„Wulkan miłości”, „Simona” i „Lombard” – filmy dokumentalne, które musicie zobaczyć
„Wulkan miłości”, reż. Sara Dosa – premiera 19 sierpnia
Już 19 sierpnia polscy widzowie będą mogli zobaczyć wciągającą, piękną i niepowtarzalną historię miłosną – dokumentalny romans z wulkanami w jednej z głównych ról. „Wulkan miłości” Sary Dosy jest zapisem życiowej pasji Maurice’a i Katii Krafftów – najsłynniejszych wulkanologów, którzy kochali siebie tak mocno jak badanie najpiękniejszych i najbardziej śmiercionośnych miejsc na naszej planecie. Dzięki swojej pasji zwiedzili całą planetę, często ratując swoimi ostrzeżeniami tysiące ludzkich istnień.
To prawdziwe love story o niezwykłym trójkącie miłosnym, w którym występują: francuskie małżeństwo naukowe oraz uwielbiane przez nich wulkany. Przez ćwierć wieku podróżowali razem do wszystkich, które mogli znaleźć na naszej planecie, stając się tym samym najsłynniejszymi i najbardziej żarliwymi wulkanologami na świecie. Zginęli także wspólnie – podczas erupcji w Japonii w 1991 roku. Dzięki ich pasji powstało olbrzymie archiwum fascynujących zdjęć i filmów. „Wulkan miłości” z narracją Mirandy July jest hipnotyczną analizą życia na krawędzi przepaści, w oparach dymu i lawy o temperaturze 1200°C. „Ciekawość jest silniejsza od lęku” – jak stwierdziła kiedyś Katia. „Wulkan miłości” otrzymał Nagrodę za Najlepszy Montaż w Amerykańskim Filmie Dokumentalnym na tegorocznym festiwalu w Sundance. Autorem muzyki oryginalnej jest Nicolas Godin – połowa francuskiego duetu Air.
„Simona”, reż. Natalia Koryncka-Gruz – premiera 30 września
O życiu w bliskości natury i poświęceniu się bez reszty jej badaniu opowiada dokument „Simona” Natalii Korynckiej-Gruz, który na ekrany polskich kin wejdzie 30 września. To podzielona na rozdziały (niektóre w całości poświęcone zwierzętom, z którymi bohaterka filmu miała niepowtarzalne, bliskie relacje) opowieść o Simonie Kossak, legendarnej naukowczyni żyjącej w Puszczy Białowieskiej.
Kim naprawdę była Simona Kossak? Dlaczego uciekła od rodziny – słynnego rodu Kossaków? Jak wyglądało życie pierwszej polskiej ekolożki-aktywistki w latach 70.? Unikalne, często prezentowane po raz pierwszy w filmie, zdjęcia i nagrania z archiwum Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka przenoszą nas do istniejącej od pradawna puszczy i pozwalają doświadczyć wyjątkowego życia z dala od cywilizacji. Simona była ulubienicą terroryzującego okolicę kruka, matkowała rysiowi i łosiom, a jej empatyczne podejście do zwierząt i roślin nie tylko pozwoliło nam zobaczyć Puszczę Białowieską jako unikalny na skalę światową ekosystem, lecz także pomaga zrozumieć, że jesteśmy współlokatorami na Ziemi i powinniśmy pozwolić żyć innym istotom. Ta barwna, bezkompromisowa i wyprzedzająca swój czas wizjonerka często samotnie musiała walczyć o dobro oraz szacunek dla przyrody.
„Lombard”, reż. Łukasz Kowalski – premiera 4 listopada
Wkrótce na ekrany kin trafi również wielki zwycięzca tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity, nazywany polskim dokumentalnym filmem roku – „Lombard” Łukasza Kowalskiego. Z niezwykłą czułością reżyser patrzy na Wiesława i Jolę, prowadzących olbrzymi lombard w Bytomiu, którzy starają się związać koniec z końcem i chociaż jest im ciężko, dzielą się tym, co mają, z okolicznymi mieszkańcami. To wspaniały, pełny humoru obraz zapomnianej przez transformację społeczności, która może przetrwać tylko wtedy, kiedy jest razem i okazuje sobie wsparcie. Film trafi na ekrany kin 4 listopada.
„Lombard” to poruszająca komedia o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Jola i Wiesiek to para w życiu i biznesie z Bytomia. Wraz z trójką swoich pracowników prowadzą prawdopodobnie największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem. Pozbawieni środków do życia mieszkańcy „polskiego Detroit” znoszą pod zastaw coraz bardziej absurdalne i bezużyteczne przedmioty. Szalone, marketingowe pomysły Wieśka i czułe serce Joli, która klientów wspiera nie tylko dobrym słowem, ale i gorącą zupą czy ciepłym futrem, wzbudzają naszą sympatię. Choć lombard przynosi straty, staje się ważnym centrum życia dzielnicy. Wkrótce jednak znajduje się na krawędzi, a związek Joli i Wieśka zostaje wystawiony na próbę. W obliczu nadciągającej katastrofy właściciele podejmą ostatnią próbę ratowania biznesu i miłości. „Lombard” to wielki zwycięzca tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity, gdzie zdobył między innymi Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium.