1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. XIX edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera już niebawem

XIX edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera już niebawem

Zdjęcie z próby generalnej spektaklu muzycznego „Jentl” Izaaka Bashewisa Singera i Leah Napolin w reżyserii Roberta Talarczyka (Fot. Przemysław Jendroska)
Zdjęcie z próby generalnej spektaklu muzycznego „Jentl” Izaaka Bashewisa Singera i Leah Napolin w reżyserii Roberta Talarczyka (Fot. Przemysław Jendroska)
Już za chwilę, bo 27 sierpnia, rozpocznie się dziewiętnasta edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. W wielu miejscach stolicy odbędą się spotkania z żydowską kulturą, sztuką, tradycją w interpretacji polskich i międzynarodowych artystów w formie koncertów, przedstawień oraz pokazów. Gwiazdą finału będzie izraelska wokalistka Yasmin Levy. Festiwal potrwa do 4 września.

Choć Warszawa Singera to festiwal poświęcony kulturze, jego organizatorzy nie są obojętni na wydarzenia na świecie i w tym roku postanowili zaprosić artystów z Ukrainy, a także artystów wspierających naszych sąsiadów. – Warszawę Singera tworzymy razem! Nasza wspaniała publiczność, wspaniali artyści i instytucje, z którymi współpracujemy. I choć dla wielu osób początek 2022 był naznaczony smutnymi czy nawet tragicznymi wydarzeniami, gorąco wierzymy, że nasz festiwal będzie choć niewielkim momentem wytchnienia i wzruszeń, a może i chwil radości – mówi Gołda Tencer, twórczyni festiwalu.

W tym roku według tradycji festiwalu dominować będą: muzyka i teatr – odbędą się więc duże koncerty plenerowe, koncerty kameralne i recitale, a także koncerty z cyklu Singer Jazz Festiwal. Nie zabraknie też premier teatralnych i pokazów znanych już sztuk, monodramów czy czytań performatywnych. Wśród stałych punktów programu znajdą się spotkania wokół literatury, muzyki i historii, pokazy filmów oraz wykłady, warsztaty, wystawy i spacery miejskie.

Spektakl „Gołda Tencer zaprasza: szlagiery żydowskiego kabaretu”, reż. Gołda Tencer (Fot. M. Kuśmierz) Spektakl „Gołda Tencer zaprasza: szlagiery żydowskiego kabaretu”, reż. Gołda Tencer (Fot. M. Kuśmierz)

Podczas festiwalu usłyszymy międzynarodowych artystów prezentujących różnorodne gatunki. Gwiazdą finału 19. edycji (który odbędzie się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej) będzie izraelska wokalistka Yasmin Levy, uważana za jedną z najciekawszych i najbardziej uzdolnionych artystek świata muzyki.

Izraelska wokalistka Yasmin Levy Izraelska wokalistka Yasmin Levy

Na scenach Teatru Żydowskiego zobaczymy m.in.: spektakl muzyczny „Jentl” oraz programy muzyczno-kabaretowe i inne projekty przygotowane przez aktorów Teatru Żydowskiego. Odbędzie się także jedna z najcieplej odbieranych imprez przygotowywanych co roku przez dyrektor festiwalu – Gołdę Tencer, czyli „W kuchni mamy Soni”.

Cały program można znaleźć na stronie:

Przez cały czas trwania festiwalu Centrum Kultury Jidysz i Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszają do siedziby przy Andersa 15 na spotkania z żydowską kulturą i sztuką tradycyjną podczas spotkań literackich, warsztatów kulinarnych i artystycznych oraz koncertów, a także na sesję naukową.

Spektakl „Madagaskar”, reż. Gosia Dębska (Fot. Marek Ziamkiewicz) Spektakl „Madagaskar”, reż. Gosia Dębska (Fot. Marek Ziamkiewicz)

Warszawa Singera… nie tylko w Warszawie

Wydarzenia festiwalowe będą odbywać się w wielu miejscach, z którymi wiąże się życie i twórczość Icchoka Baszewisa Singera. Zanim noblista i patron festiwalu dotarł do Warszawy, a później zamieszkał w Nowym Jorku, na jego drodze były Biłgoraj, Leoncin i Radzymin. To tam wszystko się zaczęło – jego zainteresowanie literaturą i pierwsze próby pisarskie. – Pamiętamy o tym i dlatego również w tym roku, jeszcze przed rozpoczęciem edycji warszawskiej, pierwsze nuty żydowskie wybrzmią właśnie tam – mówią organizatorzy.

Spektakl „Der Szturem. Cwiszyn/Burza. Pomiędzy”, reż. Damian Josef Neć (Fot. Natalia Kabanow) Spektakl „Der Szturem. Cwiszyn/Burza. Pomiędzy”, reż. Damian Josef Neć (Fot. Natalia Kabanow)

Organizatorem Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jest Fundacja Shalom. Więcej informacji znajdziecie na: www.shalom.org.pl

Partnerami festiwalu są: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego, Teatr Wielki-Opera Narodowa, Austriackie Forum Kultury, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma, Muzeum Getta Warszawskiego, Projekt Plac Defilad

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze