1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Tamara Łempicka – kobieta w podróży. Wystawa w Muzeum Narodowym w Lublinie

Tamara Łempicka (1898–1980), „Portret Tadeusza Łempickiego”, 1928 r., płótno, olej, dar artystki, 1976 r., Centre Pompidou, Musée national d'art moderne – Centre de création industrielle, Paris, depozyt w Musée des Annés 30, Boulogne-Billancourt/Espace Landowski; Tamara Łempicka (1898–1980), „Saint-Moritz”, 1929 r., deska, olej, Museé des Beaux-Arts, Orléans  Tamara de Lempicka Estate LLC (Fot. materiały prasowe)
Tamara Łempicka (1898–1980), „Portret Tadeusza Łempickiego”, 1928 r., płótno, olej, dar artystki, 1976 r., Centre Pompidou, Musée national d'art moderne – Centre de création industrielle, Paris, depozyt w Musée des Annés 30, Boulogne-Billancourt/Espace Landowski; Tamara Łempicka (1898–1980), „Saint-Moritz”, 1929 r., deska, olej, Museé des Beaux-Arts, Orléans Tamara de Lempicka Estate LLC (Fot. materiały prasowe)
Jeszcze tylko do 14 sierpnia w Muzeum Narodowym w Lublinie można oglądać przekrojową wystawę malarstwa Tamary Łempickiej, nazywanej królową art déco.

Wystawa „Tamara Łempicka – kobieta w podróży” przenosi widzów do świata lat 20. i 30. XX wieku, czyli do epoki art déco. Zobaczymy na niej 60 prac artystki nazywanej baronową z pędzlem, w tym obrazy, rysunki i grafiki zaprezentowane w otoczeniu przedmiotów codziennego użytku z epoki. Przybliżają one niezwykłe życie Tamary Łempickiej, jednej z największych artystek XX wieku.

Tytuł wystawy „Tamara Łempicka – kobieta w podróży” nawiązuje do burzliwych losów artystki, która zarówno podczas I, jak i II wojny światowej wielokrotnie zmieniała miejsce zamieszkania, aż w końcu znalazła schronienia za granicą. Malarka nigdy nie wróciła do Polski, ale zawsze podkreślała swoje polskie korzenie. Wystawa twórczości Tamary Łempickiej w Lublinie, zorganizowana przez jej prawnuczkę Marisę de Lempicką, jest symbolicznym powrotem artystki do domu.

„Życie jest jak podróż. Spakuj tylko to, co najbardziej potrzebne, bo musisz zostawić miejsce na to, co zbierzesz po drodze”. Tamara Łempicka

Tamara Łempicka (1898–1980) wykreowała wizerunek nowoczesnej i niezależnej kobiety sukcesu, dzięki któremu stała się ikoną swoich czasów, a jej nazwisko stało się rozpoznawalne na całym świecie. Przyszła na świat prawdopodobnie 16 maja 1898 roku w Warszawie, choć zarówno sama data, jak i miejsce jej narodzin do dziś budzą wątpliwości. Wiadomo, że lata dzieciństwa spędziła w luksusie, a rodzice obracali się w towarzystwie zamożnych rodów carskiej Rosji. Jako młoda dama pobierała nauki na pensji dla dziewcząt w Lozannie, skąd często wyjeżdżała do Polski, Francji oraz Włoch. Podróże do europejskich stolic przyczyniły się do poznania kultur innych krajów i uwrażliwiły Tamarę na sztukę wielkich mistrzów. To właśnie wizyty w zagranicznych muzeach miały wpływ na późniejszą twórczość artystki.

Już jako młoda dziewczyna wykazywała niezwykły talent plastyczny, szybko osiągając biegłość w rysunku i akwareli. W wieku dwudziestu kilku lat dała się poznać światu jako jedna z najważniejszych przedstawicielek malarstwa epoki art déco, charakteryzującego się klasycyzującym zgeometryzowaniem oraz dążeniem do syntetycznego ujmowania form. W Paryżu lat 20. XX wieku zasłynęła jako świadoma artystka posługująca się własnym językiem artystycznym, charakteryzującym się mocnym rysunkiem, wyrazistym światłocieniem, surową formą i ostrym kolorem, którym podporządkowała tworzone portrety, akty oraz martwe natury. Jak sama podkreślała, w malarstwie najważniejsze było dla niej zawarte w dziele hellenistyczne pojęcie piękna, a tym samym ład, harmonia, proporcja i rytm. Łempicka przez całe życie pozostała wierna klasycznym ideałom, mimo zmian stylów oraz eksperymentowania z materiałem, techniką, formą oraz tematem.

Życie Tamary jest nierozerwalnie związane z podróżowaniem, wypełnione mieszanką romansów, nieposkromionym pragnieniem szczęścia, przeplatającym się z nieustannym strachem przed porzuceniem, samotnością oraz wojennym niepokojem i tułaczką po świecie.

Mimo że przyszło jej żyć w burzliwych czasach politycznych oraz społeczno-kulturowych przemian, jej niesłabnąca determinacja i potrzeba osiągnięcia sukcesu przyczyniły się do stworzenia własnej legendy. Tamara Łempicka wykreowała postać artystki wszechczasów, a umiejętne manipulowanie faktami ze swojego życia w połączeniu z elegancją i wrodzonym wdziękiem sprawiły, że potrafiła oczarować każdego, kto pojawił się na jej drodze.

„Tamara Łempicka – kobieta w podróży”, Zamek Lubelski, 18 marca – 14 sierpnia 2022.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze