1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

To trzeba zobaczyć. Filmy i seriale poleca Joanna Olekszyk

Kadr z filmu „Cicha ziemia”, reż. Agnieszka Woszczyńska (Fot. materiały prasowe)
Kadr z filmu „Cicha ziemia”, reż. Agnieszka Woszczyńska (Fot. materiały prasowe)
Weekend to dobry czas, aby nadrobić zaległości serialowe i filmowe. A – jak wiadomo – filmy najlepiej oglądać na dużym ekranie. Tylko lepiej się pospieszcie – to już ostatni dzwonek, by zobaczyć niektóre produkcje w kinach. Pozycje warte uwagi poleca Joanna Olekszyk.

„Cicha ziemia” – film fabularny polskiej produkcji

Włoskie wakacje Anny i Adama wyglądają jak kadr z reklamy skandynawskiego designu. Oboje piękni, jaśni, strzeliści i nad wyraz poważni – ubierają się w stonowane barwy, z gracją uprawiają jogging i spożywają posiłki na tarasie wynajętej willi, a wieczorami uprawiają seks w ciemnościach sypialni. Jedno tylko psuje ten idealny obrazek – nieczynny basen przed domem. Mężczyzna, który przychodzi go naprawić, a który prawdopodobnie przybył do miasteczka razem z tysiącami przymusowych emigrantów z Syrii, zburzy ich dotychczasowy – pozorny – spokój. Jakie kwestie porusza „Cicha ziemia”? Pełnometrażowy debiut reżyserki Agnieszki Woszczyńskiej każe przyjrzeć się naszej tendencji do zamykania się we własnych bańkach i obojętnieniu na kwestie, które bezpośrednio nie dotykają naszej „kasty”. Czy w ten sposób nie obojętniejemy też na siebie nawzajem?

Film „Cicha ziemia”, reż. Agnieszka Woszczyńska (Fot. materiały prasowe) Film „Cicha ziemia”, reż. Agnieszka Woszczyńska (Fot. materiały prasowe)

Serial „Yellowjackets” – żeński survival

Yellowjackets to żeńska drużyna futbolowa, która wyrusza na stanowe mistrzostwa. Mamy rok 1996 i ich samolot właśnie rozbija się gdzieś pośród leśnych ostępów. Znaczna część drużyny wychodzi cało z katastrofy, ale staje w obliczu konieczności przeżycia w dziczy – do czasu, aż zostanie znaleziona przez służby ratunkowe. W kolejnej scenie przenosimy się do roku 2021 i te same bohaterki widzimy już jako dojrzałe kobiety. Wiemy, że wydarzenia sprzed 25 lat odbiły się na ich życiu i psychice. Co się właściwie wtedy stało? Oglądajcie!

Serial „Yellowjackets”, twórcy: Bart Nickerson, Ashley Lyle; dostępny na Canal+ (Fot. materiały prasowe) Serial „Yellowjackets”, twórcy: Bart Nickerson, Ashley Lyle; dostępny na Canal+ (Fot. materiały prasowe)

Historia z morałem, czyli film „Stracone złudzenia”

Aż siedem Cezarów, nagród Francuskiej Akademii Filmowej, mówi samo za siebie. Absolutny wakacyjny must watch! Ekranizacja powieści Honoré de Balzaca, największego moralisty swojej epoki, jest zaskakująco aktualna, choć scenografia i kostiumy znakomicie przywołują czas przeszły. O czym opowiada film „Stracone złudzenia”? To historia utalentowanego chłopaka, który wyrusza do Paryża – z miłości do pewnej arystokratki i w nadziei na opublikowanie swojego tomiku wierszy. Inteligentne, brawurowe, głębokie, momentami bardzo zabawne kino.

Film „Stracone złudzenia”, Xavier Giannoli (Fot. materiały prasowe) Film „Stracone złudzenia”, Xavier Giannoli (Fot. materiały prasowe)

Wybuchowa para, czyli film „Wulkan miłości”

Katia i Maurice Krafftowie przez ponad ćwierć wieku byli jednymi z czołowych wulkanologów, ale też niezwykle zgraną parą. Postanowili, że nie będą mieć dzieci, a każdą wolną chwilę poświęcą dokumentowaniu pasji ich życia – pięknych, ale i nieobliczalnych wulkanów. Z czasem pasja zamieniła się w misję. To właśnie dzięki ich staraniom zaczęto ewakuować ludność z terenów zagrożonych.

Film „Wulkan miłości”, reż. Sara Dosa (Fot. materiały prasowe) Film „Wulkan miłości”, reż. Sara Dosa (Fot. materiały prasowe)

Serial „Parks and Recreation” na HBO Max

Optymizm Leslie Knope, zastępczyni kierownika Działu Parków i Rekreacji miasteczka w stanie Indiana, jest zaraźliwy. Do tego stopnia, że już od drugiego sezonu (nie zrażajcie się pierwszym, na szczęście ma tylko sześć odcinków) nie sposób żyć bez śledzenia perypetii Leslie i jej podwładnych. Serial „Parks and Recreation” obśmiewa urzędnicze absurdy, ale też jest dowodem na to, że nawet skrajnie odmienne osobowości mogą się dogadać. Czy warto go obejrzeć? Pewnie, że tak. Gdzie oglądać online? Zajrzyjcie na HBO Max.

Serial „Parks and Recreation”, twórcy: Greg Daniels, Michael Schur; wszystkie 7 sezonów jest dostępnych na HBO Max. (Fot. materiały prasowe) Serial „Parks and Recreation”, twórcy: Greg Daniels, Michael Schur; wszystkie 7 sezonów jest dostępnych na HBO Max. (Fot. materiały prasowe)

Film „Powodzenia, Leo Grande” – spotkanie na szczycie

O tym filmie było głośno już kilka miesięcy przed premierą. Jeśli więc jeszcze nie poszliście na niego do kina, może przekonają was nasze argumenty. Nancy i Leo. Emerytowana nauczycielka i pracownik seksualny. Sześćdziesięciolatka i dwudziestolatek. Fabuła dotyka tabu na temat seksualności dojrzałych kobiet, ale jest czymś więcej niż walką o prawo do orgazmu. Ukazuje spotkanie dwóch, wydawałoby się, niemających ze sobą nic wspólnego światów. Czułe i bardzo uczące. Bo pokazuje, że dotykiem, uważnością na drugiego człowieka i szczerością – można uzdrowić. Siebie lub kogoś.

Film „Powodzenia, Leo Grande”, reż. Sophie Hyde (Fot. materiały prasowe) Film „Powodzenia, Leo Grande”, reż. Sophie Hyde (Fot. materiały prasowe)

Zdjęcia: Piotr Litwic, Mickaël Lefevre©BSPP, Nick Wall/Netflix, Matt Squire materiały prasowe

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze