1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Słynny portret Marylin Monroe autorstwa Warhola został sprzedany. Padł rekord

Obraz „Shot Sage Blue Marilyn” Andy Warhol namalował w 1964 roku. Jest on jednym z serii portretów, które malarz wykonał po śmierci Monroe i stał się najbardziej znanym dziełem amerykańskiego pop-artu. (Fot. Angela Weiss/AFP/East News)
Portret Marylin Monroe autorstwa Andy'ego Warhola został sprzedany za 195 milionów dolarów. Tym samym stał się najdrożej sprzedanym na publicznej aukcji dziełem sztuki XX wieku.

Do tej pory obraz znajdował się w kolekcji szwajcarskich kolekcjonerów sztuki Thomasa i Doris Ammannów. 9 maja został wystawiony na licytację w nowojorskim domu aukcyjnym Christie's. Przedsprzedażowe szacunki sięgały nawet 200 milionów dolarów. Ostatecznie „Shot Sage Blue Marilyn” został sprzedany za 195,04 miliona dolarów, ustanawiając nowy rekord w kategorii sztuki XX wieku i sztuki wykonanej przez amerykańskiego artystę.

Cena ta pobiła poprzedni rekord dla dzieła sztuki wykonanego w XX wieku, który należał do obrazu Pabla Picassa „Kobiety z Algieru (wersja 0)”. W maju 2015 roku został on sprzedany za 179,4 miliona dolarów. Z kolei miano najdroższego amerykańskiego dzieła sztuki sprzedanego na aukcji zyskał dzięki pobiciu rekordu należącego wcześniej do obrazu Jean-Michela Basquiata z 1982 roku, który został sprzedany w 2017 roku za 110,5 mln dolarów.

Obraz „Shot Sage Blue Marilyn” Andy Warhol namalował w 1964 roku. Jest on jednym z serii portretów, które malarz wykonał po śmierci Monroe i stał się najbardziej znanym dziełem amerykańskiego pop-artu. Portret powstał na podstawie zdjęcia Marilyn Monroe z plakatu filmu „Niagara” w 1953 roku.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze