1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Pedro Almodóvar nakręci odpowiedź na „Tajemnicę Brokeback Mountain”

Heath Ledger i Jake Gyllenhaal na planie „Tajemnicy Brokeback Mountain” (Fot. Paramount Pictures/Forum)
Hiszpański twórca filmowy Pedro Almodóvar szykuje krótkometrażową odpowiedź na „Tajemnicę Brokeback Mountain”, klasyk kina LGBT. W głównych bohaterów wcielą się Ethan Hawke i Pedro Pascal.

Pamiętacie „Tajemnicę Brokeback Mountain”, głośny dramat w reżyserii Anga Lee z 2005 roku? Z pewnością, bo tego filmu nie da się tak łatwo wyrzucić z głowy. Dziś, po prawie dwóch dekadach od debiutu, obraz z Heathem Ledgerem i Jakiem Gyllenhaalem określany jest mianem kultowego, w szczególności przez społeczność LGBT. To jeden z pierwszych tak głębokich i odważnych hollywoodzkich produkcji o miłości dwóch mężczyzn, ale również wzruszająca opowieść o tym, jak ciężko być sobą, gdy w otaczającym nas świecie tak wiele ludzkich cech, upodobań i wizji życia spotyka się z niezrozumieniem i brakiem tolerancji. Krytycy nie szczędzili pochwał: pisano o „porywającej historii miłosnej”, „pięknym i mądrym obrazie”, „przełomowości” oraz „wejściu do klasyki kina”, a liczne nagrody, którymi obsypano produkcję – wśród nich znajdują się trzy Oscary, dwie statuetki BAFTA i cztery Złote Globy – dodatkowo przyczyniły się do jej popularności.

Co ciekawe, a niewielu pewnie o tym wie, zanim reżyserii filmu podjął się Lee, propozycję, by historię romansu między dwoma kowbojami przenieść na wielki ekran otrzymał ceniony hiszpański twórca Pedro Almodóvar. Ten jednak odmówił, a o powodach swojej decyzji sprzed lat opowiedział w niedawnej rozmowie z „IndieWire”. Reżyser założył wówczas, że tworząc film o romansie dwóch kowbojów, napotkałby pewne ograniczenia. – Myślę, że Ang Lee nakręcił wspaniałe dzieło, ale nigdy nie wierzyłem, że dadzą mi całkowitą swobodę – powiedział. Wyjaśnił też, że według niego „relacja między bohaterami była zbyt fizyczna i zwierzęca” – Dla mnie oddanie tego było niemożliwe, ponieważ był to film hollywoodzki. Bohaterowie nie mogli przez cały czas uprawiać seksu na ekranie – wytłumaczył reżyser. Dodał również, że pragnął zachować twórczą autonomię, a jego zdaniem „Hollywood chce sprowadzać zewnętrzne talenty, ale nie zawsze pozwala im na pełną swobodę”.

Realizację projektu, który będzie odpowiedzią na „Tajemnicę Brokeback Mountain”, Almodóvar zapowiadał już w 2016 roku, jednak dopiero teraz ujawnił więcej szczegółów. W krótkometrażowej produkcji zatytułowanej „Strange Way of Life” główne role zagrają Ethan Hawke („Przed wschodem słońca”, „Przed północą”, „Czarny telefon”) i Pedro Pascal („Gra o tron”, „Narcos”, „The Mandalorian”). W obsadzie znajdą się także Manu Ríos („Szkoła dla elity”) i Sara Sálamo („Brygada antynarkotykowa z Costa del Sol”).

„Strange Way of Life” opowie histroię dwóch rewolwerowców, którzy nie widzieli się ćwierć wieku, ale jeden cały czas poszukiwał drugiego w bezkresnych, westernowych krajobrazach. Wreszcie, po 25 latach, spotykają się ponownie. Film kręcony będzie na pustyni Tabernas w prowincji Almería w południowej Hiszpanii – w tym samym mieście, w którym realizowano kultowy western „Dobry, zły i brzydki” (reż. Sergio Leone, 1966). Jak zapowiada sam Almodóvar, na ekranie zobaczymy pojedynek między głównymi bohaterami, ale cała historia będzie bardzo intymna. Jednym z głównych motywów „Strange Way of Life” będzie natomiast szeroko pojmowana męskość. Możemy zatem spodziewać się nieoczywistej, pełnej napięcia i dramatyzmu historii. Zdjęcia do filmu rozpoczną się pod koniec sierpnia tego roku.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze