1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Największa międzynarodowa wystawa patchworków. Wernisaż w Noc Muzeów

Międzynarodowa Wystawa Patchworków w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. (Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 10 Zdjęć
14 maja w Muzeum Lniarstwa zostanie otwarta największa międzynarodowa wystawa quiltów. Wnętrze starej fabryki Zakładów Lniarskich, w którym mieści się Muzeum Lniarstwa, wypełni patchworkowa twórczość artystek z różnych części Europy.

„Nici nie znają granic” – taki tytuł nosi największa międzynarodowa wystawa patchworków, którą będzie można oglądać w Żyrardowie. To kolekcja 114 oryginalnych kompozycji, które powstały w 2019 roku z okazji 30-lecia European Quilt Association – organizacji zrzeszającej europejskie gildie patchworkowe.

- Głównym celem i przesłaniem projektu EQA było zaprezentowanie nici, jako elementu, który łączy i spaja w całość nie tylko skrawki tkanin, lecz przede wszystkim ludzi. Wystawa jest więc metaforą jedności wszystkich nacji, ponad podziałami i granicami geopolitycznymi. W obecnej sytuacji z jaką mierzy się świat, przekaz projektu zdaje się mieć dla nas wszystkich jeszcze większe znaczenie. – mówi Magdalena Galińska, członkini Stowarzyszenia Polskiego Patchworku, współorganizatora projektu.

Międzynarodowa wystawa prezentować będzie autorską twórczość przedstawicieli aż 18 europejskich gildii patchworkowych. Dotychczas kolekcja podzielona była na dwie części: pierwszą prezentowano podczas wystawy Festival of Quilts w Birmingham w Wielkiej Brytanii, drugą zaś można było podziwiać w czasie European Patchwork Meeting w Sainte-Marie-aux-Mines we Francji. Połączenie ich obu w jedną całość po raz pierwszy będzie miało miejsce w Polsce, właśnie podczas tegorocznej Nocy Muzeów.

- To już drugi raz, kiedy w naszych progach pokażemy prace wykonane techniką patchworku. Jestem pełen podziwu dla wszystkich twórców, którzy swoją ciężką, misterną pracą pokazali, że sztuka nie dzieli a łączy. Cieszę się, że to właśnie Muzeum Lniarstwa, tak jak niegdyś żyrardowskie Zakłady Lniarskie, stanie się tyglem kulturowym i miejscem otwartym zarówno dla artystów, jak i wszystkich zwiedzających – mówi Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa.

Wernisaż prac odbędzie się 14 maja (sobota) o godzinie 18:00. Wystawę oglądać będzie można do 12 czerwca włącznie, w godzinach pracy Muzeum Lniarstwa.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze