1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Dawid Ogrodnik jako ks. Jan Kaczkowski. Zwiastun filmu „Johnny” jest już w sieci

Piotr Trojan i Dawid Ogrodnik w filmie „Johnny”. W kinach od 23 września. (Fot. materiały prasowe)
„Johnny” to oparta na faktach poruszająca opowieść o tym, że każdy człowiek zasługuje na drugą szansę. Gdy Patryk dostaje ją od ks. Jana Kaczkowskiego nie podejrzewa nawet, jak odmieni to jego życie. W rolach głównych Dawid Ogrodnik i Piotr Trojan. Zobaczcie zwiastun.

„Johnny” wzrusza i inspiruje. Historia opowiedziana jest z perspektywy podopiecznego księdza Jana Kaczkowskiego – Patryka Galewskiego – chłopaka, który nie miał łatwego startu w życiu. Patryk włamuje się do domu w małym mieście. Wyrok sądu nakazuje mu prace społeczne w puckim hospicjum, gdzie poznaje niezwykłego ks. Jana Kaczkowskiego. Duchowny angażuje młodych chłopaków z zawodówki, na pozór twardych buntowników, w pomoc chorym. W swojej pracy skupia się na bliskości, czułości i walce o relacje z drugim człowiekiem. Uczy empatii. A robi to z hurtową ilością humoru, czym zyskuje ogromną popularność. Niedługo później Jan sam staje przed wyzwaniem walki z chorobą. Patryk zostaje postawiony w sytuacji, która zmieni całe jego życie.

– Napisałem tę historię, aby nawet najbardziej zdołowany człowiek uwierzył, że nowe, dobre życie może się rozpocząć w trudnych do wyobrażenia, ekstremalnych okolicznościach. To opowieść o zwycięstwie życia i miłości. Historia prawdziwa – mówi scenarzysta Maciej Kraszewski.

W rolę cenionego zarówno przez wierzących, jak i ateistów księdza Jana Kaczkowskiego wciela się Dawid Ogrodnik. Patryka Galewskiego gra natomiast wielokrotnie nagradzany za występ w filmie „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” Piotr Trojan. Na ekranie zobaczymy również m.in. Magdalenę Czerwińską, Annę Dymną, Marię Pakulnis, Martę Stalmierską, Witolda Dębickiego, Michała Kaletę i Joachima Lamżę. Prezentujemy zwiastun filmu, który na ekranach kin zadebiutuje 23 września.

– O wyjątkowości Jana stanowiło, w tym dobrym tego słowa znaczeniu, prostolinijne patrzenie na religię, która przede wszystkim oparta jest na szacunku, niepogardzaniu istotą ludzką i tym, co jest najważniejsze, czyli działaniu w skutek i na skutek miłości do drugiego człowieka – mówi o swojej postaci Dawid Ogrodnik. – Jak zawsze w takich sytuacjach gra jest o tyle trudna, że chodzi o realną postać, ale Patryk to wymarzony bohater. Chuligan, przestępca, uczeń, nauczyciel, kucharz, ojciec, pielęgniarz. Patryk może w sobie pomieścić niejednego bohatera. Pozornie prosta do zbudowania rola okazała się niezwykle złożona. Pełna przemian i wewnętrznych kontrastów – wyznaje Piotr Trojan.

„Johnny” powstał we współpracy z rodziną ks. Jana oraz Fundacją im. ks. Jana Kaczkowskiego.

Za reżyserię filmu odpowiada Daniel Jaroszek, który do tej pory realizował projekty w branży reklamowej. „Johnny” będzie jego debiutem fabularnym. Producentem jest Robert Kijak z Next Film, a koproducentami: TVN, Grupa Moderator Studio Filmowe, Warmia Resport, Rafał Różański, Visual Work Rebel Media, Dawid Podsiadło, Maciej Woć, Sebastian Kwiatkowski, Aneta Graff-Dąbrowska, Abstraction Plan, Deamsound, Cineline, Maciej Kraszewski oraz Dobra Robota. Producentem wykonawczym jest Festival Group sp. z o.o., a za dystrybucję odpowiada Next Film. Projekt współfinansowany jest ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze