1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Autyzm po polsku

Monika Szubrycht, autorka książki „Autyzm. Bliski daleki świat” (Fot. materiały partnera)
Monika Szubrycht, autorka książki „Autyzm. Bliski daleki świat” (Fot. materiały partnera)
W Polsce autyzm ciągle postrzegamy bardzo stereotypowo. Z jednej strony kojarzymy go z kiwającym się na boki, wycofanym dzieckiem, nie okazującym emocji i „dziwnym” zachowaniem, z drugiej doszukujemy się w osobach autystycznych „supermocy”, patrząc na nie przez pryzmat filmu „Rain man”. Co tak naprawdę wiemy o autyzmie? Jak wygląda codzienność osób z ASD oraz ich bliskich? W jaki sposób funkcjonują w społeczeństwie i jak o autyzmie mówić?

Próbą odpowiedzi na te pytania jest książka Moniki Szubrycht . Autorka, neurologopedka i dziennikarka, a prywatnie mama dziecka w spektrum autyzmu, pokazuje nam całą jego różnorodność. Rozmawiając z rodzicami osób autystycznych, specjalistami oraz samorzecznikami, wprowadza nas w świat wielu barw, w którym jest miejsce dla każdego.

Zebrane w książce opowieści prezentują wszystkie odcienie autyzmu. Poznajemy w nich zarówno osoby niesamodzielne, które wymagają stałej opieki, jak również wybitnych specjalistów z różnych dziedzin, którym diagnoza pomogła lepiej zrozumieć siebie. Historie rodziców – Aliny, Anny i siostry Małgorzaty Chmielewskiej – pozwalają zobaczyć, jak różne mogą być i z jakimi wyzwaniami mogą się mierzyć neuroróżnorodne rodziny. Zaproszeni przez autorkę do rozmowy goście opowiadają o drodze przebytej w poszukiwaniu właściwej diagnozy, determinacji w zmaganiach z systemem, ale również o radościach płynących z rodzicielstwa. To szczere, chwytające za serce historie.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Monika Szubrycht osobną część książki poświęca na rozmowę ze specjalistami, którzy pokazują, w jaki sposób zmieniało się postrzeganie autyzmu w świadomości społecznej na przestrzeni lat. To dzięki wytrwałości i determinacji środowiska – zarówno rodziców jak i specjalistów, a także dzięki samym autystycznym osobom, udało się dookreślić z jednej i odczarować autyzm z drugiej strony. Perspektywę rodziców i terapeutów uzupełnia głos samorzeczników, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami dorastania w spektrum, próbą funkcjonowania w nie zawsze przyjaznym otoczeniu i drogą do samoświadomości . To próba wyjaśnienia w jaki sposób osoby autystyczne odbierają rzeczywistość, z jakimi trudnościami się mierzą i dlaczego reagują w konkretny sposób.

pozwala nam spojrzeć na autyzm od środka, bez lukru i zbędnej przesady. Opowiedziane w książce historie otwierają oczy na nieoczywiste problemy i pomagają spojrzeć na świat przez autystyczne okulary. To swoiste ćwiczenie z empatii, dzięki któremu dowiadujemy się jak o autyzmie mówić bez wykluczania i stygmatyzowania, w jaki sposób na niego reagować i jak pomagać osobom, które tego potrzebują. Książka Moniki Szubrycht systematyzuje wiedzę na temat autyzmu i walczy z narosłymi wokół niego stereotypami. Spisane przez nią historie pozwalają nam dostrzec tak bliski, choć pozornie odmienny świat, bez oceniania i wykluczania.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

To zaproszenie do rozmowy o inności, tolerancji i szacunku.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze