1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Role, które wybieram, są moją terapią” – przedstawiamy najlepsze filmy z Angeliną Jolie

„Role, które wybieram, są moją terapią” – przedstawiamy najlepsze filmy z Angeliną Jolie

Angelina Jolie (Fot. Vittorio Zunino Celotto/Staff/GettyImages)
Angelina Jolie (Fot. Vittorio Zunino Celotto/Staff/GettyImages)
„Tak naprawdę wcale nie weszłam do show-biznesu dlatego, że chciałam zostać aktorką. Ja po prostu chciałam być słyszana” – mówi bohaterka okładki lipcowego numeru „Zwierciadła”. Chociaż ostatnio najczęściej występuje w roli działaczki społecznej, która broni praw człowieka i włącza się w wiele akcji humanitarnych, Angelina Jolie nadal pozostaje świetną aktorką. Przedstawiamy najlepiej oceniane produkcje, w których wystąpiła zdobywczyni Oscara.

Filmy z Angeliną Jolie – lista jest długa, bo aktorka na wielkim ekranie zadebiutowała w 1982 roku rolą Tosh w filmie „Szukając wyjścia”, do którego scenariusz współtworzył jej tata. Od tej pory rozwijała karierę filmową – jako aktorka, reżyserka, producentka filmowa – i w modelingu. W międzyczasie stała się mamą szóstki dzieci, angażowała się w działalność charytatywną i zdobyła Oscara, trzy Złote Globy i dwie Nagrody Gildii Aktorów Filmowych. Prezentujemy filmy z Angeliną Jolie – w roli głównej i nie tylko.

Filmy z Angeliną Jolie – lista

„Turysta”

Ranking „Angelina Jolie – najlepsze filmy akcji” otwiera remake francuskiego thrillera „Anthony Zimmer” (Jérôme Salle), czyli „Turysta”. Jak wskazuje sam tytuł, film opowiada o turyście Franku Tupelo, leczącym serce nauczycielu matematyki (w tej roli Johnny Depp), który udaje się w podróż po Europie. Niespodziewanie na jego drodze staje agentka Interpolu Elsie Clifton-Ward (Angelina Jolie). Kobieta postanawia go wykorzystać, by schwytać geniusza międzynarodowej przestępczości finansowej… z którym kiedyś miała romans. Ciekawostką jest, że film i główni aktorzy dostali nominacje do Złotych Globów za… najlepszy film komediowy lub musical.

„Mr. & Mrs. Smith”

Chyba każdy chociaż raz w życiu słyszał o „Mr. & Mrs. Smith”, ale omawiając filmy z Angeliną Jolie w roli głównej, nie sposób go pominąć. Na pozór Jane i John (w tej roli eksmąż Angeliny – Brad Pitt) są zwyczajnym, spokojnym małżeństwem, które żyje w domu na przedmieściach. Jednak pozory mylą, ponieważ… oboje są płatnymi zabójcami. Oczywiście nie znają prawdy na swój temat. Wszystko się skomplikuje, gdy dostaną bardzo ważne zadanie. Jakie? Sprawdźcie sami… jeśli jeszcze nie widzieliście.

„Przerwana lekcja muzyki”

„Przerwana lekcja muzyki” zdecydowanie zasługuje na miejsce na szczycie listy „ Angelina Jolie – najlepsze filmy”, chociaż sama aktorka nie gra tu głównej roli. To ekranizacja autobiograficznej powieści Susanny Kaysen, której akcja dzieje się w latach 60. XX wieku. Susanna (grana przez Winonę Ryder), zagubiona nastolatka po próbie samobójczej, zostaje umieszczona w szpitalu psychiatrycznym. Tam poznaje socjopatkę Lisę – czyli Angelinę Jolie, z którą się zaprzyjaźnia. Z czasem jednak dochodzi do tragedii… Za rolę w tym filmie Angelina Jolie dostała Oscara, Nagrodę Gildii Aktorów Filmowych i Złoty Glob w kategorii „Najlepsza aktorka drugoplanowa”.

„Oszukana”

„Oszukana” to amerykański dramat obyczajowy z 2008 roku w reżyserii Clinta Eastwooda, oparty na prawdziwych wydarzeniach z 1928 roku. Opowiada o Christine Collins (Angelina Jolie), której synek pewnego dnia znika bez śladu. Gdy policja informuje ją, że odnalazła jej syna, ona wie, że to nie jest jej dziecko… Policja nie chce przyznać się do błędu, ale Christine za wszelką cenę próbuje dowieść prawdy. Na szczęście kobieta znajduje wsparcie w osobie pastora Gustava. Must see z kategorii „filmy z Angeliną Jolie w roli głównej”.

„Gia”

„Gia” w reżyserii Michaela Cristofera to film biograficzny, za który Angelina Jolie dostała Złoty Glob w kategorii „Najlepsza aktorka w mini serialu lub filmie telewizyjnym”. Opowiada historię modelki Gii Carangi – legendy świata mody – która przeszła do historii jako pierwsza kobieta, która umarła w USA na AIDS (w wieku 26 lat). Jej historia została opowiedziana przez przyjaciół i uzupełniona cytatami z pamiętnika Gii.

„Cena odwagi”

Kolejny na liście „filmy z Angeliną Jolie” jest amerykańsko-brytyjski thriller, który opowiada prawdziwą historię zabójstwa dziennikarza Daniela Pearla. Daniel (Dan Futterman) – dziennikarz – pewnego dnia umawia się na wywiad z terrorystą. Z którego niestety nie wraca. Do przerażonej żony Mariane (Angelina Jolie) przychodzi mail, a w nim zdjęcia męża z lufą przystawioną do głowy. Całość historii została ukazana z perspektywy Mariane Pearl, która do ostatniej chwili nie poddawała się i próbowała uratować męża.

„Złodziej życia”

„Złodziej życia” to film, w którym Angelina Jolie wciela się w rolę agentki – tym razem FBI – Illeanie Scott ścigającej seryjnego mordercę. Specjalizuje się ona w tworzeniu profili psychologicznych poszukiwanych osób, jednak ten przeciwnik jest wyjątkowo trudny do schwytania, ponieważ przywłaszcza sobie tożsamości swoich ofiar. Czy Illeanie uda się schwytać zabójcę?

„Bez granic”

Ostatni na liście „Angelina Jolie – najlepsze filmy” jest „Bez granic” z 2003 roku. W tym amerykańsko-niemieckim melodramacie aktorka wciela się w rolę Sarah Jordan, żonę dobrze urodzonego londyńczyka Henry’ego Bauforda (w tej roli Linus Roache). Jednak w trakcie organizowanej przez niego gali poznaje Nicka (Clive Owen), który przerywa przyjęcie, by oskarżyć zebranych o marnowanie pieniędzy, które mogłyby ocalić życie wielu dzieciom. Poruszona jego przemówieniem Sarah wyjeżdża do Etiopii, by nieść pomoc, gdzie znowu trafia na Nicka…

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze