1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„IO” Jerzego Skolimowskiego otworzy tegoroczną edycję Nowych Horyzontów. Znamy pełny program wydarzenia

Jerzy Skolimowski na planie wyróżnionego w Cannes filmu „IO” (Fot. materiały prasowe)
Jerzy Skolimowski na planie wyróżnionego w Cannes filmu „IO” (Fot. materiały prasowe)
W programie tegorocznej edycji Nowych Horyzontów znalazło się 271 filmów. Na widzki i widzów czeka niemal 600 seansów w Kinie Nowe Horyzonty, Dolnośląskim Centrum Filmowym i na wrocławskim rynku. Blisko połowa ze wszystkich tytułów będzie dostępna również online.

W tym roku festiwalowy horyzont wyznacza światło. Podążając tropem białych nocy, zjawiska charakterystycznego dla krajów Skandynawii, w centrum identyfikacji wizualnej umieszczono słońce, które – jak nowohoryzontowe kino – ma oświetlać nowe kierunki i rozjaśniać świat, na przekór wkradającej się zewsząd ciemności. Za motywem światła podąża także hasło festiwalu: „kino przesilenia”.

W programie znalazły się filmy odważne, bezkompromisowe, przekraczające utarte schematy, eksperymentujące z formą i pobudzające do dyskusji. W trakcie 22. Nowych Horyzontów będzie można zobaczyć zarówno najważniejsze tytuły z prestiżowych festiwali (m.in. Cannes, Wenecji, Berlinale, Toronto), jak i awangardowe perły niedostępne nigdzie indziej. Do Wrocławia przyjedzie także blisko 500 gościń i gości z całego świata; wśród nich m.in. Agnieszka Holland, Jerzy Skolimowski, Lorenzo Vigas, Denis Côté, Hlynur Pálmason czy Rita Azevedo Gomes.

Polski początek i zakończenie festiwalu

Festiwal otworzy rewelacja tegorocznego Cannes – wyróżnione Nagrodą Jury „IO” w reżyserii mistrza polskiego kina, Jerzego Skolimowskiego, który przywita widzki i widzów zgromadzonych w Kinie Nowe Horyzonty. Już pierwszego dnia festiwalu będzie można zobaczyć także znakomity, doceniony w Toronto debiut Agi Woszczyńskiej – „Cichą ziemię”; zdobywcę Grand Prix w Cannes – „Blisko” Lukasa Dhonta; nagrodzone Złotym Niedźwiedziem w Berlinie „Alcarràs” Carli Simón, prezentowany w Cannes „Godland” oraz „Chwilowe ciała: Intymny świat F. Percy’ego Smith” – wyjątkowy esej dokumentalny Stuarta A. Staplesa, frontmana zespołu Tindersticks, który da koncert w pierwszą sobotę festiwalu (Staples spotka się także z publicznością zgromadzoną w kinie). Podczas gali zamknięcia Nowych Horyzontów zobaczymy „Silent Twins” – anglojęzyczny debiut Agnieszki Smoczyńskiej.

„IO” Jerzego Skolimowskiego (Fot. materiały prasowe) „IO” Jerzego Skolimowskiego (Fot. materiały prasowe)

„Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej (Fot. materiały prasowe) „Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej (Fot. materiały prasowe)

Międzynarodowy Konkurs Filmowy Nowe Horyzonty

Konkurs to sekcja-wizytówka wrocławskiego festiwalu. Prezentowane są w niej bezkompromisowe dzieła twórców i twórczyń poszukujących oryginalnych form wyrazu. Wśród dwunastu konkursowych tytułów, które będą walczyć o tegoroczne Grand Prix, znalazły się produkcje m.in. z: Boliwii, Brazylii, Francji, Meksyku, Polski, Rumunii, Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii. Najlepszy film wybierze jury w składzie: Agata Buzek (polska aktorka), Michel Franco (reżyser z Meksyku; na festiwalu zobaczymy jego najnowsze dzieło), Radu Jude (mistrz rumuńskiego kina), Nadav Lapid (reżyser z Izraela) i Sandra Wollner (reżyserka z Austrii). Jak co roku, swój ulubiony tytuł wskażą również widzki i widzowie festiwalu.

Hity ze światowych festiwali

W sekcjach mBank Pokazy Galowe oraz Mistrzowie, Mistrzynie znajdą się najważniejsze filmy pokazywane i nagradzane na prestiżowych festiwalach. Oprócz wspomnianych już „IO” oraz „Blisko”, festiwalowa publiczność zobaczy tu także innych zdobywców nagród z 75. MFF w Cannes: „W trójkącie” (Złota Palma), „Podejrzaną”, „Boy from Heaven”, „Holy Spider” oraz „Baby Broker”. To nie wszystkie filmowe perły z Cannes – w programie Nowych Horyzontów znajdą się także m.in. „Prześwietleni”, „Zbrodnie przyszłości”, „Pacifiction”, „Tori i Lokita”, „Nostalgia” czy „Gorące dni”. Publiczność zobaczy również najważniejsze filmy tegorocznego Berlinale (na czele ze zdobywcą Złotego Niedźwiedzia – „Alcarràs”), a także Sundance, Rotterdamu czy San Sebastián.

Tegoroczny program obfituje w pokazy nowych polskich filmów. Na ekranach wrocławskich kin wyświetlimy premierowo (oprócz wspomnianych już filmów Skolimowskiego i Smoczyńskiej) m.in. „Głupców”, „Iluzję”, „Matecznik”, „Słonia” czy „Wabik”.

„W trójkącie”, laureat Złotej Palmy na tegorocznym MFF w Cannes (Fot. materiały prasowe) „W trójkącie”, laureat Złotej Palmy na tegorocznym MFF w Cannes (Fot. materiały prasowe)

Festiwalowe sekcje

Agnieszka Holland – mistrzyni (nie tylko) polskiego kina, Lucile Hadžihalilović – francuska reżyserka gęstych od znaczeń i szalenie cielesnych filmów, Joanna Hogg – pochodząca z Wielkiej Brytanii portrecistka i pejzażystka specjalizująca się w tworzeniu krajobrazów życia wewnętrznego oraz Jonas Mekas – litewsko-amerykańska ikona awangardy, outsider i geniusz: oto czworo bohaterów tegorocznych retrospektyw, którym poświęcone zostanie szczególne miejsce w programie Nowych Horyzontów. Retrospektywie Jonasa Mekasa towarzyszyć będzie premiera książki autorstwa Andrzeja Pitrusa – „Przebłyski piękna. Spotkania z Jonasem Mekasem” oraz wystawa „As Far as I Can See” w galerii SiC! BWA Wrocław. Wszystkie wydarzenia związane z retrospektywą organizowane są w ramach międzynarodowych obchodów setnej rocznicy urodzin artysty.

Agnieszka Holland na planie „Obywatela Jonesa” (Fot. materiały prasowe) Agnieszka Holland na planie „Obywatela Jonesa” (Fot. materiały prasowe)

W tym roku Trzecie Oko kieruje swoją uwagę w stronę służących: pokojówek i lokajów, niań i opiekunów. Wspólny teren przenikania się kina i sztuki wyznaczy ponownie Front Wizualny, a najnowsze produkcje dekonstruujące schematy kina gatunkowego, bawiące się konwencjami, zaskakujące i przekraczające granice będzie można odnaleźć w ramach Nocnego Szaleństwa. W programie tradycyjnie pojawi się także sekcja współtworzona z Ale kino+, wieloletnim partnerem Nowych Horyzontów, a w niej pokazy wielkich przebojów, które podbiły serca widzów na najważniejszych festiwalach na świecie. W sekcji Lost Lost Lost zobaczymy kino obrzeży: filmy poszerzające świadomość i przekraczające granice gatunków, także tych biologicznych.

W programie festiwalu znajdzie się nowa sekcja Białe noce, dzięki której wybierzemy się w 15 filmowych podróży do najdalszych zakątków Islandii, Kanady, Szwecji, Finlandii czy Norwegii. W ramach Białych nocy, śladem polarnego słońca, podążymy także na wystawę Republika słońca do galerii Studio BWA Wrocław, by przyjrzeć się, jak jego promienie rysują pejzaż rzeczywistej i wyobrażonej Północy: zimnego raju na Ziemi. Z kolei o poranku po nocy z soboty na niedzielę (24 lipca) przywitamy nowy dzień (już o 4:30 rano) podczas wrocławskiej odsłony wyjątkowego wydarzenia muzycznego – W Brzasku.

Szczególnym bohaterem tegorocznej odsłony Nowych Horyzontów będzie pełne rozsadzającej ekrany młodzieńczej energii kino Kosowa. W ramach sekcji Focus na Kosowo przyjrzymy się jednej z najmłodszych kinematografii na świecie, której krótka historia jest odwrotnie proporcjonalna do liczby nagród i pochlebnych recenzji zdobywanych na światowych festiwalach.

Zapraszamy także na bezpłatne pokazy w ramach plenerowego Kina na Rynku. Codziennie o godz. 22:00, od 22 do 31 lipca, w samym sercu stolicy Dolnego Śląska będzie można zobaczyć znakomite filmy. Udział w pokazach na rynku jest bezpłatny (miejsca są limitowane, obowiązuje zasada pierwszeństwa).

Na festiwalu nie zabraknie też krótkich metraży: Shortlista udowodni, że krótka forma bardzo często sprzyja wielkim talentom, a twórczynie i twórcy krótkometrażowych filmów potrafią w niebanalny sposób ująć esencję otaczającego nas świata.

Scena artystyczna

Już od 22 lipca w galerii Studio BWA będzie można oglądać wspomnianą wystawę Republika słońca, która jest przedłużeniem kinematograficznych poszukiwań prowadzonych na festiwalu. Bohaterem drugiej, prezentowanej w przestrzeni galerii SiC! BWA wystawy jest Jonas Mekas. As Far as I Can See to wystawa autorstwa Emanuela Geissera i Kamy Sokolnickiej, w ramach której zobaczymy motywy podróży, ruchu, światła i marzeń mających pozostać niespełnionymi (wystawa dostępna od 22 lipca).

Na Nowych Horyzontach ponownie zagości Midnight Show – symboliczny, nocny seans. W tym roku odbędzie się w katedrze św. Marii Magdaleny we Wrocławiu i potrwa kilka godzin – od północy aż do świtu. Tworzyć go będzie seans senno-dźwiękowy, budowany na żywo przez wokalistkę i kompozytorkę, Antoninę Nowacką we współpracy z zaproszonymi artystami: Pawłem Kulczyńskim, Krzysztofem Gilem i Planetą. Na publiczność w gotyckiej katedrze czekać będą łóżka, by oddać się stanowi półśnienia; wydarzenie startuje w poniedziałek, 25 lipca, o godz. 23:59.

Po raz szósty w programie Nowych Horyzontów znalazł się Ambient Room przygotowany przez kolektyw IP Group. W ramach tegorocznej odsłony, zatytułowanej DISCHARGE, przyjrzymy się procesowi przepływu energii: zbadamy relacje między napięciem i rozluźnieniem, kumulacją energii i jej rozproszeniem. IP Group przygotuje synestetyczne immersyjne środowisko wyładowania, miejsce uwalniania energii, dźwiękowo-wizualny krajobraz powstały z nadmiaru nagromadzonej siły. Ambient Room #6 będzie otwarty od 22 lipca, od godziny 19:00.

Wydarzenia specjalne i powrót Arsenału

W ramach 22. MFF Nowe Horyzonty w Narodowym Forum Muzyki wystąpi zespół Tindersticks, legenda alternatywnego rocka z Nottingham (22 lipca, godz. 20:30). Idąc dalej tropem muzycznym, zaplanowano również pokaz klasycznego horroru „Nosferatu – symfonia grozy” (1922), do którego muzykę na żywo w Kinie Nowe Horyzonty wykona wybitny kompozytor Jozef van Wissem (23 lipca, godz. 22:30).

Po nocy z soboty na niedzielę, 24 lipca, o 4:30 rano spotkamy się Parku Szczytnickim na pierwszej wrocławskiej odsłonie W Brzasku, podczas której wejdziemy w muzyczny dialog z aurą wschodu słońca. Wysłuchamy koncertu na fletach historycznych w wykonaniu Maji Miro-Wiśniewskiej, radykalnego girlsbandu Rock AngelZ, słuchowiska – soundscape’u przygotowanego przez Mikołaja Kurpiosa oraz setu DJ-a Nightingyala, który wprowadzi w dalszą część dnia. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Narodowe w Warszawie.

Oprócz tego, na mapę Nowych Horyzontów powraca Klub festiwalowy zlokalizowany w zabytkowej przestrzeni Muzeum Miejskiego w Arsenale, a w nim – strefa gastronomiczna i strefa relaksu przy muzyce najlepszych DJ-ów.

Filmy w języku ukraińskim

Kinematografia ma moc, by zmieniać świat, a w momentach niepokoju realnie pomagać, ułatwiać rozmowę i budować porozumienie. Festiwal to platforma wymiany myśli, podczas której można skierować wzrok publiczności w konkretnym kierunku. W tym roku będzie on skierowany także w stronę naszych sąsiadów ­– Nowe Horyzonty pokażą zatem najnowsze kino ukraińskie, a na ich seanse zapraszamy również mieszkających w Polsce Ukrainki i Ukraińców. Na wrocławskim rynku, w ramach kina plenerowego, będzie można za darmo obejrzeć dwa filmy z ukraińskimi napisami: 23 lipca „C’mon C’mon”, a 25 lipca „Małą mamę”. Na regularnych kinowych seansach zaprezentujemy także najważniejsze ukraińskie filmy ostatniego roku, pokazywane na światowych festiwalach: „Odbicie”, „Pamfir” i „Klondike” oraz seans specjalny (z ukraińskimi napisami) nagrodzonego w Berlinie „Alcarràs”.

Festiwal dostępny

Dostęp do kina najwyższej jakości powinien być egalitarny oraz otwarty dla możliwie szerokiego grona odbiorczyń i odbiorców, dlatego w tym roku wolontariusze i pracownicy festiwalu będą przeszkoleni z obsługi widzów z niepełnosprawnościami. Przygotowane będą również specjalne seanse filmów z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących: „Niewidomy człowiek, który nie chce obejrzeć »Titanica«” – z prelekcją tłumaczoną na język migowy, a także „C’mon C’mon” Mike’a Millsa – w ramach Kina na Rynku (seans bezpłatny).

Tegoroczna odsłona Nowych Horyzontów zostanie przeprowadzona w formule hybrydowej (21-31 lipca – pokazy stacjonarne, 21 lipca-7 sierpnia – seanse online). Pełny program wydarzenia można sprawdzić na stronie nowehoryzonty.pl. Sprzedaż biletów na pokazy stacjonarne i dostępów do filmów online rozpocznie się w czwartek (7 lipca) o godz. 12:00.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze