1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Dwoje Polaków członkami oscarowej Akademii

Małgorzata Szumowska i Tadeusz Łysiak dołączą w tym roku do grona amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. (Fot. Imagespace/Zuma Pres/AMPAS/Forum)
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła nazwiska 397 artystów, których w tym roku zaprosiła do swojego grona. Wśród wyróżnionych znaleźli się Małgorzata Szumowska i Tadeusz Łysiak.

Reżyserka i scenarzystka Małgorzata Szumowska w 2021 roku walczyła o Oscara ze swoim filmem „Śniegu już nigdy nie będzie”. Z kolei Tadeusz Łysiak miał szansę na statuetkę w tegorocznej edycji konkursu z filmem krótkometrażowym „Sukienka”. Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej doceniła ich osiągnięcia i zaprosiła do swojego grona w 2022 roku.

Wybór członkostwa Akademii opiera się na kwalifikacjach zawodowych, przy czym priorytetem pozostaje stałe zaangażowanie w reprezentację, integrację i równość. Akademia podkreśla, że na tegorocznej liście zaproszonych artystów znalazło się 44 proc. kobiet, z czego 37 proc. należy do mniejszości etnicznych i rasowych, a 50 proc. pochodzi z 53 krajów i terytoriów poza Stanami Zjednoczonymi. Wśród zaproszonych jest 71 osób nominowanych do Oscara, w tym 15 zwycięzców.

Wśród zaproszonych znajdują się między innymi: Jessie Buckley („Córka”), Renate Reinsve („Najgorszy człowiek na świecie”), Troy Kotsur („CODA”), Vincent Lindon („Titane”), Ariana DeBose („West Side Story”), Jamie Dornan („Belfast”), Jesse Plemons („Psie pazury”), Anya Taylor-Joy („Ostatniej nocy w Soho”), Yngvill Kolset Haga („Najgorszy człowiek na świecie”), Ryusuke Hamaguchi („Drive My Car”).

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze