1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Wzruszają, inspirują, dają siłę – 7 książek o kobietach dla kobiet

Wzruszają, inspirują, dają siłę – 7 książek o kobietach dla kobiet

(Fot. materiały prasowe)
(Fot. materiały prasowe)
Majówka to idealny czas, żeby nadrobić zaległości czytelnicze i sięgnąć po coś z listy klasyków kobiecej literatury. 

„Opowieść podręcznej”, Margaret Atwood

„Opowieść podręcznej”, Margaret Atwood, wyd. Wielka Litera „Opowieść podręcznej”, Margaret Atwood, wyd. Wielka Litera

Co by się stało, gdyby nagle do władzy w mocarstwie, jakim są Stany Zjednoczone, do głosu doszli radykalni konserwatyści, dla których najwyższym dobrem jest religia i ustalony przez nich porządek świata? Taka historia nie wydarzyła się naprawdę, ale już sama myśl, że mogłaby mieć miejsce, powoduje, że serce zaczyna bić szybciej. Atwood opisuje, jak mogłyby wyglądać zniewolenie milionów kobiet i masowe egzekucje tych, którzy mają odmienne zdanie. Nakłania do tego, aby „na bieżąco” walczyć o swoje prawa i reagować „profilaktycznie” na nawet najdrobniejszy przejaw niesprawiedliwości.

„Smażone zielone pomidory” Fannie Flagg

„Smażone zielone pomidory” Fannie Flagg, Wydawnictwo Literackie „Smażone zielone pomidory” Fannie Flagg, Wydawnictwo Literackie

Mądra, komiczna, uroczo staroświecka i zaskakująco współczesna powieść. Pełna pasji, miłości, dramatów oraz cudów historia niepokornej zaklinaczki pszczół Idgie, słodkiej i delikatnej Ruth, kawiarni Whistle Stop, w której podawano najlepsze smażone zielone pomidory, i mieszkańców kolejowego miasteczka, którzy potrafili znaleźć wspólny język mimo biedy, różnic, przemocy oraz przeciwności losu. A także pewnej mrożącej krew w żyłach tajemnicy.

„Małe kobietki”, Louisa May Alcott

„Małe kobietki”, Louisa May Alcott, Wydawnictwo Mg „Małe kobietki”, Louisa May Alcott, Wydawnictwo Mg

Książka, która pokazuje, jaką siłę mają w sobie przedstawicielki tak zwanej słabej płci. Ameryka Północna w latach 60. XIX wieku była dręczona wieloma konfliktami. Jednym z nich była wojna secesyjna, która skutecznie oddzieliła kobiety od swoich mężów, ojców i synów. Sięgając po książkę Louisy May Alcott, poznajemy rodzinę Marchów.
Bohaterka Marmee March zdecydowanie wyprzedza swoją epokę. Jest samodzielna, twarda i nie boi się wpajać swoim córkom ideałów wolnościowych. Nie chce, by były ciemiężone. Woli, żeby poszukiwały odważnie swojej drogi w życiu. Jakie są codzienne troski i drobne radości „Małych kobietek”? Jak radzą one sobie z zastaną rzeczywistością?

„Dziennik Anne Frank”, Anne Frank

„Dziennik Anne Frank”, Anne Frank, wyd. Społeczny Instytut Wydawniczy Znak „Dziennik Anne Frank”, Anne Frank, wyd. Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Jedna z najważniejszych książek XX wieku, niesamowicie poruszający pamiętnik. 760. Tyle dni Anne Frank spędza w kryjówce. Razem z rodziną i znajomymi mieszka w przybudówce fabryki w centrum Amsterdamu, ukrywając się przed nazistami. O ponad dwóch latach niepewności, strachu, ale też drobnych radościach opowiada wymyślonej przyjaciółce Kitty, do której kieruje wpisy ze swojego dziennika. Aż do dnia, gdy wszyscy zostają wywiezieni do obozu koncentracyjnego.

„Ostatnie historie”, Olga Tokarczuk

„Ostatnie historie” Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie „Ostatnie historie” Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie

Trzy historie, trzy sposoby oswajania śmierci w jednej z najbardziej poruszających powieści Olgi Tokarczuk. „Tokarczuk ożywia zapomniane, porzucone miejsca, opowiadając historie trzech życiowych wojowniczek samotnie kreujących własne losy”, napisał „Frankfurter Rundschau”. A „The Guardian” „Ostatnie historie” opisał tak: „Pisarka wpuszcza nieco światła do świata wypełnionego ciemnością. W mistrzowski sposób buduje wielowarstwowe opowieści, w których przywraca sens temu, co pozornie beznadziejne, na zawsze stracone”.

„Szklany klosz”, Sylvia Plath

„Szklany klosz”, Sylvia Plath, wyd. Marginesy „Szklany klosz”, Sylvia Plath, wyd. Marginesy

Szokująca, realistyczna i niezwykle emocjonalna powieść o kobiecie wpadającej w paszczę szaleństwa. Bohaterka – Esther Greenwood – jest wyjątkowo inteligentna, piękna, utalentowana, jednak powoli jej świat się rozpada, nie potrafi poradzić sobie z rolą, jaką społeczeństwo narzuca kobiecie.
Sylvia Plath w swojej kanonicznej powieści brawurowo wciąga czytelników w chorobę Esther, a jej załamanie nerwowe jest przedstawione w tak wiarygodny sposób, że wydaje się racjonalne. „Szklany klosz” to podróż do najmroczniejszych i najbardziej przerażających zakamarków ludzkiej psychiki. Powieść ukazała się pod pseudonimem Victoria Lucas w Wielkiej Brytanii w styczniu 1963 roku. Niecały miesiąc później Sylvia Plath popełniła samobójstwo.

„Genialna przyjaciółka”, Elena Ferrante

„Genialna przyjaciółka” Elena Ferrante, wyd. Sonia Draga „Genialna przyjaciółka” Elena Ferrante, wyd. Sonia Draga

Sześćdziesięcioletnia Elena Greco dowiaduje się, że Lila, jej przyjaciółka z czasów dzieciństwa, zniknęła bez śladu. Elena przypuszcza, że przyjaciółka wprowadziła w życie swoje odwieczne pragnienie zniknięcia ze świata, w którym żyła, usunąwszy przedtem wszelkie ślady swego istnienia. Chcąc znaleźć wytłumaczenie dla tego gestu, Elena postanawia opowiedzieć niezwykłą historię ich przyjaźni. I tu rozpoczyna się podróż w przeszłość, która przeniesie czytelnika w lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku, na przedmieścia Neapolu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze