1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Ameryka na horyzoncie. Co warto obejrzeć w ramach American Film Festival?

Widzowie 13. edycji American Film Festival zobaczą m.in. legendarne „Nashville” Roberta Altmana, uznane za najwybitniejszy film lat 70. (Fot. Archives du 7e Art/Paramount Pictures/BEW Photo)
Słońce nad festiwalową półkulą Nowych Horyzontów zaszło, ale już za niecałe dwa miesiące wzniesie się ponownie nad American Film Festival, w ramach którego zobaczymy najlepsze i najnowsze kino niezależne ze Stanów, kultowe klasyki, ale też filmy z wielkich wytwórni, na których swój autorski stempel odcisnęli wybitne reżyserki i reżyserzy. Oto najważniejsze informacje na temat nadchodzącego festiwalu i sneak peek z tegorocznego programu.

American Film Festival po raz trzeci przyjmie formę hybrydową: od 8 do 13 listopada odbędzie się stacjonarna część wydarzenia we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty, z kolei o tydzień dłużej – do 20 listopada – będzie można oglądać wybrane festiwalowe filmy online, za pośrednictwem platformy Nowe Horyzonty VOD.

Rozprawa z mitologią Ameryki. Retrospektywa twórczości Roberta Altmana

Kpił z jej megalomanii, przywar, stereotypów i pozerstwa. Jako jeden z pierwszych reżyserów zajrzał za fasadę Ameryki napędzanej opowieścią o „American Dream” i strącił z piedestału sztucznie pompowane mity (wciąż młodego) państwa. Choć bezlitośnie obśmiewał wady, potrafił także zachwycać się połyskującym, kolorowym urokiem Stanów, a opowiadane przez niego historie pełne są błyskotliwego i ostrego jak brzytwa humoru. W ramach tegorocznego American Film Festival zapraszamy na pierwszą część dwuletniego projektu – przeglądu filmów jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii kina, Roberta Altmana.

Najpierw skoncentrujemy się na dziełach, w których Altman za cel swych analiz obrał Stany Zjednoczone. W programie retrospektywy znajdzie się m.in. legendarne „Nashville” (1975), które w rankingu krytyków zostało uznane za najwybitniejszy film w całej dekadzie lat 70. „Nashville” to kronika kilku dni poprzedzających wiec wyborczy w stolicy muzyki country, która staje się punktem wyjścia do opowieści o mitomanii, tęsknocie za sławą, kiczu i instrumentalnym wykorzystywaniu gwiazd i show-biznesu do celów politycznych. O kolejnych tytułach z retrospektywy będziemy informować wkrótce.

Nagrodzone w Wenecji „Fragments of Paradise” w programie 13. American Film Festival

„Cinema is young! Cinema is always beginning! Always beginning!” – ten radosny okrzyk Jonasa Mekasa jest dobrze znany uczestniczkom i uczestnikom zakończonej niedawno edycji festiwalu Nowe Horyzonty. W tym roku wypada 100-lecie urodzin litewsko-amerykańskiego króla awangardy, znakomitego reżysera i wielkiego kinofila. Twórczości Mekasa została poświęcona szeroka, nowohoryzontowa retrospektywa, której krótka zapowiedź pojawiła się już podczas ubiegłorocznego American Film Festival. Duch Mekasa towarzyszyć będzie również 13. odsłonie AFF-u, tym razem za sprawą pokazów „Fragments of Paradise” w reżyserii K.D. Davison, filmu nagrodzonego jako najlepszy dokument w sekcji Cinema Classici na festiwalu w Wenecji.

Jak zaznacza Ula Śniegowska, dyrektorka American Film Festival: – „Fragments of Paradise” jest idealnym podsumowaniem naszej skupionej na wątkach biograficznych retrospektywy, bo w dużym stopniu odnosi się do Mekasa jako ojca i męża, a K.D. Davison zawiera w swoim filmie m.in. wywiady z gościem Horyzontów – Sebastianem Mekasem czy fotografką Hollis Melton, byłą żoną reżysera, nieznaną dotąd bliżej nawet badaczom twórczości Jonasa. We „Fragments…” usłyszymy także głosy jeszcze żyjących współtwórców nowojorskiej awangardy, np. Flo i Kena Jacobsów oraz innych artystek i artystów, którzy wspominają Mekasa, m.in.: Martina Scorsese, Jima Jarmuscha, Mariny Abramović oraz Johna Watersa.

13. American Film Festival – ważne terminy

  • 27 września, godz. 12.00: start sprzedaży karnetów i akredytacji (do 19 października lub do wyczerpania puli)
  • 27 października: ogłoszenie programu i rozpoczęcie sprzedaży biletów oraz dostępów do filmów online (sprzedaż wyłącznie online)
  • 8 listopada: start sprzedaży biletów w kasach Kina Nowe Horyzonty
Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze