1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Widowisko muzyczne i wystawa z okazji 120. urodzin Jana Kiepury w Mazowieckim Teatrze Muzycznym

(Fot. materiały prasowe)
Jan Kiepura – wybitny śpiewak, który lekcje muzyki pobierał w tajemnicy przed rodzicami. Pracowity perfekcjonista, aktor filmowy, wielki patriota, jeden z pierwszych idoli kultury masowej. Już 15 maja uroczysta premiera widowiska muzycznego „Dla Ciebie śpiewałem…” z okazji 120. urodzin artysty patrona Mazowieckiego Teatru Muzycznego. Wyjątkowe uroczystości jubileuszowe poprzedzi wernisaż wystawy „Wielka sława to fakt!”.

– Sto dwudziesta rocznica urodzin naszego Patrona nie może przejść bez echa w Mazowieckim Teatrze Muzycznym. Był to bowiem artysta dotychczas niedościgniony, człowiek niezwykłej odwagi, talentu, nietuzinkowy, myślę, że wzór dla wielu pokoleń mówi Iwona Wujastyk Dyrektor MTM.

Już 14 maja o godz. 17:00, w siedzibie teatru przy ul. Jagiellońskiej 26, zostanie otwarta wystawa „Jan Kiepura. Wielka sława to fakt!”. Wśród unikatowych pamiątek po Artyście znajdzie się wiele przedwojennych zdjęć, grafik, recenzji i artykułów. Dodatkowo, odwiedzający będą mogli podziwiać gabloty z oryginalnymi płytami gramofonowymi, nutami, czy programami filmowymi. Prezentowane materiały będą pochodziły ze zbiorów Zbigniewa Rymarza, Jarosława Wojciechowskiego oraz Konrada Kopaczewskiego, Iwony Wujastyk i Tomasza Gęsikowskiego.Wystawa potwierdza fenomen Jana Kiepury, ale pokazuje też jego prywatne oblicze, kochającego swoją małżonkę, dumnie prezentującego się z nią na scenach całego świata, życzliwego pedagoga dzielącego się swoim talentem z młodymi, zdolnymi artystami – podkreśla Dyrektor Wujastyk.

(Fot. materiały prasowe)

W przeddzień urodzin tenora – 15 maja o godz. 19:00 – odbędzie się uroczysta premiera widowiska muzycznego „Dla Ciebie śpiewałem…”. Na scenie teatru będzie można zobaczyć artystów wcielających się w Jana Kiepurę- tenora wszechczasów, Marthe Eggerth – jego największą miłość, Hankę Ordonówne i Eugeniusza Bodo. Podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane wielkie przedwojenne przeboje takie jak: „Brunetki, blondynki…”, „Ninon, ach uśmiechnij się”, „Miłość Ci wszystko wybaczy” czy „Umówiłem się z nią na dziewiątą”. W podróż do czasów najpiękniejszych piosenek, widzów zabierze narrator widowiska – Kacper Kuszewski oraz wokaliści: Marta Burdynowicz, Zuzanna Caban, Jakub Milewski i Łukasza Ratajczaka.

(Fot. materiały prasowe)

– Za każdym razem staramy się Państwa czymś zaskoczyć. Ponieważ jesteśmy teatrem nie chcielibyśmy iść najprostszą drogą i zaprezentować Państwu po prostu koncertu Kiepurowskiego. Powstało widowisko, które w dużej mierze ostatecznie można traktować jak spektakl muzyczny. Nie zabraknie wspaniałych piosenek, błyskotliwych i humorystycznych dialogów w klimacie tamtych lat, a także wymagających i wystrzałowych choreografii. Jeśli chcecie Państwo poczuć klimat lat, w których żył Kiepura, to zdecydowanie to widowisko jest dla Was! Pióra, piękne kostiumy, cekiny, a do tego dawka dobrego humoru i wzruszeń! Poczujcie się gośćmi Mistrza Kiepury i bądźcie z nami 15 maja – mówi Jakub Milewski kierownik artystyczny MTM.

– Choć jest to niezwykle rzadkie to specjalnie dla naszej publiczności, dla miłośników operetki i Jana Kiepury nawiązaliśmy kontakt z niemieckim dystrybutorem i w jubileuszowy weekend będziecie Państwo mogli zobaczyć jeden z 12 filmów z udziałem Kiepury – „Kocham wszystkie kobiety” – mówi Dyrektor Iwona Wujastyk.

„Kiepura zasłynął nie tylko dzięki barwie głosu, ale także intensywności swoich występów – za co często był też krytykowany. Legendarna była jego pracowitość – ponoć godzinami potrafił ćwiczyć jedną frazę, nim osiągnął zadowalające go brzmienie” – napisała Małgorzata Kosińska na Culture.pl. Śpiewał w Wiedniu, Berlinie, Brnie, Pradze i Budapeszcie. W 1927 roku wystąpił w Royal Albert Hall w Londynie, a w 1928 roku zadebiutował na scenie mediolańskiej La Scali jako Kalaf w „Turandot” Pucciniego. W latach 30. popularność śpiewaka zwiększyła się dzięki korzystania z nowego medium – kina. Część filmów, w których zgrał, została wyprodukowana w kilku wersjach językowych. Kiedy powracał do Warszawy witały go tłumy, był wielką gwiazdą. Śpiewał dla swoich fanów z balkonu Hotelu Bristol, przemawiał do widowni przez okno wagonu czy z dachów samochodów. W okresie międzywojennym wybudował w Krynicy-Zdroju hotel Willa „Patria”, który był scenerią dla kilku filmów zrealizowanych pod koniec lat 30.

Wydarzenia w Mazowieckim Teatrze Muzycznym mają na celu uhonorowanie życia i twórczości Jana Kiepury w 120. rocznicę jego urodzin.

  • 14 maja godz. 17.00 – wernisaż wystawy „Wielka sława to fakt!” (foyer Mazowieckiego Teatru Muzycznego, ul. Jagiellońska 26 – wstęp wolny, wystawa czynna do 12 czerwca)
  • 14 maja godz. 18.30 – film „Kocham wszystkie kobiety” (Kino Praha, ul. Jagielońska 26)
  • 15 maja godz. 19.00 – premiera widowiska „Dla Ciebie śpiewałem…”
  • 29 maja godz. 17.00 – spektakl „Dla Ciebie śpiewałem…”

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze