1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

W stronę słońca. Nowe Horyzonty pod znakiem letniego przesilenia już wkrótce

W programie Nowych Horyzontów znajdą się najgorętsze tytuły ze światowych festiwali, w tym nowość prosto z Cannes – „Blisko” Lukasa Dhonta, autora pamiętnej „Girl”. (Fot. materiały prasowe)
Tegoroczna edycja Nowych Horyzontów odbędzie się pod znakiem letniego przesilenia: słońce patronuje wydarzeniu w szczególny sposób, rozpromieniając nie tylko program kinowy, ale też wydarzenia artystyczne.

W programie znajdą się najgorętsze tytuły ze światowych festiwali, w tym nowości prosto z Cannes – laureat Złotej Palmy, „Triangle of Sadness” Rubena Östlunda, „IO” Jerzego Skolimowskiego czy „Blisko” Lukasa Dhonta, autora pamiętnej „Girl”. Na wrocławskich ekranach będzie można zobaczyć także nagrodzone Złotym Niedźwiedziem na Berlinale „Alcarràs” Carli Simón oraz nowy film Agnieszki Smoczyńskiej „Silent Twins”.

Kobiety za kamerą

Dużą część programu 22. Nowych Horyzontów stanowią przeglądy twórczości trzech reżyserek o unikalnych wrażliwościach. Podczas tegorocznego festiwalu odbędą się retrospektywy Agnieszki Holland, Lucile Hadžihalilović i Joanny Hogg. Wszystkie z nich łączy konsekwencja w artystycznych poszukiwaniach: Holland eksploruje zawiłości zarówno polskiej historii, jak i życiorysów swoich ambiwalentnych bohaterów i bohaterek; Hadžihalilović przenosi w świat tajemniczej natury ludzkiego ciała, a Hogg przygląda się klasowym dystynkcjom przecinającym prywatność. Kobiety za kamerą pojawią się także w sekcji Fokus na Kosowo, na którą składają się przede wszystkim filmy nakręcone przez młode reżyserki.

Świeżość i odwaga

W sekcji konkursowej znalazły się filmy tych twórczyń i twórców, którzy trzymają rękę na pulsie współczesności, ale też odważnie zadają pytania o minione czasy. Właśnie tutaj prezentowane są świeże, bezkompromisowe dzieła reżyserek i reżyserów poszukujących oryginalnych form wyrazu. O główną nagrodę, Grand Prix Nowych Horyzontów, zawalczy 12 filmów z kilkunastu krajów świata.

Cuda i perły

Wrocławski festiwal to dom dla eksperymentatorów i eksperymentatorek różnej maści: od sekcji Lost Lost Lost, prezentującej perły awangardowego kina, aż po Front Wizualny, w którego programie zawierają się dzieła na granicy filmu i sztuk wizualnych ­– te ostatnie będą też reprezentowane podczas wystawy „Republika Słońca”, nawiązującej do głównego motywu tegorocznego wydarzenia. Dla złaknionych szalonych opowieści wieczorową porą znajdzie się sekcja Nocne Szaleństwo, po której można śnić kolorowe sny.

Festiwal Nowe Horyzonty odbędzie się stacjonarnie w dniach 21–31 lipca – tradycyjnie we Wrocławiu. O tydzień dłużej, do 7 sierpnia, trwać będzie część online wydarzenia. Pełny program dostępny będzie od 5 lipca, a 7 lipca rozpocznie się sprzedaż biletów i dostępów do filmów online. Więcej szczegółów na: nowehoryzonty.pl.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze