1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Muzyka Bartosza Chajdeckiego z filmu „Mistrz” wśród najlepszych ścieżek dźwiękowych na świecie

Kadr z filmu „Mistrz” (Fot. Robert Pałka/materiały prasowe)
O nagrodę przyznawaną podczas najważniejszego festiwalu muzyki filmowej Film Fest Gent Polak będzie walczył m.in. z Hansem Zimmerem.

Bartosz Chajdecki jako jedyny polski kompozytor znalazł się na prestiżowej liście kandydatów do nagrody Public Choice Award opracowanej przez IFMCA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Muzyki Filmowej).
Nagrody World Soundtrack Awards, przyznawane są najlepszym kompozytorom muzyki filmowej od 21 lat.

Głosowanie na najlepsze ścieżki dźwiękowe będzie trwało do 22 sierpnia na stronie www.worldsoundtrackawards.com. Zwycięzców tegorocznej edycji poznamy 22 października.

Każdy może zagłosować!

- Cieszę się, że muzyka do filmu „Mistrz" w reżyserii Macieja Barczewskiego została zauważona i dostała znakomite recenzje także poza granicami kraju. To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogłem się znaleźć w tak prestiżowym gronie kompozytorów z całego świata. Jest to duże wyróżnienie również dla wszystkich twórców filmu „Mistrz”, który przywrócił pamięć o pięściarzu z obozu koncentracyjnego Auschwitz – podkreśla kompozytor.

Bartosz Chajdecki (Fot. materiały prasowe)

Bartosz Chajdecki komponuje muzykę od 12 roku życia. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie. Na początku drogi zawodowej pracował głównie dla teatrów.
Jako 25-latek skomponował muzykę do serialu „Czas honoru”. Był to przełomowy moment w jego karierze. Produkcja ta została nagrodzona nominacją do nagrody IFMCA za najlepszą muzykę do serialu telewizyjnego.
W jego dorobku znajdują się tak znane produkcje jak: „Bogowie”, „Najlepszy”, „Chce się żyć”, „Jestem mordercą”, „Moje córki krowy”, „Prosta historia o morderstwie", „Baczyński”, „Tiere”, „The Last Witness”, „Le temps d’Anna”.

Bartosz Chajdecki jest też autorem opraw dźwiękowych do kilkudziesięciu spektakli teatralnych w Polsce i na świecie oraz do filmów dokumentalnych i seriali telewizyjnych takich jak „Misja Afganistan”, „Chyłka”, „Behawiorysta”, „Wojenne dziewczyny”.
W 2019 roku podczas Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, kompozytor otrzymał nagrodę za najlepszą Polską Ścieżkę Dźwiękową Roku dla serialu „Kruk. Szepty słychać po zmroku”, a w 2021 roku został uhonorowany Grand Prix Komeda za muzykę do filmu „Mistrz”.

Jeśli jeszcze nie znacie twórczości Bartosza Chajdeckiego, najwyższy czas dodać do swojej playlisty kilka jego utworów. Jego styl wpada w ucho i zostaje w sercu.
- Ja nie mam ambicji podbijania Hollywood. Nie mówię, że jestem jakoś szalenie oryginalny, ale sądzę, że mam swój styl. Choć – z drugiej strony – piszę w różnych stylach, bo mam to szczęście, by komponować do odmiennych obrazów m.in. do „Bogów”, „Jestem mordercą”, „Kruka”, wspomnianego „Czasu honoru”. To przecież różniące się od siebie ścieżki filmowe, a mimo to ludzie mi mówią, że rozpoznają, iż to ja je napisałem! I mnie to dziwi, bo ja staram się, by oni mnie w nich nie rozpoznali (śmiech)!” - powiedział w wywiadzie udzielonym Marcie Odziomek dla Gazety Wyborczej w 2019 roku („Aukso gra kompozycje Bartosza Chajdeckiego”, 01.02.2019 wydanie internetowe).

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze