1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

W Warszawie powstał mural poświęcony bohaterom powstania w getcie

Część muralu na warszawskiej „patelni” (Fot. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN)
Część muralu na warszawskiej „patelni” (Fot. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN)
Mural na warszawskiej „patelni” upamiętnia 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Poświęcony jest postaciom, dla których miłość do drugiego człowieka była nadrzędną wartością – również podczas wojny.

79 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Jak co roku w ramach akcji Żonkile Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN prowadzi szereg akcji, które mają wzmacniać pamięć o tych wydarzeniach. Motywem przewodnim tegorocznych obchodów rocznicy jest miłość w przeróżnych jej odmianach – od romantycznej, poprzez siostrzaną i braterską, aż po rodzicielską.

Właśnie o miłości opowiada mural w Warszawie, przy stacji Metro Centrum (tzw. warszawska patelnia). Widzimy na nim 13 postaci, które miłość traktowały jako wartość nadrzędną w życiu. Byli/były to: dr Anna Braude-Heller, Stefania Wilczyńska – „Pani Stefa”, Alina Margolis-Edelman, Pola Lifszyc, Maria Ajzensztadt, Cywia Lubetkin „Celina” i Icchak Cukierman „Antek”, Stanisław Chmielewski i Władysław Bergman, Gela Seksztajn, Izrael Lichtensztajn oraz ich córeczka Margolit, Irena Sendler i Adam Celnikier. Z biografiami bohaterów i bohaterek muralu można zapoznać się na stronie Muzeum POLIN.

Mural jest dostępny do oglądania od 18 do 30 kwietnia. Za jego projekt odpowiada Adam Walas. Wykonało go Good Looking Studio wraz z wolontariuszami oraz wolontariuszkami Muzeum POLIN. Z programem obchodów 79. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim można zapoznać się na stronie internetowej Muzeum POLIN.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze