1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Filmy Berbeki i Żuławskiego na festiwalu filmowym w Trydencie

(Fot. materiały prasowe)
Przyszła pora na 70. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Trydencie, który uznawany jest za jeden z najbardziej prestiżowych pokazów filmowych poświęconych tematyce górskiej. Co roku w stolicy włoskiego regionu Trentino odbywają się seanse najlepszych filmów dokumentalnych, którym towarzyszą spotkania z ich twórcami i bohaterami.

W tym roku Trento Film Festival – Mountains and Culture odbędzie się w dniach 29 kwietnia – 8 maja. Program obejmuje aż 120 filmów, w tym 27 premier światowych, 13 premier międzynarodowych i 37 premier włoskich. A co najlepsze – będą też polskie akcenty, to znaczy „Zniknięcie Janusza Klarnera” Franciszka Berbeki oraz „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego.

Berbeka w swoim krótkometrażowym filmie przywołuje postać Janusza Klarnera, który w 1939 roku zdobył szczyt Nanda Devi East w Himalajach, co przez kilkadziesiąt lat było największym sukcesem Polaków. Produkcja przywołuje zwycięską, lecz okupioną śmiercią przyjaciół i wielkimi trudnościami wyprawę. Film startuje w organizowanym w ramach festiwalu międzynarodowym konkursie filmów górskich i podróżniczych.

W programie pojawi się także „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego, czyli film fantastyczno-naukowy, który powstał na podstawie powieści Jerzego Żuławskiego.

Festiwal to również świetna okazja do spotkań z największymi bohaterami światowej sceny alpinistycznej, m.in. będzie można zobaczyć wybitnego włoskiego wspinacza i podróżnika Reinholda Messnera, który jako pierwszy człowiek zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczniki świata.

A przy okazji, będąc na festiwalu, warto zwiedzić Trydent, w którym znajdziemy liczne kościoły, pałace i perły architektury w stylu gotyckim i renesansowym. Jednym z bardziej urokliwych miejsc jest czarujący plac z Fontanną Neptuna.

Trydent, Piazza Duomo (Fot. Daniele Lira)

Trydent, Piazza Duomo (Fot. Alberto Bernasconi)

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze