1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„IO” Jerzego Skolimowskiego otworzy tegoroczną edycję Nowych Horyzontów. Znamy pełny program wydarzenia

Jerzy Skolimowski na planie wyróżnionego w Cannes filmu „IO” (Fot. materiały prasowe)
W programie tegorocznej edycji Nowych Horyzontów znalazło się 271 filmów. Na widzki i widzów czeka niemal 600 seansów w Kinie Nowe Horyzonty, Dolnośląskim Centrum Filmowym i na wrocławskim rynku. Blisko połowa ze wszystkich tytułów będzie dostępna również online.

W tym roku festiwalowy horyzont wyznacza światło. Podążając tropem białych nocy, zjawiska charakterystycznego dla krajów Skandynawii, w centrum identyfikacji wizualnej umieszczono słońce, które – jak nowohoryzontowe kino – ma oświetlać nowe kierunki i rozjaśniać świat, na przekór wkradającej się zewsząd ciemności. Za motywem światła podąża także hasło festiwalu: „kino przesilenia”.

W programie znalazły się filmy odważne, bezkompromisowe, przekraczające utarte schematy, eksperymentujące z formą i pobudzające do dyskusji. W trakcie 22. Nowych Horyzontów będzie można zobaczyć zarówno najważniejsze tytuły z prestiżowych festiwali (m.in. Cannes, Wenecji, Berlinale, Toronto), jak i awangardowe perły niedostępne nigdzie indziej. Do Wrocławia przyjedzie także blisko 500 gościń i gości z całego świata; wśród nich m.in. Agnieszka Holland, Jerzy Skolimowski, Lorenzo Vigas, Denis Côté, Hlynur Pálmason czy Rita Azevedo Gomes.

Polski początek i zakończenie festiwalu

Festiwal otworzy rewelacja tegorocznego Cannes – wyróżnione Nagrodą Jury „IO” w reżyserii mistrza polskiego kina, Jerzego Skolimowskiego, który przywita widzki i widzów zgromadzonych w Kinie Nowe Horyzonty. Już pierwszego dnia festiwalu będzie można zobaczyć także znakomity, doceniony w Toronto debiut Agi Woszczyńskiej – „Cichą ziemię”; zdobywcę Grand Prix w Cannes – „Blisko” Lukasa Dhonta; nagrodzone Złotym Niedźwiedziem w Berlinie „Alcarràs” Carli Simón, prezentowany w Cannes „Godland” oraz „Chwilowe ciała: Intymny świat F. Percy’ego Smith” – wyjątkowy esej dokumentalny Stuarta A. Staplesa, frontmana zespołu Tindersticks, który da koncert w pierwszą sobotę festiwalu (Staples spotka się także z publicznością zgromadzoną w kinie). Podczas gali zamknięcia Nowych Horyzontów zobaczymy „Silent Twins” – anglojęzyczny debiut Agnieszki Smoczyńskiej.

„IO” Jerzego Skolimowskiego (Fot. materiały prasowe)

„Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej (Fot. materiały prasowe)

Międzynarodowy Konkurs Filmowy Nowe Horyzonty

Konkurs to sekcja-wizytówka wrocławskiego festiwalu. Prezentowane są w niej bezkompromisowe dzieła twórców i twórczyń poszukujących oryginalnych form wyrazu. Wśród dwunastu konkursowych tytułów, które będą walczyć o tegoroczne Grand Prix, znalazły się produkcje m.in. z: Boliwii, Brazylii, Francji, Meksyku, Polski, Rumunii, Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii. Najlepszy film wybierze jury w składzie: Agata Buzek (polska aktorka), Michel Franco (reżyser z Meksyku; na festiwalu zobaczymy jego najnowsze dzieło), Radu Jude (mistrz rumuńskiego kina), Nadav Lapid (reżyser z Izraela) i Sandra Wollner (reżyserka z Austrii). Jak co roku, swój ulubiony tytuł wskażą również widzki i widzowie festiwalu.

Hity ze światowych festiwali

W sekcjach mBank Pokazy Galowe oraz Mistrzowie, Mistrzynie znajdą się najważniejsze filmy pokazywane i nagradzane na prestiżowych festiwalach. Oprócz wspomnianych już „IO” oraz „Blisko”, festiwalowa publiczność zobaczy tu także innych zdobywców nagród z 75. MFF w Cannes: „W trójkącie” (Złota Palma), „Podejrzaną”, „Boy from Heaven”, „Holy Spider” oraz „Baby Broker”. To nie wszystkie filmowe perły z Cannes – w programie Nowych Horyzontów znajdą się także m.in. „Prześwietleni”, „Zbrodnie przyszłości”, „Pacifiction”, „Tori i Lokita”, „Nostalgia” czy „Gorące dni”. Publiczność zobaczy również najważniejsze filmy tegorocznego Berlinale (na czele ze zdobywcą Złotego Niedźwiedzia – „Alcarràs”), a także Sundance, Rotterdamu czy San Sebastián.

Tegoroczny program obfituje w pokazy nowych polskich filmów. Na ekranach wrocławskich kin wyświetlimy premierowo (oprócz wspomnianych już filmów Skolimowskiego i Smoczyńskiej) m.in. „Głupców”, „Iluzję”, „Matecznik”, „Słonia” czy „Wabik”.

„W trójkącie”, laureat Złotej Palmy na tegorocznym MFF w Cannes (Fot. materiały prasowe)

Festiwalowe sekcje

Agnieszka Holland – mistrzyni (nie tylko) polskiego kina, Lucile Hadžihalilović – francuska reżyserka gęstych od znaczeń i szalenie cielesnych filmów, Joanna Hogg – pochodząca z Wielkiej Brytanii portrecistka i pejzażystka specjalizująca się w tworzeniu krajobrazów życia wewnętrznego oraz Jonas Mekas – litewsko-amerykańska ikona awangardy, outsider i geniusz: oto czworo bohaterów tegorocznych retrospektyw, którym poświęcone zostanie szczególne miejsce w programie Nowych Horyzontów. Retrospektywie Jonasa Mekasa towarzyszyć będzie premiera książki autorstwa Andrzeja Pitrusa – „Przebłyski piękna. Spotkania z Jonasem Mekasem” oraz wystawa „As Far as I Can See” w galerii SiC! BWA Wrocław. Wszystkie wydarzenia związane z retrospektywą organizowane są w ramach międzynarodowych obchodów setnej rocznicy urodzin artysty.

Agnieszka Holland na planie „Obywatela Jonesa” (Fot. materiały prasowe)

W tym roku Trzecie Oko kieruje swoją uwagę w stronę służących: pokojówek i lokajów, niań i opiekunów. Wspólny teren przenikania się kina i sztuki wyznaczy ponownie Front Wizualny, a najnowsze produkcje dekonstruujące schematy kina gatunkowego, bawiące się konwencjami, zaskakujące i przekraczające granice będzie można odnaleźć w ramach Nocnego Szaleństwa. W programie tradycyjnie pojawi się także sekcja współtworzona z Ale kino+, wieloletnim partnerem Nowych Horyzontów, a w niej pokazy wielkich przebojów, które podbiły serca widzów na najważniejszych festiwalach na świecie. W sekcji Lost Lost Lost zobaczymy kino obrzeży: filmy poszerzające świadomość i przekraczające granice gatunków, także tych biologicznych.

W programie festiwalu znajdzie się nowa sekcja Białe noce, dzięki której wybierzemy się w 15 filmowych podróży do najdalszych zakątków Islandii, Kanady, Szwecji, Finlandii czy Norwegii. W ramach Białych nocy, śladem polarnego słońca, podążymy także na wystawę Republika słońca do galerii Studio BWA Wrocław, by przyjrzeć się, jak jego promienie rysują pejzaż rzeczywistej i wyobrażonej Północy: zimnego raju na Ziemi. Z kolei o poranku po nocy z soboty na niedzielę (24 lipca) przywitamy nowy dzień (już o 4:30 rano) podczas wrocławskiej odsłony wyjątkowego wydarzenia muzycznego – W Brzasku.

Szczególnym bohaterem tegorocznej odsłony Nowych Horyzontów będzie pełne rozsadzającej ekrany młodzieńczej energii kino Kosowa. W ramach sekcji Focus na Kosowo przyjrzymy się jednej z najmłodszych kinematografii na świecie, której krótka historia jest odwrotnie proporcjonalna do liczby nagród i pochlebnych recenzji zdobywanych na światowych festiwalach.

Zapraszamy także na bezpłatne pokazy w ramach plenerowego Kina na Rynku. Codziennie o godz. 22:00, od 22 do 31 lipca, w samym sercu stolicy Dolnego Śląska będzie można zobaczyć znakomite filmy. Udział w pokazach na rynku jest bezpłatny (miejsca są limitowane, obowiązuje zasada pierwszeństwa).

Na festiwalu nie zabraknie też krótkich metraży: Shortlista udowodni, że krótka forma bardzo często sprzyja wielkim talentom, a twórczynie i twórcy krótkometrażowych filmów potrafią w niebanalny sposób ująć esencję otaczającego nas świata.

Scena artystyczna

Już od 22 lipca w galerii Studio BWA będzie można oglądać wspomnianą wystawę Republika słońca, która jest przedłużeniem kinematograficznych poszukiwań prowadzonych na festiwalu. Bohaterem drugiej, prezentowanej w przestrzeni galerii SiC! BWA wystawy jest Jonas Mekas. As Far as I Can See to wystawa autorstwa Emanuela Geissera i Kamy Sokolnickiej, w ramach której zobaczymy motywy podróży, ruchu, światła i marzeń mających pozostać niespełnionymi (wystawa dostępna od 22 lipca).

Na Nowych Horyzontach ponownie zagości Midnight Show – symboliczny, nocny seans. W tym roku odbędzie się w katedrze św. Marii Magdaleny we Wrocławiu i potrwa kilka godzin – od północy aż do świtu. Tworzyć go będzie seans senno-dźwiękowy, budowany na żywo przez wokalistkę i kompozytorkę, Antoninę Nowacką we współpracy z zaproszonymi artystami: Pawłem Kulczyńskim, Krzysztofem Gilem i Planetą. Na publiczność w gotyckiej katedrze czekać będą łóżka, by oddać się stanowi półśnienia; wydarzenie startuje w poniedziałek, 25 lipca, o godz. 23:59.

Po raz szósty w programie Nowych Horyzontów znalazł się Ambient Room przygotowany przez kolektyw IP Group. W ramach tegorocznej odsłony, zatytułowanej DISCHARGE, przyjrzymy się procesowi przepływu energii: zbadamy relacje między napięciem i rozluźnieniem, kumulacją energii i jej rozproszeniem. IP Group przygotuje synestetyczne immersyjne środowisko wyładowania, miejsce uwalniania energii, dźwiękowo-wizualny krajobraz powstały z nadmiaru nagromadzonej siły. Ambient Room #6 będzie otwarty od 22 lipca, od godziny 19:00.

Wydarzenia specjalne i powrót Arsenału

W ramach 22. MFF Nowe Horyzonty w Narodowym Forum Muzyki wystąpi zespół Tindersticks, legenda alternatywnego rocka z Nottingham (22 lipca, godz. 20:30). Idąc dalej tropem muzycznym, zaplanowano również pokaz klasycznego horroru „Nosferatu – symfonia grozy” (1922), do którego muzykę na żywo w Kinie Nowe Horyzonty wykona wybitny kompozytor Jozef van Wissem (23 lipca, godz. 22:30).

Po nocy z soboty na niedzielę, 24 lipca, o 4:30 rano spotkamy się Parku Szczytnickim na pierwszej wrocławskiej odsłonie W Brzasku, podczas której wejdziemy w muzyczny dialog z aurą wschodu słońca. Wysłuchamy koncertu na fletach historycznych w wykonaniu Maji Miro-Wiśniewskiej, radykalnego girlsbandu Rock AngelZ, słuchowiska – soundscape’u przygotowanego przez Mikołaja Kurpiosa oraz setu DJ-a Nightingyala, który wprowadzi w dalszą część dnia. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Narodowe w Warszawie.

Oprócz tego, na mapę Nowych Horyzontów powraca Klub festiwalowy zlokalizowany w zabytkowej przestrzeni Muzeum Miejskiego w Arsenale, a w nim – strefa gastronomiczna i strefa relaksu przy muzyce najlepszych DJ-ów.

Filmy w języku ukraińskim

Kinematografia ma moc, by zmieniać świat, a w momentach niepokoju realnie pomagać, ułatwiać rozmowę i budować porozumienie. Festiwal to platforma wymiany myśli, podczas której można skierować wzrok publiczności w konkretnym kierunku. W tym roku będzie on skierowany także w stronę naszych sąsiadów ­– Nowe Horyzonty pokażą zatem najnowsze kino ukraińskie, a na ich seanse zapraszamy również mieszkających w Polsce Ukrainki i Ukraińców. Na wrocławskim rynku, w ramach kina plenerowego, będzie można za darmo obejrzeć dwa filmy z ukraińskimi napisami: 23 lipca „C’mon C’mon”, a 25 lipca „Małą mamę”. Na regularnych kinowych seansach zaprezentujemy także najważniejsze ukraińskie filmy ostatniego roku, pokazywane na światowych festiwalach: „Odbicie”, „Pamfir” i „Klondike” oraz seans specjalny (z ukraińskimi napisami) nagrodzonego w Berlinie „Alcarràs”.

Festiwal dostępny

Dostęp do kina najwyższej jakości powinien być egalitarny oraz otwarty dla możliwie szerokiego grona odbiorczyń i odbiorców, dlatego w tym roku wolontariusze i pracownicy festiwalu będą przeszkoleni z obsługi widzów z niepełnosprawnościami. Przygotowane będą również specjalne seanse filmów z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących: „Niewidomy człowiek, który nie chce obejrzeć »Titanica«” – z prelekcją tłumaczoną na język migowy, a także „C’mon C’mon” Mike’a Millsa – w ramach Kina na Rynku (seans bezpłatny).

Tegoroczna odsłona Nowych Horyzontów zostanie przeprowadzona w formule hybrydowej (21-31 lipca – pokazy stacjonarne, 21 lipca -7 sierpnia – seanse online). Pełny program wydarzenia można sprawdzić na stronie nowehoryzonty.pl. Sprzedaż biletów na pokazy stacjonarne i dostępów do filmów online rozpocznie się w czwartek (7 lipca) o godz. 12:00.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze