1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Thrillery psychologiczne, przy których poczujecie dreszczyk emocji

Kadr z filmu „Podziemny krąg”. Na zdjęciu Helena Bonham Carter i Edward Norton (Fot. United Archives IFA Film/East News)
Kadr z filmu „Podziemny krąg”. Na zdjęciu Helena Bonham Carter i Edward Norton (Fot. United Archives IFA Film/East News)
Thriller psychologiczny to gatunek dobry na każdą porę roku. Całkowicie pochłania i wzbudza emocje, cały czas trzymając w napięciu. Nierzadko też zachęca do wysiłku intelektualnego i skłania do refleksji. Przedstawiamy najlepsze thrillery psychologiczne. Jeśli nie wszystkie widzieliście, koniecznie nadróbcie zaległości!

Thrillery muszą przede wszystkim dostarczać emocji. Wykorzystują napięcie, niepewność i tajemniczość. Przez cały film wciągająca fabuła podąża w kierunku punktu kulminacyjnego, żeby nagle pojawił się niespodziewany zwrot zdarzeń. Nie zapominając o zaskakującym zakończeniu. Thrillery psychologiczne z kolei, poza wspomnianymi elementami, wyróżniają się tym, że koncentrują się na psychologicznych aspektach postępowania bohaterów. Często zawierają też elementy paranoi. Nic dziwnego, że to jeden z bardziej lubianych gatunków filmowych. Całkowicie nas pochłania i wzbudza cały szereg emocji, jednocześnie zachęcając do wysiłku intelektualnego. Nabraliście ochoty na seans? Przypominamy najlepsze thrillery psychologiczne.

Polecane thrillery psychologiczne – top 7

„Podziemny krąg”

Jeśli interesują was mocne thrillery psychologiczne, koniecznie musicie obejrzeć „Podziemny krąg” – jeśli jeszcze tego nie zrobiliście. To film z 1999 roku w reżyserii Davida Finchera, który powstał na podstawie książki Chucka Palahniuka o tym samym tytule. Opowiada o pracowniku firmy ubezpieczeniowej (określanym Narratorem, chociaż według napisów nazywa się Jack; grany przez Edwarda Nortona), który jest znudzony swoim życiem i czuje, że jego egzystencja nie ma sensu. A do tego cierpi na bezsenność. Wolny czas zapełnia spotkaniami w różnych grupach wsparcia, gdzie poznaje niebanalną Marlę Singer (Helena Bonham Carter). Jednak prawdziwą bombą w jego życiu okaże się ekscentryczny producent mydła – Tyler Durden (Brad Pitt), który jest kompletnym przeciwieństwem głównego bohatera. Razem zakładają klub, w którym sfrustrowani swoim życiem mężczyźni mogą dać upust emocjom w walce. Jednak pewna szokująca informacja wprowadzi niemało zamętu w życiu bohaterów. Przygotujcie się na niespodziewane zwroty akcji.

„Labirynt”

„Labirynt” to thriller psychologiczny w reżyserii Denisa Villeneuve’a, w którym główne role grają Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal i Paul Dano. To historia porwania dwóch dziewczynek, w tym 6-letniej córki małomiasteczkowego stolarza Kellera Dovera (Jackman), który postanawia wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę. Początkowo tropy prowadzą do kierowcy kampera (Paul Dano), przy którym bawiły się dziewczynki, jednak policja nie znajduje żadnych dowodów przeciwko niemu. Mimo tego Keller jest przekonany o winie mężczyzny. Jak daleko posunie się zrozpaczony ojciec, by ochronić swoją rodzinę? Jeśli lubicie zaskakujące zakończenia, koniecznie obejrzyjcie tę pozycję.

„Milczenie owiec”

Na liście „najlepsze thrillery psychologiczne” nie mogło zabraknąć klasycznego już „Milczenia Owiec”, po sukcesie którego zrealizowano całą serię filmów o Hannibalu Lecterze. „Milczenie Owiec” to historia niezwykle inteligentnego i niebezpiecznego kanibala oraz agentki FBI. Gdy na środkowym zachodzie porywane i mordowane są młode kobiety, FBI wysyła swoją agentkę Clarice Starling (Jodie Foster) na wywiad z Hannibalem Lecterem (Anthony Hopkins) – psychiatrą, pacjentem więziennego centrum psychiatrycznego i… ludożercą. FBI liczy na to, że Hannibal dostarczy im wskazówek, które pozwolą na schwytanie „Buffalo Billa” – zabójcy, który obdziera ofiary ze skóry. Mężczyzna zgadza się pomóc w zamian za poznanie przeszłości Clarice, w której jest zauroczony. Starling będzie zmuszona do konfrontacji nie tylko z mordercą, lecz także z własnymi demonami. Czy to najlepszy thriller psychologiczny? Sami oceńcie.

„Wyspa tajemnic”

A co powiecie na thriller psychologiczny, którego akcja dzieje się na wyspie? „Wyspa tajemnic” w reżyserii Martina Scorsese powstała na podstawie powieści Dennisa Lehane’a o tym samym tytule. Akcja filmu rozgrywa się w latach 50. XX wieku na wyspie Zatoki Bostońskiej, gdzie mieści się szpital dla obłąkanych przestępców. Pewnego dnia na wyspę przypływa dwóch szeryfów federalnych, którzy prowadzą śledztwo w sprawie tajemniczego zniknięcia jednej z pacjentek – Rachel Solando – po której pozostaje jedynie zaszyfrowana wiadomość. Gdy pojawia się huragan, który pozbawia wyspę kontaktu z resztą świata, agenci zdani są tylko na siebie. Dodatkowo wszystko wskazuje na to, że personel szpitala skrywa pewne tajemnice… W roli głównej możemy podziwiać Leonardo DiCaprio, u którego boku występuje Mark Ruffalo.

„Zwierzęta nocy”

Kolejny na liście „dobre thrillery psychologiczne” jest amerykański film na podstawie powieści „Tony i Susan” Austina Wrighta. To historia Susan Morrow (Amy Adams), która przed laty opuściła męża Edwarda (Jake Gyllenhaal), ambitnego pisarza w kryzysie twórczym. Pewnego dnia Susan otrzymuje od byłego męża rękopis jego pierwszej książki – brutalnego thrillera. Kobieta zagłębia się w lekturę, odkrywając w niej wiele nawiązań do zakończonego związku z Edwardem. Rzeczywistość i fabuła książki wciąż się przeplatają, a Susan zmuszona jest do ponownej oceny wyborów, jakich dokonała. Świetnie prowadzona narracja i technika filmu w filmie zdecydowanie zasługują na docenienie.

„Siedem”

„Siedem” – kolejny film w naszym zestawieniu w reżyserii Davida Finchera – to niebanalny thriller psychologiczny z Bradem Pittem i Morganem Freemanem w rolach głównych, który zachwycił i widzów, i krytyków. Gdy miastem wstrząsa seria morderstw, a każda kolejna ofiara odzwierciedla jeden z siedmiu grzechów głównych, do akcji wkracza dwóch policjantów: William Somerset i David Mills. Podążając tropem kolejnych zbrodni, muszą odkryć, kto jest seryjnym mordercą odpowiedzialnym za to wszystko. Przebiegły i drobiazgowy psychopata wciąga ich coraz głębiej w szaloną rozgrywkę. I chociaż akcja rozwija się niespiesznie, klimat jest tak niesamowity, a atmosfera zagrożenia narastająca, że ten thriller psychologiczny przez cały czas trzyma w napięciu. A zakończenie filmu wciąż pozostaje jednym z najbardziej zaskakujących w historii kina. To film, którego nie mogło zabraknąć w zestawieniu „polecane thrillery psychologiczne”.

„Incepcja”

Ostatni na naszej liście „najlepsze thrillery psychologiczne” jest thriller psychologiczny połączony z elementami science fiction. „Incepcja”, której twórcą i reżyserem jest Christopher Nolan, zdobyła aż 4 Oscary. To opowieść o możliwości ingerowania w ludzki umysł, a właściwie w sny, dzięki zaawansowanej technologii. Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) to złodziej, który specjalizuje się w wydobywaniu wartościowych sekretów z umysłów ludzi podczas snu. Teraz czeka go trudniejsze zadanie – wraz ze swoim zespołem musi nie ukraść, a zaszczepić myśl w śpiącym umyśle. Jednak nie będzie to takie proste, ponieważ przeciwnik potrafi przewidzieć każdy ich ruch. Reżyserski kunszt i zaskakująca intryga zdecydowanie plasują ten zachęcający do wysiłku intelektualnego film wysoko w rankingach.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze