1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Szalone Dni Muzyki „Ballady i Romanse” – gratka dla melomanów

Szalone Dni Muzyki Ballady i Romanse odbędą się w ostatni weekend września. (Ilustracja: materiały prasowe)
Szalone Dni Muzyki Ballady i Romanse odbędą się w ostatni weekend września. (Ilustracja: materiały prasowe)
3 dni, 35 koncertów, setki artystów z Polski i z zagranicy – w ostatni weekend września muzyczne szaleństwo po raz dwunasty w Warszawie. Tegoroczne Szalone Dni Muzyki wypełni repertuar XIX wieku – klasyka romantyzmu: wielka symfonika, wirtuozowskie recitale, arcydzieła europejskiej kameralistyki, a także muzyka improwizowana. Edycji patronują Franciszek Schubert i Adam Mickiewicz, którego „Ballady i romanse” wyznaczają symboliczny początek romantyzmu w Polsce.

Krótkie koncerty od rana do wieczora, przystępne ceny biletów (20–30 zł) i wykonania na najwyższym poziomie to wyróżniki Szalonych Dni Muzyki, festiwalu, który jest jednym z najbardziej wyjątkowych wydarzeń popularyzujących muzykę klasyczną na świecie. Program festiwalu jest skierowany nie tylko dla dorosłej publiczności – jego znaczną część stanowią także koncerty familijne, podzielone między różne kategorie wiekowe (0–5, 3+, 6+ i 9+ lat), a dostosowane do zainteresowań i zdolności percepcyjnych dzieci i młodzieży.

Jedenaście dotychczasowych edycji polskiej odsłony Szalonych Dni Muzyki to ponad 700 występów z kilkoma tysiącami artystów, które przyciągnęły przeszło 350 tysięcy słuchaczy. Od początku koncerty odbywały się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, a głównym organizatorem była Sinfonia Varsovia. Festiwal narodził się we Francji jako La Folle Journée. Jego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest René Martin, a organizatorem – Centre de Réalisations et d'Études Artistiques à Nantes (CRÉA). Po raz pierwszy festiwal odbył się w Nantes w 1995 roku, ale jego idea szybko przekroczyła granice Francji i na przestrzeni lat stał się prawdziwie międzynarodowym muzycznym fenomenem.

Punktem wyjścia dla stworzenia romantycznego programu tegorocznej edycji festiwalu, który odbędzie się w dniach 23–25 września, były dwie ważne rocznice: 225‑lecie urodzin Franciszka Schuberta, wielkiego prekursora muzycznego romantyzmu, i 200-lecie wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Pierwszy z jubileuszy uhonorowany zostanie wykonaniem najznakomitszych dzieł kompozytora, m.in.: cyklu pieśni „Podróż zimowa” (24.09, 21:00), XII, XIII i XIV Kwartetu smyczkowego (23.09, 20:30; 24.09, 12:30; 25.09, 16:00), a także Symfonii „Niedokończonej” (25.09, 20:00). Program festiwalu ukaże również niezwykłą międzynarodową popularność polskiego poety, którego twórczość stanowiła inspirację najwybitniejszych kompozytorów całej Europy.
Więcej informacji na stronie www.szalonednimuzyki.pl.
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze