1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Powstaje serial na podstawie powieści Malcolma XD „Emigracja”

Główne role w serialu „Emigracja” zagrają Tomasz Włosok (po prawej) oraz Michał Balicki. (Fot. materiały prasowe)
Canal+ Polska przeniesie na ekran głośną powieść Malcolma XD, uznawanego za najbardziej tajemniczego polskiego pisarza. „Emigracja” (która sprzedała się w nakładzie 65 tys. egzemplarzy) będzie jego pierwszą powieścią przeniesioną na ekran.

To historia młodego, nieco szalonego chłopaka, który zaraz po skończeniu liceum decyduje się na wyjazd do Wielkiej Brytanii. Celem tej podróży jest nie tylko chęć „dorobienia się”, ale przede wszystkim spotkanie z wielkim światem, który z małomiasteczkowej perspektywy wydaje się niezwykle fascynujący. Główny bohater jest bowiem, jak często podkreśla, mieszkańcem miasta o liczbie mieszkańców 10000–19999. „Emigracja” w charakterystyczny, tzw. pastowy, sposób mówi o jednym z najważniejszych polskich zjawisk społecznych ostatnich dekad. To również opowieść o dorastaniu w powiatowej Polsce, obfitującej w totalnie zaskakujące i czasami absurdalne przygody na trasie z Polski do Londynu i w samej Wielkiej Brytanii.

Główne role w serialu zagrają Tomasz Włosok („Kruk”, „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”) oraz Michał Balicki („Planeta singli. Osiem historii”).

– „Emigracja” to oparta na moich losach historia o tym, jak na rzeczonej emigracji nie tylko nie dać się zabić, ale i nauczyć się życia. Można by stwierdzić, że żyć każdy jakoś tam umie, ale gdy trafia się z „Dni Agrestu” w małym mieście w Polsce centralnej do Londynu, gdzie są inne zwyczaje, kultury, wyznania i idee, to swoje pomysły na życie trzeba przewartościować. Pomagają w tym poznani po drodze romscy handlarze kamperami, tirowcy, squattersi, rosyjscy oligarchowie, rodzina królewska i recydywiści ukrywający się na wyspach przed polskim wymiarem sprawiedliwości – przy których to akurat człowiek zamiast życia uczy się raczej jak nie zginąć – mówi Malcolm XD, autor książki i współscenarzysta „Emigracji”.

Reżyserem 10-odcinkowego serialu jest Łukasz Kośmicki („Klangor”), który wraz z Malcolmem XD jest współautorem scenariusza na podstawie książki. Producentem serialu jest Jake Vision DGA Studio, a producentką kreatywną Dorota Kośmicka. Zdjęcia do serialu ruszyły kilka dni temu i będą realizowane w Polsce i w Londynie. Premiera odbędzie się wiosną 2023 r.

Źródło: materiały prasowe Canal+

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze