1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Targi Książki w Warszawie – największe literackie wydarzenie roku

Jednym z gości Targów Książki w Warszawie będzie Mariusz Szczygieł. (Fot. Mariusz Przygoda/Forum)
Ponad 500 wystawców z 13 krajów oraz blisko 800 twórców, którzy spotkają się z publicznością. Targi Książki w Warszawie – wydarzenie dla wszystkich miłośników książki i tych, którzy dopiero zaczynają swoją literacką przygodę – rusza już w tym tygodniu.

Literacka Norwegia

Motto literackiego wystąpienia Norwegii, gościa honorowego tegorocznych Targów Książki w Warszawie, brzmi „Marzenie jest w nas” i pochodzi z wiersza norweskiego poety Olafa H. Hauge’a. W gronie autorów z Norwegii, którzy spotkają się czytelnikami, będą m.in. Jørn Lier Horst, Thomas Enger, Klara Hveberg, Victoria Kielland, Bjørn F. Rørvik, Per Dybvig, Erika Fatland, Torbjørn Færøvik, Nina F. Grünfeld, Kaja Nordengen, Anne Sverdrup-Thygeson.

Program obejmuje aż 50 wydarzeń odsłaniających literackie oblicze współczesnej Norwegii. Spotkania z serii „Czas dla dzieci” i „Czas dla młodego czytelnika” będą świetną okazją, by poznać najlepszych norweskich autorów i ilustratorów. W wydarzeniach „Czas dla planety” udział wezmą autorzy piszący o naturze, środowisku i podróżach. W bloku „Między nami”, przez pryzmat literatury, można będzie lepiej poznać norweskie społeczeństwo i jego aktualne problemy, a serie „Człowiek i jego tajemnice” i „Czas na kryminał” pozwolą zajrzeć w głąb ludzkiego umysłu.

Spojrzymy również w przeszłość: w programie znalazły się bowiem spotkania przybliżające sylwetki norweskich laureatów Nagrody Nobla i poświęcone II wojnie światowej w Norwegii, a także – z myślą o współczesności – pozycje „Czas na poezję”, obejmujące też poezję ukraińską, „Europejskie feministki Anno Domini 2022” oraz „Literatura europejska dzisiaj”. Nie zabraknie też wydarzeń dla branży wydawniczej, m.in. spotkań poświęconych przekładom, polityce literackiej w Norwegii i Polsce czy projektom bibliotecznym. Co godzinę na stoisku norweskim można będzie wziąć udział w błyskawicznym kursie językowym „Nauka norweskiego w 15 minut!”.

Poznajmy bliżej autorów i wydawców z Ukrainy

Ważnym akcentem będą spotkania wokół literatury Ukrainy, która ma w programie targów szczególne miejsce. Fundacja Historia i Kultura – organizator targów, zaprosiła wydawców i autorów z Ukrainy, oferując im zarówno bezpłatne narodowe stoisko, jak również znaczące miejsce w programie, w wyrazie solidarności z Ukrainą. Jednocześnie, zgodnie z porozumieniem Rady Dyrektorów Międzynarodowych Targów Książki na świecie, odmówiono udziału w targach wydawcom rosyjskim, którzy od wielu lat mieli własne narodowe stoisko w Warszawie. Na stoisku Ukraińskiego Instytutu Książki można będzie zapoznać się z ofertą wydawniczą blisko 35 oficyn i instytucji, a z czytelnikami spotkają się na targach znane i cenione autorki: Oksana Zabużko, Wiktoria Amelina, Tamara Duda, Lubow Jakymczuk i Kateryna Kałytko. W czasie targów planowana jest też sprzedaż książek, które zostały przewiezione z Ukrainy.

Premiery, nowości literackie i najciekawsze spotkania

Targi to idealne miejsce, by spotkać ulubionych autorów, kupić ich książki i zdobyć autografy. Takich okazji będzie mnóstwo, a wśród nich warte wyróżnienia literackie premiery takich autorów, jak m.in: Łukasz Orbitowski, Radek Rak, Wit Szostak, Mariusz Szczygieł, Victoria Kielland, Wojciech Chmielarz, Katarzyna Bonda, Vincent V. Severski, Maciej Siembieda, Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka, Katarzyna Tubylewicz, Magdalena Majcher, Lene Ask, Anja Dahle Øverbye i Adam Bodnar w rozmowie z Bartoszem Bartosikiem, Urszula, Ullenka i Katarzyna Bareja.

Na targach zagoszczą również: Jakub Małecki, Anna Gacek, Marta Grzywacz, Konstanty Gebert, Krystyna Kurczab-Redlich, która o Rosji będzie rozmawiać z Witoldem Szabłowskim, a także Jagoda Ratajczak, Bożena Keff i Antoni Zając, Krystyna Mirek, Katarzyna Barlińska, Monika Rutka oraz Lucjusz T. Olszewski, Łukasz Mikołajewski, Sylwia Chutnik i Magdalena Winnicka.

Ważnym wydarzeniem będzie czwartkowe spotkanie z Douglasem Stuartem, autorem powieści „Shuggie Bain”, najgłośniejszego światowego debiutu literackiego ostatnich lat, uhonorowanego Nagrodą Bookera w 2020 roku.

Festiwale: Kryminalna Warszawa, Komiksowa Warszawa i Literatury Dziecięcej „Ojce i dziatki”

Równolegle z targami odbywają się aż trzy festiwale literackie. Miłośników literatury kryminalnej zapraszamy na Festiwal Kryminalna Warszawa i spotkania ze znakomitymi autorami tego gatunku. Na targach zagoszczą m.in. Wojciech Chmielarz, Katarzyna Bonda, Remigiusz Mróz, Vincent V. Severski, Maciej Siembieda, Anna Kańtoch, Anna Rozenberg, Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej, Tomasz Duszyński, Krzysztof Domaradzki, Magdalena Majcher, Gaja Grzegorzewska, Anna Górna, Izabela Janiszewska, Bartosz Szczygielski, Przemysław Żarski, Agnieszka Jeż, Julia Łapińska i Małgorzata Starosta. Festiwalowi towarzyszy konkurs, którego laureatów poznamy w piątek 27 maja.

Festiwal Komiksowa Warszawa, towarzyszący Targom Książki w Warszawie, to odrębny sektor stoisk z publikacjami i ponad 50 spotkań i warsztatów z autorami gatunku, a także interesujących wystaw. Gwiazdami tegorocznego festiwalu będą m.in. Lene Ask, Typex, Paco Roca, Javier de Isusi, Tony Sandoval. Warto też zwrócić uwagę na polskich autorów, a wśród nich na Berenikę Kołomycką, której seria dla dzieci „Malutki lisek i wielki dzik” zaczęła się ukazywać w tym roku na rynku amerykańskim i norweskim; Jakuba Topora, którego komiks „Dziadostwo” (drugi tom ma właśnie premierę) jest nominowany do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy; Wojciecha Stefańca, który z Danielem Odiją tworzy serię komiksową „Bardo”, sprzedaną właśnie do Niderlandów. Fani komiksu będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach, kupić najnowsze publikacje, spotkać ulubionych twórców i otrzymać rysowane dedykacje.

Fanom fantastyki zaoferujemy weekendową strefę spotkań z najpopularniejszymi autorami tego gatunku. W tym roku w strefie fantastyki zagoszczą m.in. Marta Kisiel, Katarzyna Miszczuk, Aneta Jadowska, Magdalena Kubasiewicz, Aneta Jadowska, Jakub Ćwiek, Gaja Grzegorzewska, Magdalena Salik, Jagna Rolska, Marcin Mortka, Arkady Saulski i Jacek Galiński. Miłośnicy tego gatunku będą mieli szansę dowiedzieć się czegoś więcej na temat kobiecej perspektywy w fantastyce, ukraińskiej fantastyki, fantastyki przygodowej, militarnej i tej dla dzieci. Podczas targów poznamy także laureatów Nagrody „Nowej Fantastyki” 2022.

Wiele literackich atrakcji kierujemy do najmłodszych gości. Będą nowości wydawnicze i klasyka dziecięcej i młodzieżowej literatury, także spotkania z twórcami książek dziecięcych i młodzieżowych – pisarzami, tłumaczami i ilustratorami.

W czwartek i piątek na grupy zorganizowane z przedszkoli i szkół czekają warsztaty i spotkania m.in. z Katarzyną Ryrych, Kasią Boni, Edytą Jungowską, Martą Guśniowską, Marcinem Przewoźniakiem i Anielą Cholewińską-Szkolik oraz gośćmi z Norwegii: Bjørnem F. Rørvikiem, Perem Dybvigiem, Malin Falch, Andersem Kvammenem i Lene Ask.

W ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Ojce i dziatki” w weekend można będzie wziąć udział w w wielu ciekawych warsztatach i spotkaniach, m.in. z Grzegorzem Kasdepke, Kristin Roskifte, Malin Falch, Sylwią Chutnik, Iloną Wiśniewską, Yvette Żółtowską-Darską, Mirosławem Wlekłym, Martą Guśniowską, Magdaleną Górską, Leszkiem Talko, Bereniką Kołomycką, Piotrem Sochą, Maćkiem Kurem i Magdaleną „Meago” Kanią, Joanną Jagiełło, Justyną Bednarek i ilustratorką Niką Jaworowską-Duchlińską, Krzysztofem Łapińskim i ilustratorką Martą Kurczewską.

Warszawska strefa literacka

Cenionym elementem targów jest program Miasta Stołecznego „Zaczytana Warszawa” z warsztatami dla dzieci oraz spotkaniami wokół warszawskich nagród literackich. O stolicy w literaturze porozmawiają Justyna Sobolewska, Paweł Sołtys i Grzegorz Piątek. Książki dla dzieci będą tematem spotkania z Justyną Bednarek i Piotrem Sochą, a o polskim komiksie porozmawiają Karolina Szymaniak, Szymon Holcman i Dominika Węcławek.

Tegoroczne Targi Książki w Warszawie będą nie lada gratką dla miłośników literatury non-fiction. W ramach Dnia Reportażu odbędą się spotkania z finalistami i laureatem/tką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Z miłośnikami reportażu literackiego spotkają się natomiast autorzy książek finalistek 13. edycji nagrody: Peter Hessler („Pogrzebana. Życie, śmierć i rewolucja w Egipcie”), Rafał Hetman („Izbica, Izbica”), Ander Izagirre („Potosí. Góra, która zjada ludzi”), Małgorzata Gołota („Spinalonga. Wyspa trędowatych”) i Barbara Demick („Zjadanie Buddy. Życie tybetańskiego miasteczka w cieniu Chin”).

Rynek książki, czyli wydarzenia dla profesjonalistów

Goście branżowi, wydawcy, tłumacze, ilustratorzy, księgarze i bibliotekarze znajdą na majowych targach wiele spotkań, debat i warsztatów. Spotkania o polskim czytaniu i nieczytaniu, zawodzie tłumacza, bibliotekach na przestrzeni wieków, sytuacji branży wydawniczej Ukrainy i perspektywach współpracy z rynkami Unii Europejskiej czy o tym jak napisać książkę dla dzieci i trafić z nią pod strzechy – to tylko niektóre z bardzo wielu propozycji dla osób zawodowo związanych z rynkiem książki.

Sektor książek akademickich i naukowych

Targi Książki to także stoiska wydawców akademickich i naukowych w ramach 15. Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA. Drugiego dnia wydarzenia wydawcy akademiccy odbiorą nagrody za najlepszą książkę akademicką i naukową, najlepszą książkę techniczną o charakterze dydaktycznym oraz najlepszą publikację akademicką w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych.

Nagrody

Podczas targów poznamy również laureatów nagród: IKARA (nagroda Targów Książki w Warszawie i PTWK dla autora), 62. Konkursu PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2021, 13. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Magellana w konkursie na „Najlepsze publikacje turystyczne”, Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, Nagród „Nowej Fantastyki” i Literackiej Nagrody Motyli.

Targi Książki w Warszawie odbędą się od 26 do 29 maja br. na placu Defilad i w Pałacu Kultury i Nauki. Wstęp jest bezpłatny, a część wydarzeń dostępna będzie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Więcej informacji oraz szczegółowy program na stronie targiksiazkiwarszawa.pl oraz na profilach w social mediach (Facebook, Instagram, Twitter). Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Historia i Kultura.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze