1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Najlepsze podcasty kryminalne – 8 najlepszych polskich słuchowisk true crime

Podcasty kryminalne po polsku – 8 tytułów, które polecamy wszystkim kochającym się bać. (Fot. loga podcastów screen Spotify)
Podcasty kryminalne po polsku – 8 tytułów, które polecamy wszystkim kochającym się bać. (Fot. loga podcastów screen Spotify)
Historie mrożące krew w żyłach, najbardziej niebezpieczni mordercy świata i nieprawdopodobne zbrodnie, które wydarzyły się wcale nie tak daleko nas. A wszystko to rozbrzmiewa w twoich słuchawkach, opowiedziane spokojnym głosem, bez pominięcia żadnego mrocznego szczegółu. Oto polskie podcasty kryminalne – 8 tytułów, które polecamy wszystkim, kochającym się bać.

Polskie podcasty kryminalne – 8 tytułów

„Kryminatorium” Marcin Myszka

Nie mogłyśmy zacząć zestawienia na najlepsze kryminalne podcasty po polsku od innego tytułu. „Kryminatorium” to podcast autorstwa Marcina Myszki, który jest bezapelacyjnie jednym z najpopularniejszych w swoim gatunku w naszym kraju. Myszka prowadzi go od 2018 roku. Każdy odcinek przygotowuje rzetelnie na bazie informacji z gazet, książek. W nagraniach wykorzystuje głosy aktorów, efekty dźwiękowe i klimatyczną muzykę. W „Kryminatorium” znajdziecie zarówno historie kryminalne, które wydarzyły się w naszym kraju, jak i zagraniczne. P.S. ten podcast zalicza się także do kategorii „darmowe podcasty kryminalne” – znajdziemy go na YouTube. Nowe odcinki ukazują się w każdy poniedziałek

„Piąte: nie zabijaj” Justyna Mazur

Jeśli Marcina Myszkę nazwiemy królem polskich podcastów kryminalnych, Justyna Mazur zasłużyła na miano królowej. „Życia, które skończyły się zbyt wcześnie. Zaginięcia bez śladu. Sprawy, o których nie sposób zapomnieć. Twarze, które pamięta się na długo” – tak o podcaście pisze sama autorka. Justyna wybiera najciekawsze sprawy o tematyce kryminalnej i opowiada o nich z niezwykłym spokojem, którym perfekcyjnie buduje napięcie. Jej podcast true crime to pełen profesjonalizm i niezwykle dokładny reaserch, dzięki którym zyskała tak wielkie grono odbiorców. Jeśli kryminalne podcasty po polsku to coś, co lubisz, „Piąte: nie zabijaj” jest pozycją obowiązkową.

„Kryminalne Historie”

Podcast „Kryminalne Historie” prowadzi Monika Prześlakowska, psychodietetyczka, którą od zawsze pasjonowały sprawy kryminalne, portrety psychologiczne seryjnych morderców i zagadki. Z tej pasji powstał podcast true crime, który łączy z czynnym wykonywaniem wyuczonego zawodu. Monika w „Kryminalnych Historiach” opowiada o prawdziwych zbrodniach bardzo szczegółowo, analizuje cały przebieg wydarzeń, miejsca zbrodni, sposób ich popełnienia, wszystkie znane tropy śledczych. Dba o klimat, a jej kojący głos sprawi, że w każdą historię wsiąkniecie do reszty.

„Śledztwo Pisma”

„Śledztwo Pisma” to pierwszy polski reporterski serial podcastowy, którego producentem jest Fundacja Pismo, wydawca miesięcznika „Pismo. Magazyn Opinii”. Dotychczas ukazały się jego trzy sezony. Pierwszy, autorstwa Mirka Wlekłego, został nominowany do Grand Press Digital w 2019 roku. Drugi, którego autorką jest Barbara Sowa, otrzymał tę nagrodę w kategorii „najlepszy reportaż radiowy” w 2020 roku. Trzeci sezon prowadzi Iga Dzieciuchowicz. „Śledztwo Pisma” to przede wszystkim rzetelne przedstawienie faktów i oryginalne kryminalne historie, które zaciekawią każdego.

„Olga Herring Polskie True Crime & Mystery”

Olga Herring stworzyła podcast z gatunku True Crime i Mystery. Kładzie nacisk przede wszystkim na polskie sprawy kryminalne, ale opowiada też o tajemniczych i niewyjaśnionych historiach z całego świata. Wszystko z niesamowitą pasją i dbałością o szczegóły. Do każdego odcinka podchodzi nadzwyczaj rzetelnie i zwraca uwagę na detale, które później działają na wyobraźnię.

„Zbrodnia na poniedziałek” Wojciech Chmielarz

Autor jednych z najbardziej poczytnych książek kryminalnych w naszym kraju w roli podcastera? Wojciech Chmielarz postanowił sprawdzić się w tej roli i stworzył słuchowisko „Zbrodnia na poniedziałek”. Opowiada w nim o najciekawszych, najdziwniejszych i najstraszniejszych zbrodniach z całego świata. Jego podcast to seryjni mordercy, zabójcy, gangsterzy, tajemnicze zbrodnie i dziwne zaginięcia. A także reportaże i książki z gatunku true crime.

„Szept(H)anki”

„Szept(h)anki” to podcast o tematyce obejmującej różnego rodzaju tajemnice, głównie z obszaru true crime. Hanka opowiada w nim o zaginięciach, nierozwiązanych zbrodniach, szyfrach, niezwykłych wydarzeniach oraz nieprawdopodobnych zjawiskach, także dotyczących ludzkiego umysłu i natury. Wszystko z nieprawdopodobną pasją, którą słychać w każdym zdaniu podcastu.

„Prawdziwe zbrodnie”

„Prawdziwe zbrodnie” to podcast nieco inny od wszystkich, które pojawiły się już w naszym zestawieniu na najlepsze podcasty kryminalne po polsku. Nagrywany jest bowiem w duecie – prowadzą go dwie Karoliny, które rozmawiają ze sobą, przemycając kryminalne historie. Jak same podkreślają, ich podcast jest kierowany do osób, które… nie lubią się bać. Nie ma w nim grozy i mrożących krew w żyłach szczegółów zbrodni, a zamiast tego luźna rozmowa, często pełna humoru.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze