1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Film Jerzego Skolimowskiego powalczy o Złotą Palmę w Cannes. W jednej z głównych ról – Tomasz Organek

Tomasz Organek (Fot. Radosław Nawrocki/Forum)
Nowy film Jerzego Skolimowskiego zatytułowany „EO” (w polskiej wersji „IO”) powalczy o Złotą Palmę na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes. W jednej z głównych ról zobaczymy debiutującego na dużym ekranie Tomasza Organka.

Tomasz Organek znany jest publiczności głównie jako muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów. Artysta jest współzałożycielem i członkiem zespołu SOFA oraz twórcą projektu Ørganek, z którym zadebiutował w 2014 roku albumem „Głupi”. Na koncie ma również inne ciepło przyjęte przez słuchaczy i krytykę krążki: „Czarną Madonnę” (2016) i „Na razie stoję, na razie patrzę” (2021). Niewielu jednak wie, że Organek ma za sobą też debiut literacki – w 2019 roku ukazała się jego powieść zatytułowana „Teoria opanowywania trwogi” (wyd. W.A.B.), a ostatnio romansował również z kinem. Już wkrótce zobaczymy go w najnowszym filmie Jerzego Skolimowskiego, którego premiera odbędzie się na Festiwalu Filmowym w Cannes. Co ciekawe, twórca „EO”, bo tak nosi tytuł produkcji, pracował już wcześniej z Organkiem, reżyserując teledysk do „Czarnej Madonny” z Korą w roli głównej.

– Jestem niezmiernie wdzięczny Jerzemu Skolimowskiemu i Ewie Piaskowskiej za niesamowitą przygodę, którą mi zaserwowali, zapraszając mnie do udziału w ich najnowszym filmie pt. „EO/IO”. Swoją drogą, to się nazywa debiut: pierwsze pokazanie się na ekranie i od razu ląduję na Festival de Cannes – mówi Tomasz Organek.

75. Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 17–28 maja 2022 roku. „EO” nominowany jest w Konkursie Głównym, co oznacza, że powalczy o Złotą Palmę. Nowe dzieło Skolimowskiego nie jest jednak jedyną polską produkcją, która bierze udział w tegorocznej edycji wydarzenia. Szansę na statuetkę, tym razem w kategorii „Un Certain Regards”, ma również film Agnieszki Smoczyńskiej, „Silent Twin”.

„EO” Jerzego Skolimowskiego – o czym jest film?

„EO” to polsko-włoska produkcja opowiadająca o osiołku, który z polskiego cyrku trafia do włoskiej rzeźni. Utrzymany w konwencji kina drogi film opowiada też o ludziach i współczesnej Europie. To również hołd złożony przez Skolimowskiego jednemu z największych arcydzieł w historii kina – „Na los szczęścia, Baltazarze!” Roberta Bressona, również z osiołkiem w roli głównej. Polski reżyser jest także współscenarzystą „EO”. Oprócz Organka w rolach głównych zobaczymy m.in. Sandrę Drzymalską i Mateusza Kościukiewicza. Zdjęcia do filmu wykonał natomiast Michał Dymek, jeden z najzdolniejszych polskich operatorów młodego pokolenia.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze