1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Kilka słów o gramofonach

(Fot. materiały partnera)
Chociaż obecnie można przebierać w serwisach streamingowych, które za niewielką comiesięczną opłatą zapewniają dostęp do praktycznie każdego utworu muzycznego, coraz więcej osób zaczyna kupować płyty winylowe. Ich przewagę widać przede wszystkim w kwestii jakości dźwięku (dobrze nagrana płyta winylowa pozwala uzyskać lepsze brzmienie niż wspomniane serwisy lub płyty CD). Zanim jednak będzie można rozsiąść się wygodnie i zacząć przesłuchiwać płyty gramofonowe, należy zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt.

Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że dobre gramofony półautomatyczne muszą być drogie i zamiast kupić nowy sprzęt, wybierają używane gramofony manualne. Bardzo często prowadzi to do zakupu niesprawnego sprzętu lub takiego, który negatywnie wpływa na stan odsłuchiwanych płyt. Te natomiast nie należą do tanich, dlatego zdecydowanie warto przejrzeć dostępne w sklepie internetowym gramofony automatyczne i inne modele, a następnie zainwestować w porządny sprzęt.

Czy warto kupować nowe gramofony?

Pierwszą rzeczą, jaką należy przemyśleć przy wyborze sprzętu, który będzie wykorzystywany do odtwarzania płyt gramofonowych, jest to, czy wybrać nowy, czy używany model. Zdecydowanie lepszym wyborem będą nowe gramofony. Gramofon kupiony w sklepie będzie wyprodukowany z wykorzystaniem najnowszej technologii, dzięki czemu użytkownik nie będzie miał żadnych problemów z jego używaniem. Warto sprawdzić przede wszystkim gramofony Audio-Technica, które są dostępne w ofercie https://www.oleole.pl/gramofony,_audio-technika.bhtml. Najtańszy model można kupić za niecałe 600 złotych, a jednocześnie zapewnia on świetną jakość dźwięku.

Gramofony manualne a gramofony półautomatyczne

Nowy gramofon może być zarówno manualny (wymaga samodzielnego ustawienia wszystkiego przed rozpoczęciem słuchania, ale zdaniem doświadczonych użytkowników pozwala uzyskać lepsze brzmienie), jak i półautomatyczny (lepszy dla początkujących użytkowników) lub nawet automatyczny. Ten ostatni to odpowiedni wybór dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z płytami winylowymi.

Jak dbać o płyty winylowe?

Jeżeli ktoś chce kupić nowy gramofon w dobrej cenie i uzyskać dobre brzmienie, powinien sprawdzić modele dostępne w sklepie https://www.oleole.pl/gramofony.bhtml, gdzie można kupić między innymi gramofony Denon. Przy okazji można zamówić dodatkowe igły gramofonowe i akcesoria gramofonowe. Istotne jest również odpowiednie dbanie o płyty, czyli przechowywanie ich w prawidłowy sposób oraz czyszczenie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze