1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Festiwal w Cannes: Tom Cruise ze Złotą Palmą za całokształt twórczości. Przypominamy jego najlepsze role

75. Festiwal Filmowy w Cannes. W tym roku honorową Złotą Palmę za całokształt twórczości odebrał Tom Cruise. Aktor powrócił do Cannes po 30 latach, aby promować film „Top Gun: Maverick”. (Fot. Getty Images)
75. Festiwal Filmowy w Cannes. W tym roku honorową Złotą Palmę za całokształt twórczości odebrał Tom Cruise. Aktor powrócił do Cannes po 30 latach, aby promować film „Top Gun: Maverick”. (Fot. Getty Images)
Drugiego dnia 75. Festiwalu Filmowego w Cannes honorową Złotą Palmę za całokształt twórczości otrzymał Tom Cruise.

Tom Cruise jest jednym z nielicznych hollywoodzkich aktorów, którzy na kultowym Festiwalu Filmowym w Cannes pojawili się tylko jeden jedyny raz: było to 18 maja 1992 roku. Aktor przybył wówczas do Cannes, aby promować dramat Rona Howarda „Za horyzontem”. Wczoraj, czyli dokładnie 30 lat później, Cruise powrócił na Festiwal Filmowy w Cannes z okazji uroczystej premiery filmu „Top Gun: Maverick”, sequela głośnego przeboju z 1986 roku. Organizatorzy festiwalu wykorzystali tę szansę, aby złożyć mu hołd za całokształt twórczości i nagrodzić honorową Złotą Palmą.

– Czekałem ze zrobieniem sequela, aż pojawi się historia warta sequela, a technologia tak się rozwinie, że będzie można realniej przedstawić to, czego doświadcza pilot myśliwca – powiedział Tom Cruise w materiale promującym „Top Gun: Maverick”. Akcja filmu ma miejsce po ponad 30 latach od wydarzeń przedstawionych w oryginalnym „Top Gunie”. Pete „Maverick” Mitchell (Tom Cruise) służy w amerykańskiej marynarce wojennej i jest mistrzowskim pilotem testującym najnowocześniejsze maszyny. Kiedy staje na czele pilockiej spec-grupy szkolącej jej uczestników do udziału w misji, jakiej dotąd nie było, przychodzi mu spotkać się z porucznikiem Bradleyem Bradshawem (Miles Teller) o kryptonimie „Rooster” – synem jego przyjaciela oficera Nicka Bradshawa, kryptonim „Goose”, który przed laty zginął podczas jednej z misji. Maverick musi stawić czoła niepewnej przyszłości oraz duchom przeszłości.

Z okazji premiery nowego „Top Guna”, a także otrzymania przez Toma Cruise'a honorowej Złotej Palmy, przypominamy wam najważniejsze filmy, w których zagrał.

„Top Gun” (1986)

Jednym z najważniejszych filmów w karierze Toma Cruise'a jest „Top Gun” – melodramat sensacyjny, który hurtem podbił serca milionów widzów na całym świecie, a 24-letniemu Tomowi Cruise'owi przyniósł gigantyczną popularność. Od tej pory młody aktor stał się pierwszoplanową gwiazdą Hollywood, o którego biją się najlepsi reżyserzy. „Top Gun” brawurowo łączy dynamiczną akcję, romans, przebojową muzykę oraz zapierające dech w piersiach zdjęcia powietrznych akrobacji. Miarą sukcesu filmu były nie tylko pełne kina, ale i rekordowa liczba chętnych do służby w marynarce.

„Magnolia” (1999)

Dzięki roli w „Magnolii” Tom Cruise otrzymał swoją trzecią nominację do Oscara. Film przedstawia dzień z życia kilkorga zwykłych mieszkańców Południowej Kalifornii: umierającego na raka starszego pana, jego dużo młodszej żony, genialnego nastoletniego zwycięzcy teleturniejów, policjanta z problemami, telewizyjnego showmana, dziewczyny zagłuszającej specyficznym trybem życia poczucie pustki, kobiety ślepo zakochanej w swoim mężu… Każde z nich boryka się ze swoimi rozterkami. Chwile tragiczne mieszają się z radosnymi. Losy bohaterów przeplatają się i dochodzi do spotkań, które oczyszczają i dają nadzieję na odnalezienie swojego miejsca w życiu.

„Rain Man” (1988)

Niepowtarzalny klimat, przemyślany scenariusz, inteligentny humor i fantastyczna gra aktorska. W rolach głównych – rewelacyjny duet: Tom Cruise i Dustin Hoffman. Nagrodzony czterema Oscarami „Rain Man” to pierwsza komercyjna produkcja, w której otwarcie poruszono temat autyzmu. Tom Cruise gra tutaj karierowicza Charliego, który po śmierci ojca dowiaduje się, że ma brata autystyka przebywającego od lat w zakładzie zamkniętym. Mężczyźni wyruszają w podróż, w trakcie której zawiązuje się między nimi wyjątkowa więź, a Charlie w końcu uczy się bezinteresowności.

„Vanilla Sky” (2001)

Bohaterem filmu „Vanilla Sky” jest David Aames, w którego wciela się, oczywiście, Tom Cruise. Aames jest przystojnym i bogatym wydawcą kolorowych magazynów, który więcej uwagi poświęca kolejnym kochankom niż pracy. Pewnego dnia mężczyzna spotyka na swojej drodze Sofię (Penélope Cruz) i zakochuje się w niej z wzajemnością. Wszystko wskazuje na to, że Aames wreszcie się ustatkuje. Niestety była kochanka Davida (Cameron Diaz) nie może znieść faktu, że została porzucona, i postanawia się zemścić.

„Urodzony czwartego lipca” (1989)

W 1989 roku Tom Cruise otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara. Akademia Filmowa wyróżniła go za rolę weterana wojennego w biograficznym dramacie wojennym „Urodzony 4 lipca” w reżyserii Olivera Stone’a. Film opowiada historię wychowanego w duchu patriotyzmu Rona, który zaciąga się do armii, aby walczyć w Wietnamie. Z wojny wraca sparaliżowany i okaleczony psychicznie. Przykuty do wózka inwalidzkiego mężczyzna poddaje się rehabilitacji i jednocześnie rozpoczyna działalność pokojową.

„Wywiad z wampirem” (1994)

„Wywiad z wampirem” to jedna z produkcji, które ugruntowały pozycję Toma Cruise'a jako aktora o szerokim spektrum możliwości aktorskich. Film jest zapisem rozmowy pewnego młodego dziennikarza z Louisem (Brad Pitt), który od ponad 200 lat jest... wampirem. Wszystko zaczęło się w 1791 roku w Luizjanie. Louis, wówczas 24-latek, cierpi po stracie żony i córki. Wciąż igra ze śmiercią, wdając się w bójki. W końcu na jego drodze pojawia się Lestat (Tom Cruise). Louis poddaje się czarowi wampira i przyjmuje jego „mroczny dar”. Odtąd musi nauczyć się żyć na nowo. Nie jest to jednak tak łatwe, jak mogło się z początku wydawać…

„Jerry Maguire” (1996)

Jerry Maguire to kreacja Toma Cruise'a, którą nagrodzono nie tylko Złotym Globem, ale również nominacją do Oscara. Tytułowy bohater filmu jest agentem w dużej firmie zajmującej się kontraktami i transferem sportowców. Mimo pozornie udanego życia coraz częściej zaczyna mieć wątpliwości. Nie podobają mu się brutalne prawa i obłuda panujące w świecie sportu. Te skrupuły kosztują go utratę pracy, dobrobytu i pięknej narzeczonej. Jednak przy pomocy lojalnej koleżanki z pracy i jedynego klienta, rozkapryszonego futbolisty Reda Tidwella, Jerry odkrywa, co jest w życiu najważniejsze.

„Ostatni samuraj” (2003)

Kolejna nominacja Toma Cruise'a do Złotego Globu. Kapitan Nathan Algren, w którego wcielił się Cruise, nie może poradzić sobie z traumatycznymi przeżyciami wojennymi. W tym samym czasie japoński imperator Meiji wpada na pomysł utworzenia armii mającej na celu zdusić rebelię samurajów. Na czele kompani staje charyzmatyczny Katsumoto, który jest przeciwny upowszechnianiu w Japonii zachodniego stylu życia. Algren chce przeszkolić żołnierzy, ale japońscy dowódcy nie chcą słuchać jego rad. W wyniku starcia z samurajami zostaje ranny i wzięty do niewoli. Dopiero wśród samurajów jest w stanie osiągnąć spokój. Odkrywa tajniki japońskich sztuk walki, by wkrótce stanąć w obronie tradycji przeciwko cesarskiej armii.

„Mission: Impossible” (1996)

W kultowym „Mission: Impossible” Tom Cruise gra Ethana Hunta, tajnego agenta wrobionego w śmierć członków swojego zespołu. Uciekając przez rządowymi zabójcami, włamując się do najbardziej chronionego sejfu CIA. Przeczepiony do dachu pędzącego niczym pocisk pociągu Hunt pędzi niczym zapalony lont, by być jeden krok przed osobami, które go ścigają… i zbliżyć się do odkrycia szokującej prawdy. Film doczekał się sześciu części. Premiera siódmej planowana jest na przyszły rok.

„Zakładnik” (2004)

W dramacie sensacyjnym „Zakładnik” Tom Cruise wciela się w zimnego, wyrachowanego płatnego mordercę, który prowadzi swoją własną grę. Obok Cruise'a w filmie zobaczyć możemy również Jamiego Foxxa w roli Maxa, taksówkarza o wielkich ambicjach i małych szansach. Tej fatalnej nocy Max ma zawieźć Vincenta na kolejna robotę. Jedna noc, pięć postojów, pięć strzałów i ucieczka. Dwaj mężczyźni o krańcowo odmiennych życiorysach połączeni wbrew woli. Na koniec żaden z nich nie będzie już taki sam.

„Oczy szeroko zamknięte” (1999)

Tom Cruise i Nicole Kidman w ostatnim filmie Stanleya Kubricka. Lekarz William Harford i jego żona Alice są szczęśliwym nowojorskim małżeństwem. Ich szczęście trwa jednak do momentu, kiedy Alice wyznaje pod wpływem narkotyku, że marzyła kiedyś o grze erotycznej z innym mężczyzną. Zdruzgotany Harford wybiera się na nocną eskapadę, w czasie której ma trzy okazje do poznania smaku zdrady. „Oczy szeroko zamknięte” to klasyka kina, którą po prostu musicie obejrzeć.

„Ludzie honoru” (1992)

Film „Ludzie honoru” to przede wszystkim świetna gra aktorska Toma Cruise'a i Demi Moore, którzy wcielają się w prawników amerykańskiej marynarki wojennej prowadzących śledztwo w sprawie, która grozi wybuchem skandalu na wielką skalę. Gdy zwierzchnicy powierzają im obronę dwóch żołnierzy oskarżonych o zamordowanie kolegi, natrafiają na zmowę milczenia w imię lojalności i honoru. Odkrywają przy tym istnienie niepisanego kodeksu i stawiają czoła jego zaciekłemu obrońcy.

„Raport mniejszości”

Tom Cruise zagrał również w znakomitym filmie Stevena Spielberga. Waszyngton, rok 2054. Futurystyczny świat, w którym nie ma zbrodni, przyszłość można przewidzieć, a winnych ukarać, zanim popełnią planowane przestępstwo. Dowodów niedoszłych zbrodni dostarcza trójka Jasnowidzów na usługach Agencji Prewencji Departamentu Sprawiedliwości, nad którą czuwa komisarz John Anderton. Jako pierwszy ogląda obrazy przekazywane przez Jasnowidzów. Ich werdykt nie pozostawia wątpliwości – za niespełna 36 godzin Anderton zabije człowieka, którego nawet nie zna. Rozpoczyna się szaleńczy wyścig z czasem.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze