1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Znamy siedem polskich filmów, z których jeden zostanie kandydatem do Oscara

„Film balkonowy” to film, który ma szansę stać się polskim kandydatem do Oscara. Można go oglądać na HBO Max. (Fot. materiały prasowe)
„Film balkonowy” to film, który ma szansę stać się polskim kandydatem do Oscara. Można go oglądać na HBO Max. (Fot. materiały prasowe)
Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił listę siedmiu polskich filmów, spośród których zostanie wybrany kandydat do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Ostateczną decyzję, którą podejmie Komisja Oscarowa, poznamy 30 sierpnia.

Filmy zgłoszone przez producentów to:

  1. „Film Balkonowy”, reż. Paweł Łoziński
  2. „Iluzja”, reż. Marta Minorowicz
  3. „Cicha ziemia”, reż. Aga Woszczyńska
  4. „Kobieta na dachu”, reż. Anna Jadowska
  5. „IO”, reż. Jerzy Skolimowski
  6. „Broad Peak”, reż. Leszek Dawid
  7. „Fucking Bornholm”, reż. Anna Kazejak

Ostateczna decyzja o wyborze kandydata do Nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy zostanie ogłoszona 30 sierpnia 2022 roku. Podejmie ją Komisja Oscarowa pod przewodnictwem Ewy Puszczyńskiej. Poza nią w skład komisji wchodzą: Radosław Śmigulski, Jan A. P. Kaczmarek, Sean Bobbit, Tadeusz Łysiak, Mariusz Łakomski, Kamila Morgisz.

Poniżej znajdziecie krótkie opisy wszystkich produkcji.

Polskie filmy, które powalczą o miano kandydata do Oscara 2023

„Film balkonowy”, reż. Paweł Łoziński

„Film balkonowy” nakręcony jest z perspektywy Pawła Łozińskiego, reżysera, który przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Są to zarówno mieszkańcy dzielnicy, jaki i przypadkowi goście – zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania i rozmawia o tym, jak radzą sobie z życiem, a oni odwdzięczają się najintymniejszymi historiami.

„Iluzja”, reż. Marta Minorowicz

Film opowiada historię Hanny, która po zaginięciu córki rozpoczyna własne, coraz bardziej irracjonalne, śledztwo. Robi wszystko, żeby za wszelką cenę wyjaśnić, co stało się z dzieckiem. Kobieta tak bardzo zatraca się w poszukiwaniach, że trudno jej racjonalnie ocenić, co jest rzeczywistością, a co należy jedynie do świata iluzji.

„Cicha ziemia”, reż. Aga Woszczyńska

Anna i Adam spędzają wspólny czas na słonecznej włoskiej wyspie. Okazje się jednak, że wymarzona willa nie do końca spełnia ich oczekiwania. Dodatkowo obecność robotnika, który ma naprawić basen, rozpoczyna nieoczekiwany łańcuch niepokojących zdarzeń. W pozornie zgodnym małżeństwie do głosu dojdą mroczne instynkty i głęboko skrywane emocje.

„Kobieta na dachu”, reż. Anna Jadowska

To historia Miry, kobiety po pięćdziesiątce, która postanawia napaść na bank ze względu na spiralę długów. Kiedy próba okazuje się nieudana, Mira wraca do pracy, jakby nic się nie stało. Niestety, po powrocie do domu odkrywa, że czeka na nią policja…

„IO”, reż. Jerzy Skolimowski

„IO” to polsko-włoska produkcja o… osiołku, który trafia z polskiego cyrku do włoskiej rzeźni. Utrzymany w konwencji kina drogi film opowiada też o ludziach i współczesnej Europie. Jak mówi Jerzy Skolimowski: – Bohater mojego filmu zostaje uratowany we Włoszech z takiego transportu i przeżywa nawet najszczęśliwsze chwile swojego życia, które jednak kończą się dramatycznie. Chcemy poruszyć widza, by film był protestem przeciwko okrucieństwu ludzi wobec zwierząt.

„Broad Peak”, reż. Leszek Dawid

To oparta na faktach historia legendarnego polskiego himalaisty – Macieja Berbeki, który pragnął stanąć na szczycie jednej z najniebezpieczniejszych gór świata. Gdy w 1988 roku nie udaje mu się zdobyć K2, próbuje z sąsiadującym szczytem – Broad Peak. Nowy kierunek ekspedycji zmieni jego życie w sposób, którego nigdy by się nie spodziewał. To opowieść o pasji oraz niesamowitej determinacji, która pcha człowieka ku niebezpiecznej krawędzi, ale również wzruszająca historia miłości, jaka łączyła Maćka i Ewę Berbeków.

„Fucking Bornholm”, reż. Anna Kazejak

W filmie „Fucking Bornholm” grupa przyjaciół udaje się z dziećmi na długi weekend, który od lat spędzają na wyspie Bornholm. Jednak tym razem pewien incydent między dziećmi sprawi, że wyjazd będzie znacznie różnił się od poprzednich… Ten tragikomiczny portret czterdziestolatków jest jednocześnie pełną ironii opowieścią o uwalnianiu się od oczekiwań innych.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze