1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Jane Austen – ekranizacje powieści. Najlepsze filmy na podstawie książek autorki

Jane Austen – ekranizacje powieści. Najlepsze filmy na podstawie książek autorki

Kobieca obsada „Dumy i uprzedzenia” (reż. Joe Wright, 2005), od lewej: Brenda Blethyn, Rosamund Pike, Carey Mulligan, Talulah Riley, Keira Knightley i Jena Malone (Fot. NG Collection/Interfoto/Forum)
Kobieca obsada „Dumy i uprzedzenia” (reż. Joe Wright, 2005), od lewej: Brenda Blethyn, Rosamund Pike, Carey Mulligan, Talulah Riley, Keira Knightley i Jena Malone (Fot. NG Collection/Interfoto/Forum)
Nikt tak trafnie nie opisywał miłosnych rozterek dystyngowanych kobiet okresu regencji jak ona. W ciągu zaledwie 41-letniego życia Jane Austen zdążyła napisać jedynie sześć książek, ale za to jakich! Jej twórczość to klasyka angielskiej literatury, po którą chętnie sięgają nie tylko czytelnicy, ale również twórcy filmowi. Które ekranizacje powieści Jane Austen warto obejrzeć? Sprawdźcie nasze zestawienie.

„Rozważna i romantyczna” (1995)

Omawiając najlepsze ekranizacje powieści Jane Austen, najlepiej jest zacząć od „Rozważnej i romantycznej”, pierwszej opublikowanej powieści angielskiej autorki. Wydana w 1811 roku opowieść doczekała się aż sześciu filmowych adaptacji. Najbardziej znaną i najlepiej ocenioną przez krytyków jest wersja z 1995 roku. W filmie wystąpiła plejada gwiazd brytyjskiego kina: Emma Thompson (aktorka odpowiedzialna jest również za scenariusz), Kate Winslet, Hugh Grant, Hugh Laurie i Alan Rickman. „Rozważna i romantyczna” opowiada historię trzech sióstr Dashwood – Elinor, Marianne i Margaret – oraz ich miłosnych perypetii. Film otrzymał Oscara za scenariusz, a także szereg innych prestiżowych nagród filmowych, w tym dwa Złote Globy i trzy statuetki BAFTA.

„Duma i uprzedzenie” (2005)

„Duma i uprzedzenie” to kolejna, obok „Rozważnej i romantycznej” oraz „Opactwa Northanger”, wczesna powieść angielskiej pisarki. Na jej kanwie powstały dwa filmy kinowe, trzy filmy wzorowane na powieści oraz sześć ekranizacji telewizyjnych. W sercach widzów najmocniej zapisała się pełnometrażowa adaptacja z 2005 roku z Keirą Knightley w roli głównej. W filmie poznajemy pięć sióstr Bennet, które dorastały w przekonaniu, że ich jedynym celem jest wyjście za mąż. Jedna z nich, Lizzie, uważa jednak inaczej, ale gdy trafia na zabójczo przystojnego i snobistycznego pana Darcy'ego, jej sercem zaczynają targać skrajne emocje. Czy zdoła je pokonać? Sprawdźcie sami – to zdecydowanie nasz ulubiony film, jeśli chodzi o ekranizacje powieści Jane Austen.

„Zakochana Jane” (2007)

O „Rozważnej i romantycznej” oraz „Dumie i uprzedzeniu” już było. Teraz pora na „Zakochaną Jane”, czyli filmową biografię samej Austen. I choć w zestawieniu omawiamy filmy na podstawie powieści Jane Austen, a tę produkcję oparto na jej listach, i tak warto o niej wspomnieć. Dlaczego? Bez tej historii miłosnej prawdopodobnie nie byłoby żadnej z wymienionych tutaj powieści. Filmowa Jane, w którą wciela się Anne Hathaway, wierzy w miłość. Jej rodzice oczekują jednak od niej, żeby wyszła za mąż za kogoś, kto zapewni jej godziwy byt. Kiedy dziewczyna spotyka pewnego siebie Irlandczyka, Toma Lefroy’a, jego intelekt i styl bycia wzbudzają w niej wielką ciekawość. Młoda panna Austen wstępuje dopiero na drogę literackiej kariery, a ryzykowny romans, w który się wdaje, kształtuje całe jej późniejsze życie i pracę. Na ekranie, oprócz Hathaway, zobaczyć możemy również Jamesa McAvoya, Julie Walters oraz Jamesa Cromwella. Jeśli chcecie obejrzeć wszystkie filmy na podstawie powieści Jane Austen, polecamy zacząć właśnie od tej produkcji.

„Emma” (2020)

Ekranizacje „Emmy” na podstawie powieści Jane Austen były dwie. W 1996 roku w Emmę wcieliła się Gwyneth Paltrow, a ćwierć wieku później w tej samej roli wystąpiła gwiazda serialu „Gambit królowej” – Anya Taylor-Joy. I to właśnie ta druga interpretacja spotkała się z większym entuzjazmem publiczności i krytyków. Tytułową bohaterką jest tutaj Emma Woodhouse, rozpuszczona młoda kobieta, która zbyt wysoko ocenia swoje umiejętności jako swatka i nie dostrzega niebezpieczeństwa, jakie pociąga za sobą manipulowanie ludźmi, a także często źle osądza działania innych. Do adaptacji „Emmy” zaliczamy również komedię „Słodkie zmartwienia” z 1995 roku, która powstała na motywach powieści, jednak twórcy osadzili ją we współczesnych Stanach Zjednoczonych. Jeśli jeszcze nie widzieliście, polecamy nadrobić zaległości.

„Perswazje” (2007)

Na sam koniec – „Perswazje”, czyli najpóźniejsze dzieło pisarki. Do tej pory powstały dwie pełnometrażowe ekranizacje tej powieści Jane Austen: z roku 1995 (reż. Roger Michell) i z 2007 (reż. Adrian Shergold). My polecamy tę drugą, z Sally Hawkins i Rupertem Penry-Jonesem w rolach głównych. Bohaterką „Perswazji” jest 27-letnia Anne Elliott, która osiem lat wcześniej – za namową rodziny – zerwała zaręczyny. Bliscy odradzili jej związek ze świetnie rokującym, lecz pozbawionym finansowego zabezpieczenia kapitanem Fryderykiem Wentworthem. Po zerwaniu zaręczyn zrozpaczony mężczyzna wrócił na morze, gdzie odniósł sukces, również materialny. Gdy Anne spotyka go po latach, dawne uczucia odżywają, a bunt przeciwko obowiązującym konwenansom narasta. Kobieta po raz pierwszy w życiu zaczyna zastanawiać się nad swoją niezależnością.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze