1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Seriale i filmy podobne do „Stranger Things” – co obejrzeć po skończeniu czwartego sezonu?

„Stranger Things” nieustannie bije rekordy popularności. (Fot. materiały prasowe)
„Stranger Things” nieustannie bije rekordy popularności. (Fot. materiały prasowe)
Premiera czwartego sezonu „Stranger Things” już dawno za nami, a my wciąż zbieramy szczęki z podłogi. Ostatnia odsłona serialu spodobała nam się na tyle, że postanowiłyśmy poszukać podobnych pod względem klimatu i poruszanej tematyki produkcji. Co zatem oglądać w oczekiwaniu na nowe odcinki? Koniecznie sprawdźcie nasze zestawienie.

Serial „Stranger Things”, którego twórcami są bracia Matt i Ross Dufferowie, to bezapelacyjnie jeden z największych sukcesów Netflixa. Od premiery w 2016 roku okrzyknięta mianem globalnego fenomenu produkcja utrzymuje się w czołówce najchętniej oglądanych tytułów platformy i nieustannie bije rekordy popularności. Doceniona została również przez krytyków, o czym świadczą liczne nagrody i nominacje do prestiżowych nagród branżowych.

Łączący w sobie elementy dramaty, horroru, sci-fi i komedii dla nastolatków serial zabiera widzów w sentymentalną podróż do lat 80. Jego akcja rozgrywa się w pozornie zwyczajnym miasteczku Hawkins w amerykańskim stanie Indiana. Pewien chłopiec dosłownie rozpływa się w powietrzu, a jego przyjaciele, rodzina i lokalna policja, którzy próbują dociec prawdy, zostają wplątani w niewiarygodnie tajemniczą intrygę. W Hawkins czai się bowiem przerażająca nadprzyrodzona siła. Nie brakuje w nim też tajnych eksperymentów rządowych i niebezpiecznego portalu, który łączy nasz świat z potężnym mrocznym królestwem.

Czwarty sezon, który trafił na Netflixa w maju bieżącego roku, zachwycił oryginalną fabułą i wciągnął jak najlepszy horror. Widzowie nie szczędzili mu pochwał, a krytycy chwalili za dojrzałą historię, mroczny klimat i emocjonującą akcję. Finalnie „Stranger Things” ma liczyć pięć sezonów. Właśnie trwają prace nad ostatnią odsłoną serialu, której premiera zaplanowana jest na rok 2024. Jeśli podobnie jak my nie możecie doczekać się nowych odcinków, sprawdźcie seriale i filmy, które klimatem i tematyką łudząco przypominają serial braci Duffer.

Seriale i filmy podobne do „Stranger Things”

„To”

– Bardzo lubię „Stranger Things”, ale serial sporo zawdzięcza mojej powieści „To”. W książce opowiadam o dzieciakach, które osobno są słabe, ale razem silne – powiedział w wywiadzie dla magazynu „Rolling Stone” Stephen King, jeden z najbardziej poczytnych pisarzy na świecie. Jego twórczość stała się dla braci Duffer jedną z głównych inspiracji. Możecie się o tym przekonać, sięgając po ekranizację wspomnianej wyżej książki, którą w 2017 roku nakręcił Andy Muschietti. Akcja filmu rozgrywa się w roku 1988. W małym amerykańskim mieście nagle zaczynają znikać dzieci. Sprawcą jest psychotyczny klaun Pennywise – nadnaturalna istota o nieopisanych mocach, która znana jest z zadawania swoim ofiarom niewyobrażalnego bólu. Młodzi mieszkańcy miasteczka zdają sobie sprawę, że dorośli nie są w stanie im pomóc. Aby przetrwać, dzieciaki muszą stawić czoła swoim największym lękom.

„To nie jest OK”

Siedmioodcinkowy serial „To nie jest OK” na podstawie opowieści graficznej Charlesa Forsmana ma ze „Stranger Things” więcej wspólnego, niż może się wydawać. Po pierwsze: ten sam zespół producencki. Po drugie: rozwiązania fabularne zaczerpnięte z książek Stephena Kinga. Po trzecie: akcja rozgrywająca się w małym amerykańskim miasteczku. I po czwarte: motyw nastolatki o ponadprzeciętnych zdolnościach. Główną bohaterką „To nie jest OK” jest bowiem Sydney, dziewczyna, która – podobnie jak Nastka w czwartym sezonie „Stranger Things” – przechodzi przez udręki w szkole średniej, jednocześnie radząc sobie z rodzinnymi problemami i tajemniczymi supermocami, które dopiero zaczynają się w niej budzić. „To nie jest OK” jest jednak o wiele lżejszy i zdecydowanie mniej mroczny niż „ST”.

„Harry Potter”

„Harry Potter” to dość oczywista propozycja do obejrzenia tuż po seansie „Stranger Things”. W serialu braci Duffer znajdziemy bowiem całą masę podobieństw, odniesień i innych smaczków, które od razu przywołują na myśl uniwersum stworzone przez J.K. Rowling. Wspaniała adaptacja bestsellerowej sagi o młodym czarodzieju ponownie przeniesie was do świata magii, w której najważniejszą wartością jest przyjaźń, a główni bohaterowie nieustannie przeżywają niesamowite przygody. Dla przypomnienia: „Harry Potter” to opowieść o chłopcu, który w dniu swoich 11. urodzin dowiaduje się, że jest osieroconym dzieckiem dwojga potężnych czarodziejów i sam posiada magiczne zdolności. W efekcie trafia do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, gdzie uczy się zaklęć, władania różdżką i latania na miotle. Przeżywa także chwile grozy, tocząc walkę z potężnym i złym czarodziejem Lordem Voldemortem.

„Dark”

Trzymający w napięciu serial „Dark” to mroczniejsza, bardziej zagmatwana fabularnie i przeznaczona dla starszej widowni wersja „Stranger Things”. Niemieckojęzyczna produkcja zadebiutowała na Netflixie w 2017 roku i szybko zdobyła uznanie widzów i krytyków. W czym tkwi jej fenomen? „Dark” to przede wszystkim bogactwo wątków i postaci, różne plany czasowe oraz wyśmienicie skonstruowana intryga, która zmusza widza do ciągłego zachowania najwyższej uwagi. Akcja serialu rozgrywa się we współczesnych Niemczech, w niewielkim miasteczku Winden. Zaginięcie dwojga dzieci wydobywa na światło dzienne liczne sekrety małej społeczności, a także ujawnia podwójne życie oraz nadszarpnięte relacje jej członków, a wszystko to ma ścisły związek z wydarzeniami… sprzed ponad 30 lat.

„E.T.”

Lata 80., grupa dzieciaków i nadprzyrodzona istota, która niespodziewanie pojawia się na Ziemi. Brzmi znajomo? „E.T.” w reżyserii Stevena Spielberga to historia wyjątkowej przyjaźni, która rozwija się między Elliottem, chłopcem żyjącym na jednym z kalifornijskich przedmieść, a mądrym przybyszem z obcej planety. Kiedy bohater usiłuje pomóc nowemu przyjacielowi skontaktować się z jego bliskimi, kosmicznym stworem zaczynają interesować się naukowcy i agenci rządowi, którzy za wszelką cenę chcą wykorzystać go do swoich celów. Bonus: jeśli pamiętacie słynną „rowerową” scenę z pierwszego sezonu „Stranger Things”, jej pierwowzoru możecie szukać właśnie w tym filmie.

„Locke & Key”

Jeśli po obejrzeniu „Stranger Things” macie ochotę na kolejny serial z pogranicza dramatu, fantasy i horroru, polecamy „Locke & Key”. To tajemnicza opowieść o dorastaniu, miłości, stracie i silnych więzach rodzinnych, której pierwowzorem jest bestsellerowa seria komiksów. Daleko szukać nie musicie, bo obie produkcje dostępne są na platformie Netflix. O czym jest serial? Rodzeństwo Locke'ów nie ma lekko – gdy ich ojciec zostaje zamordowany w tajemniczych okolicznościach, bohaterowie wraz z matką przeprowadzają się do rodzinnego domu znanego jako Key House, który okazuje się pełen magicznych kluczy, prawdopodobnie związanych ze śmiercią ich ojca. Dzieci zaczynają poznawać różne klucze i ich unikalne właściwości, ale budzą przy tym tajemniczego demona, który nie cofnie się przed niczym, aby zdobyć to, na czym mu zależy.

„Carrie”

Scena z czwartego sezonu „Stranger Things”, w której znajomi Nastki ze szkoły upokarzają ją na torze wrotkarskim, to oczywiste nawiązanie do „Carrie”, czyli pierwszej powieści Stephena Kinga, którą zekranizowano w 1976 roku. Ten niesamowity thriller z elementami horroru przedstawia historię pewnej nieśmiałej nastolatki o tajemniczym życiu wewnętrznym, która nękana jest przez swoich szkolnych kolegów i fanatycznie religijną matkę. Na domiar złego Carrie posiada niesamowitą telekinetyczną moc, której zupełnie nie rozumie. Gdy na balu maturalnym dziewczyna staje się ofiarą złośliwego kawału rówieśników, nie wytrzymuje i wyładowuje skrywaną przez lata wściekłość. „Los Angeles Times” określił „Carrie” jako „wspaniałą rozrywkę, widowisko pełne zarówno niezwykłej elegancji, jak i nieustającego napięcia”. Jeśli lubicie horrory z elementami kina młodzieżowego, ten film jest dla was.

„The Umbrella Academy”

Motyw dzieciaków o niezwykłych mocach, które muszą ocalić świat, pojawia się również w netflixowym serialu „The Umbrella Academy”. Pewnego dnia w 1989 roku niezwiązanym ze sobą kobietom rodzi się czterdzieścioro troje dzieci. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że żadna z nich nie była wcześniej w ciąży. Siedmioro z nich adoptuje przemysłowiec-miliarder sir Reginald Hargreeve, który planuje przygotować je do misji ocalenia świata. Jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem. Gdy dzieci dorastają, ich drogi się rozchodzą. Kontakt odnawiają dopiero na wieść o śmierci Hargreeve'a. Smutne wydarzenie skłania sześcioro z nich, aby rozwikłać tajemnicę śmierci ojca, jednak ze względu na dzielące ich różnice osobowościowe i mocno odmienne umiejętności, a także mroczne widmo globalnej apokalipsy, członkowie rodziny znów zaczną się od siebie oddalać.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze