1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

World Press Photo 2022 – znamy zwyciężczynię tegorocznej edycji konkursu

Zdjęcie roku World Press Photo 2022; „Kamloops Residential School”, Amber Bracken/„The New York Times”
Zdjęcie roku World Press Photo 2022; „Kamloops Residential School”, Amber Bracken/„The New York Times”
Najwyższe wyróżnienie w konkursie World Press Photo 2022 trafiło do kanadyjskiej fotoreporterki Amber Bracken. Zdjęciem roku została fotografia krzyża upamiętniającego dzieci, które zginęły w Kamloops Indian Residential School, katolickiej instytucji w Kolumbii Brytyjskiej.

Międzynarodowe jury przyznało nagrody główne w tegorocznej edycji World Press Photo za zdjęcie pojedyncze oraz za projekty fotograficzne w kategoriach: Fotoreportaż Roku, Projekt Długoterminowy i Technika Dowolna.

Laureatami World Press Photo 2022 zostali:

  • w kategorii Photo of the Year (Zdjęcie Roku): „Kamloops Residential School”, zdjęcie Amber Bracken, kanadyjskiej fotoreporterki z „The New York Times”. Jest to piąta kobieta wyróżniona główną nagrodą w historii konkursu World Press Photo.

  • w kategorii Story of the Year (Fotoreportaż Roku): „Saving Forests with Fire”, projekt zrealizowany przez Matthew Abbott'a z Australii dla „National Geographic”/Panos Picture

  • w kategorii Long-term Project Award (Projekt Długoterminowy): „Amazonian Dystopia”, zdjęcie Lalo de Almeida z Brazylii dla „Folha de São Paulo”/Panos Pictures

  • w kategorii Open Format Award (Technika Dowolna): „Blood is a Seed”, zrealizowany przez Isadorę Romero z Ekwadoru

Zdjęcie roku World Press Photo 2022

Przejmująca fotografia krzyży ubranych w dziecięce ubrania upamiętnia dzieci, które zginęły w Kamloops Indian Residential School. Był to jeden z ośrodków utworzonych w celu przymusowej asymilacji rdzennej ludności i prowadzonych przez rząd Kanady i władze religijne w w XIX i XX wieku. Szkoła została otwarta pod administracją rzymskokatolicką w 1890 roku. W latach pięćdziesiątych XX wieku liczyła aż 500 uczniów. Zarządzanie instytucją przejął rząd centralny w 1969 r., a szkoła została zamknięta dopiero w 1978 roku. Przez podobne ośrodki przez ponad wiek ich istnienia przewinęło się około 150 tys. rdzennych dzieci, a co najmniej 3 tys. zmarło.
W zeszłym roku na terenie Kamloops Indian Residential School odkryto masowy grób ze szczątkami 215 dzieci. Nagrodzona fotografia ma niezwykłą moc dzięki wyjątkowemu zbiegowi okoliczności i temu, co fotografowie nazywają decydującym momentem. Zdjęcie zostało zrobione w momencie, gdy jeden z końców tęczy rozświetlający wieczorne niebo po burzy dotykał ziemi w miejscu, w którym odkryto grób dzieci – uczniów Kamloops Indian Residential School.

– Jest to rodzaj obrazu, który wbija się w pamięć, wywołuje wręcz reakcję sensoryczną. Niemal słyszałam ciszę w tej fotografii, cichy moment globalnego rozliczenia się z historią kolonizacji, nie tylko w Kanadzie, ale na całym świecie – powiedziała przewodnicząca jury Rena Effend, wybitna fotografka z Azerbejdżanu, uzasadniając werdykt.

Więcej zdjęć oraz pełne opisy znajdziecie na stronie www.worldpressphoto.org

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze