1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Miesiąc Fotografii 2022 – prezentujemy pełny program

Tori Ferenc, „In Waiting 01” z serii „In Waiting”, 2020
Tori Ferenc, „In Waiting 01” z serii „In Waiting”, 2020
Już 26 maja rusza jubileuszowa 20. edycja Miesiąca Fotografii. Będzie to odsłona poszukująca, zaangażowana, badająca i komentująca aktualne zjawiska polityczne i społeczne. Tradycyjnie festiwal będzie promował debiutantów, dawał przestrzeń do studenckiej wymiany doświadczeń oraz skłaniał do twórczej zabawy w ramach licznych warsztatów i spotkań.

Flagową produkcją tegorocznej edycji jest wystawa „I Was Lookin’ Back to See if You Were Lookin’ Back at Me to See Me Lookin’ Back at You” będąca rozwinięciem tworzonego od wielu lat międzynarodowego projektu artystyczno-badawczego „Why Pictures?”. Kuratorki, Magdalena Kownacka i Anna Olszewska, zaprosiły do współpracy osoby zajmujące się sztuką i działalnością naukową, by wspólnie przyjrzeć się wzajemnym relacjom człowieka, obrazu i technologii. Gadające rośliny, okulografy, heatmapy, encefalograf cudotwórcy, generator nieistniejących twarzy, a także klasyczne zdjęcia Nowej Huty i fotograficzne notatki Władysława Hasiora. Wszystko pod dachem Muzeum Nowej Huty w dawnym kinie Światowid.

Władysław Hasior, „Notatnik fotograficzny” z cyklu „Portret męski przez wieki” Władysław Hasior, „Notatnik fotograficzny” z cyklu „Portret męski przez wieki”

Władysław Hasior, „Notatnik fotograficzny” z cyklu „Kobiecy portret przez wieki” Władysław Hasior, „Notatnik fotograficzny” z cyklu „Kobiecy portret przez wieki”

Nie mniej intrygująco zapowiada się wystawa „Nie od razu zbudowano” prezentowana w Bunkrze Sztuki. To opowieść artystek i artystów o Krakowie lat minionych, z poprzednich edycji Miesiąca Fotografii, ale i o współczesnym mieście, bo jak kiedyś śpiewał Maciej Maleńczuk: „przecież nic się nie zmieniło”. Twórcy i twórczynie przywołują wyparte legendy, współczesne symptomy celowej niepamięci i zamiatania pod dywan, zarazem to wystawa o współczesnej Polsce, której Kraków jest częścią, ale też której ducha ucieleśnia. Kuratorem tej wystawy jest Stanisław Ruksza, związany na co dzień ze szczecińską galerią Trafo. Na wystawie zobaczymy nowe prace m.in. Macieja Cholewy, Marty Romankiv, Łukasza Surowca, Nagrobków.

Maciek Cholewa, „Ci, którzy niosą światło”, 2018, technika własna (gips ceramiczny, płatek złota, płyta HDV), nagranie dźwiękowe, 2018 Maciek Cholewa, „Ci, którzy niosą światło”, 2018, technika własna (gips ceramiczny, płatek złota, płyta HDV), nagranie dźwiękowe, 2018

Łukasz Surowiec, „Poczekalnia”, kadr z filmu, 2013 Łukasz Surowiec, „Poczekalnia”, kadr z filmu, 2013

Nagrobki, „Stan prac”, wersja 2017 Nagrobki, „Stan prac”, wersja 2017

Sekcja ShowOFF to część festiwalu, w której ramach prezentowane są premierowe projekty debiutujących twórców i twórczyń, wyłonionych w drodze otwartego konkursu. Organizatorzy wraz z zaproszonymi do współpracy kuratorami otaczają ich opieką mentorską oraz wsparciem organizacyjnym i promocyjnym. Efektem tej wszechstronnej współpracy jest sześć premierowych prezentacji rozsianych po krakowskich galeriach. ShowOFF to z jednej strony platforma edukacji i promocji o międzynarodowym charakterze, z drugiej zaś oferuje wgląd w zainteresowania oraz kreatywność artystek i artystów stojących u progu międzynarodowej kariery.

Rozrzut tematów i postaw twórczych prezentowanych w sekcji ShowOFF jest jak zwykle szeroki. Tori Ferenc kieruje obiektyw na siebie i swoją rodzinę w pierwszych tygodniach macierzyństwa, które przypadły na początek pandemii. Hailun Luo snuje nie mniej intymną opowieść o swoim dziadku – pełnym życia i pogody ducha mimo niepełnosprawności. Trudną relację z historią i rodzinnymi korzeniami na przykładzie losu Łemków eksploruje Katarzyna Szweda, a Chloé Azzopardi w swoim performatywnym projekcie analizuje osobiste doświadczenie dysocjacji. Na przeciwległym biegunie znajdziemy projekt Hanny Rozpary poświęcony poszukiwaniom formalnym i abstrakcyjności obrazów. Z kolei Anna Solecka, najmłodsza laureatka ShowOFFu, rozprawia się z trudną relacją ze swoją „Ojczyzną”, Polską.

Tori Ferenc, „In Waiting 01” z serii „In Waiting”, 2020 Tori Ferenc, „In Waiting 01” z serii „In Waiting”, 2020

Hailun Luo, „Portrait of Yaya” z serii „Yaya”, 2021 Hailun Luo, „Portrait of Yaya” z serii „Yaya”, 2021

Chloé Milos Azzopardi, „Wymiana #2”, 2020 Chloé Milos Azzopardi, „Wymiana #2”, 2020

Hanna Rozpara, „Przezroczystość X” z serii „Przezroczystość”, 2020 Hanna Rozpara, „Przezroczystość X” z serii „Przezroczystość”, 2020

Anna Solecka, Bez tytułu z serii „Ojczyzna”, 2022 Anna Solecka, Bez tytułu z serii „Ojczyzna”, 2022

Kolejną okazją do przyjrzenia się dokonaniom i poszukiwaniom młodych zdolnych jest Sekcja Fringe. Po raz drugi, w ramach wystawy „8304”, zobaczymy blisko trzydzieści projektów studentek i studentów czołowych polskich uczelni artystycznych (Akademii Sztuki w Szczecinie, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i łódzkiej Filmówki). Druga część Fringe’a to dziesięć projektów – zgłoszonych lub zainicjowanych przez organizatorów, które łączy eksperymentalne podejście do formy, miejsca realizacji i tematu. Zaproszeni artyści i artystki pokażą swoje prace w przestrzeni publicznej, na podwórkach, strychach i w pracowniach.

Miesiąc Fotografii w Krakowie wspólnie z łódzkim Fotofestiwalem przygotował blok wydarzeń – solidarnościowych i bezpośrednio wspierających – będący reakcją na rosyjską agresję na Ukrainę. W Krakowie pokażemy efekty rezydencji artystycznej twórców i twórczyń z Białorusi (wspólnie z kolektywem Sputnik Photos i Staromiejskim Domem Kultury) oraz zbiorową wystawę artystek i artystów z Ukrainy, którzy pokażą swoje prace wspólnie z członkami kolektywu Czwartek. Z kolei Łódź gościć będzie Miesiąc Fotografii w Mińsku i Odesa Photo Days, festiwale, które ze względu na wojnę w Ukrainie i represje białoruskiego reżimu nie mogły się odbyć w zwykłym trybie. Wspólnym celem Miesiąca Fotografii i Fotofestiwalu jest wspieranie ukraińskich i białoruskich twórców i twórczyń.

Aktualnej sytuacji geopolitycznej, a także wpływowi obrazów na naszą codzienność i postrzeganie świata poświęcony będzie blok wydarzeń edukacyjnych. Wojna w Ukrainie jest prawdopodobnie pierwszym konfliktem, który wszyscy śledzimy na żywo za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jak radzić sobie z obrazami wojny, jak obrazy oddziałują na nas jako jednostki i na zbiorowość, czy za pomocą obrazów możemy zmieniać rzeczywistość – to z kolei tematy, które stworzą pole do szeregu dyskusji, warsztatów, spotkań i prezentacji.

Jednym z wydarzeń weekendu otwarcia będzie organizowana przez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie konferencja towarzysząca premierze publikacji „WELCOME”, której Miesiąc Fotografii jest współwydawcą. Zaproszenie do udziału przyjęli między innymi Anda Rottenberg i Jarosław Mikołajewski. Program 20. edycji Miesiąca Fotografii uzupełniają wystawy gościnne, organizowane przez stałych partnerów: Dom Norymberski (Ewa Doroszenko i Jacek Doroszenko), Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie (Dominik Ritszel) oraz blok wydarzeń przygotowany przez Muzeum Fotografii (wystawa „Facing Britain” oraz wystawa stała wraz z szeregiem towarzyszących im wydarzeń). Pełny program prezentujemy poniżej.

Wystawy zbiorowe

MUZEUM NOWEJ HUTY

„IWLBtS/iYWLBaM/tSMLBaY” („I Was Lookin’ Back To See If You Were Lookin’ Back At Me To See Me Lookin’ Back At You”)

Artystki i artyści: Marek Chlanda, Johann Wolfgang von Goethe, Władysław Hasior, Henryk Hermanowicz, Karolina Jarzębak, Irena Kalicka i Janek Płatek, Katarzyna Kozyra, Marx Machines, Janusz Podlecki, post_noviki, Mariusz Sołtysik, Dominik Stanisławski

Kuratorki: Magdalena Kownacka, Anna Olszewska

BUNKIER SZTUKI

„Nie od razu zbudowano”

Artystki i artyści: Maciej Cholewa, Michał Jankowski, Nagrobki (Maciej Salamon, Adam Witkowski), Grażyna Monika Olszewska/Rufus, Marta Romankiv, Łukasz Surowiec, Aga Szreder & Rafał Żwirek, Andrzej Wasilewski

Kurator: Stanisław Ruksza

GALERIA SZARA KAMIENICA

„Slava Ukraini!”

Artystki i artyści: Lesha Berezovskiy, Valentine Bo, Mishka Bochkaryov, Max Dutka, Maksim Finogeev, Yuliia Frolova, Gorsad, Daniel Kosoy, Daniel Kotliar, Yulia Krivich, Sasha Kurmaz, Artem Nadyozhin, Victoria Pidust, Kristina Podobed, Julie Poly, Nikita Sereda, Anton Shebetko, Elena Subach, Daria Svertilova, Synchrodogs, Yan Wasiuchnik, Lisa Vlasenko, Genia Volkov, Kris Vóitkiv oraz członkowie kolektywu Czwartek

Kuratorzy: kolektyw Czwartek

DOM POD KRZYŻEM (TBC) I PRZESTRZEŃ MIEJSKA

„BY/PL” (TBC)

Artystki i artyści: Hleb Burnashev, Ihar Hancharuk, Ala Savashevich

Kurator: Adam Pańczuk

Sekcja ShowOFF

GALERIA ZPAF

Tori Ferenc, „In Waiting”, kuratorka: Lola Paprocka

GALERIA PIANA

Chloé Milos Azzopardi, „Wymiana #2”, kurator: Iñaki Domingo

GALERIA PODBRZEZIE UP

Hanna Rozpara, „Przezroczystość”, kuratorka: Clare Strand

GALERIA PODBRZEZIE UP

Anna Solecka, „Ojczyzna”, kuratorka: Inga Schneider

GALERIA WIDNA

Hailun Luo, „Yaya”, kuratorka: Katarzyna Kozyra

CRICOTEKA

Katarzyna Szweda, „There Is No One Nearby to Share With”, kuratorka: Magdalena Ujma

Sekcja FRINGE

„8304” – wystawa zbiorowa 30 studentów polskich uczelni artystycznych, kuratorki: Patrycja Filarska, Maja Pasternak

20. Miesiąc Fotografii odbędzie się w Krakowie dniach 26 maja–26 czerwca 2022 roku (weekend otwarcia: 26–29 maja). Wydarzenie finansowane jest ze środków Urzędu Miasta Krakowa oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Więcej informacji na photomonth.com oraz na Facebooku photomonth i Instagramie @krakowphotomonth.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze