1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Nagrody Mastercard OFF Camera przyznane

Tomasz Włosok w nagrodzonym filmie „Piosenki o miłości” Tomka Habowskiego (Fot. materiały prasowe)
Krakowski festiwal filmowy Mastercard OFF Camera jak zwykle przygotował najlepszą selekcję kina niezależnego. „Poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki” – przyznał Wojciech Smarzowski.

Mastercard OFF Camera 2022 – kto otrzymał nagrody?

Konkurs Główny: „Miss Viborg”

Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy otrzymała Marianne Blicher i jej „Miss Viborg”. Duńską reżyserkę jury nagrodziło za historię niecodziennej przyjaźni zgorzkniałej 61-letniej lokalnej królowej piękności z nastoletnią sąsiadką, która pokazuje, że nawet dwa pozornie niepasujące do siebie światy mogą mieć wspólny mianownik. – Za zafundowanie nam niesamowitej emocjonalnej podróży, którą odbywamy razem z wyjątkową główną bohaterką, jakiej z początku nie lubimy, ale koniec końców nie sposób jej nie pokochać. I ten proces zmienia nas wszystkich – tak jury uzasadniło przyznanie statuetki.

Konkurs Polskich Filmów Fabularnych: „Piosenki o miłości”

Jury w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych z prawdziwą przyjemnością przyznało Nagrodę dFlights filmowi „Piosenki o miłości” Tomka Habowskiego. Ta pełna życia historia miłosna została pokazana przy użyciu wspaniałych czarno-białych zdjęć i różnorodnych mediów oraz pięknie zagrana przez głównych aktorów, Tomasza Włosoka i Justynę Święs. Obraz okazał się prawdziwą walentynką dla kreatywności.

Nagroda Publiczności: Bartosza Blaschke („Sonata”)
Najlepsza aktorka:
Magdalena Żak („Magdalena”)
Najlepszy aktor:
Adam Woronowicz („Teściowie”, „Zupa nic”)
Nagroda Mastercard Rising Star:
Michał Sikorski („Sonata”)
Nagroda FIPRESCI (nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych): Guðmundur Arnar Guðmundsson („Beautiful Beings”)
Nagroda Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych: Daria Maślona („Ucieczka na srebrny glob”)
Nagroda KIPA: Marta Szarzyńska („Piosenki o miłości”)

Poznaliśmy również laureatów konkursu #63 organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego i Onet.pl. Pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Woińska za film „Nadzieja”, drugie Małgorzata Miłek za „Lustro”, która otrzymała też Nagrodę Specjalną Onetu. Trzecie miejsce zajął Adam Marciniak za „Niezależnie od wszystkiego”.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze