzys – wyjazd z dziećmi na duńską wyspę Bornholm rodzi szereg pytań dotyczących szczęścia w życiu, w związku, w rodzinie. Anna Kazejak, reżyserka „Fucking Bornholm” zarysowała tragikomiczny portret czterdziestolatków i pełną ironii opowieść o uwalnianiu się od oczekiwań innych. W rolach głównych Agnieszka Grochowska, Maciej Stuhr, Jaśmina Polak i Grzegorz Damięcki. Film, który oparty jest na bestsellerowym słuchowisku Empik Go, do kin trafił 6 maja.

Opisuje historię grupy przyjaciół, która od lat spędza długi weekend na wyspie Bornholm. Jednak tym razem incydent między ich dziećmi sprawi, że wyjazd będzie znacznie różnił się od poprzednich...

Małżeństwo z długim stażem kontra nowy związek z Tindera? – „Fucking Bornholm” dotyka tematu tożsamości w czasach, gdzie znane nam do tej pory wzorce przestały mieć znaczenie. Kryzys w związku, problemy z komunikacją, zmęczenie oczekiwaniami innych, pozorne szczęście – to główne motywy filmu.

– „Fucking Bornholm” to historia Mai, która odkrywa, że tak naprawdę wszystkie role, które pełniła w rodzinie i poza nią, przestały jej odpowiadać. […] Bardzo mi zależało, żeby zrobić film, który jest troszeczkę inny niż to, co mamy w polskim kinie. Nie chciałam, żeby to był dramat, nie chciałam, żeby to była komedia – najbliżej temu filmowi do tragikomedii. Całe moje zadanie polegało na tym, żeby ten balans został utrzymany, żeby nie popaść w żadną skrajność. Ta historia, tak jak i nasze życie, jest bardzo zabawna, ale w swojej wymowie także bardzo głęboka i momentami dramatyczna, więc staramy się to bardzo umiejętnie rozgrywać, cieniować – mówi Anna Kazejak autorka scenariusza i reżyserka.

Jak podkreśla Agnieszka Grochowska, bohaterka „Fucking Bornholm”: – Najbardziej podobało mi się i fascynowało mnie to, że będę miała szansę zagrać kogoś, kto w trakcie tego dziwnego, krótkiego wyjazdu na Bornholm, się uwalnia. To jest ciekawe, bo jest trudne – wydaje mi się, że często jest tak, że większość z nas nigdy nie podejmuje walki, żeby dowiedzieć się, kim tak naprawdę jest poza tym, że pełni określone funkcje wobec innych ludzi.

Maciej Stuhr, który wcielił się w postać Huberta, męża głównej bohaterki docenia powierzoną mu rolę: – Chyba po raz pierwszy spotkałem na swojej drodze bohatera, który ani nie morduje niewinnych kobiet, ani nie opowiada jakiejś historii wyssanej z palca w stylu komedii romantycznej, ani nie biega gdzieś z pistoletem. Opowiadamy życiową historię z kręgu ludzi, w którym się też obracamy. Nie twierdzę, że jest to film o nas, ale mam wrażenie, że są to bohaterowie niezwykle nam bliscy poprzez to, że znajdują się w takiej sytuacji, w jakiej spokojnie my moglibyśmy się znaleźć.

Projekt „Fucking Bornnholm” przeszedł wyjątkową ścieżkę – najpierw powstał scenariusz, na bazie którego zrealizowano serial audio (Bestseller Empiku). Ten był z kolei podstawą książki i audiobooka. Na koniec zrealizowano zdjęcia do filmu fabularnego.

Producentem filmu jest Friends With Benefits Studio. Koproducentami TVN Grupa Discovery, Zachodniopomorski Fundusz Filmowy oraz Empik Go. Dystrybucja w Polsce: NEXT FILM.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze