1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Nowości filmowe i serialowe – co warto obejrzeć?

Serial „Ród smoka” dostępny jest na platformie HBO Max. (Fot. materiały prasowe)
Co na jesienną chandrę? Oczywiście filmy i seriale. Oto 6 najnowszych produkcji, które poleca Joanna Olekszyk. Radzimy się pospieszyć – to już ostatni dzwonek, aby zobaczyć niektóre z nich.

„Trzy tysiące lat tęsknoty”

Chcecie bajki? Oto bajka... Najnowszy film George'a Millera jest trochę baśnią z 1001 nocy, trochę przypowieścią, a trochę romansem. Doktor Alithea Binnie (Tildę Swinton), jest z zawodu narratolożką, trzeźwo stąpającą po ziemi. Poznajemy ją w momencie, gdy przyjeżdża na konferencję naukową do Stambułu. Hotel Pera Palace, w którym ma nocować, nie pierwszy raz pojawia się na dużym ekranie jako miejsce magiczne (serial „O północy w Pera Palace”). Dlatego niech was nie zdziwi, że właśnie tam Alithea przypadkiem uwolni dżina (Idris Elba), który – w oczekiwaniu na jej trzy życzenia – zaczyna snuć opowieść o swoim życiu. Nie zdradzając zakończenia, zachęcam was do poddania się urokowi tej opowieści oraz znalezienia własnej odpowiedzi na pytanie dżina: czego tak naprawdę pragnie twoje serce? Film obejrzeć można w kinach.

„Broad Peak”

Wszyscy znamy zakończenie tej historii, tym bardziej warto powrócić do jej źródeł. Leszek Dawid, reżyser m.in. „Jesteś Bogiem”, w swoim długo wyczekiwanym filmie nie analizuje przyczyn tragedii wyprawy na Broad Peak z 2013 roku, choć też o niej opowiada. Skupia się na pierwszej zimowej próbie zdobycia szczytu w 1988 r. oraz na małżeństwie Berbeków: Macieja i Ewy – ich relacja jest ukazana z czułością, ale i realizmem. Dzięki temu jesteśmy w stanie poczuć prawdziwy tragizm wydarzeń sprzed dziewięciu lat. Film dostępny jest online na Netflixie.

„Johnny”

Ciepły, mądry, poruszający, momentami bardzo zabawny. To nie tylko opis filmu, ale właściwie także postaci księdza Jana Kaczkowskiego. Zmarłego w 2016 roku, założyciela Domowego Hospicjum w Pucku, vlogera i współautora wielu książek. Wspaniała kreacja Dawida Ogrodnika z pewnością przyniesie mu dużo zasłużonych nagród. W filmie kroku dzielnie dotrzymuje mu Piotr Trojan w roli Patryka Galewskiego. Film obejrzeć można w kinach.

„W 80 dni dookoła świata”

W powieści Juliusza Verne'a „W 80 dni dookoła świata” Phileas Fogg wybrał się w szaloną podróż z powodu dżentelmeńskiego zakładu. To wytłumaczenie jednak nie wystarczyło twórcom serialowej wersji XIX-wiecznej powieści. Dzięki temu zamiast pełnej przygód rozrywki dla bogaczy otrzymujemy stylową opowieść z ważnym przesłaniem. Mnie poruszyło! Podobnie jak kreacje aktorów w trzech głównych rolach oraz piękne zdjęcia. Serial dostępny jest online na Canal Plus.

„Ród smoka”

Jest dobrze, a nawet bardzo dobrze! Fani pierwszych sezonów „Gry o tron”, miłośnicy fantasy, ale i mocnych filmowych opowieści mogą odetchnąć z ulgą. „Ród smoka”, prequel jednego z seriali wszech czasów, zaliczył bardzo dobre otwarcie i zapowiada się więcej niż obiecująco. Świetne zdjęcia i scenografia, bardzo współczesne w odbiorze wątki feministyczne, do tego odwieczna walka o władzę w obrębie rodziny (rodu Targaryenów) i fantastyczny Matt Smith w roli czarnego charakteru. Czego chcieć więcej? Serial dostępny jest online na HBO Max.

„Simona”

Drobne, delikatne, trochę introwertyczne. Ale kiedy idzie o słuszną sprawę – silne i nieprzejednane. Greta Thunberg i Simona Kossak mają ze sobą wiele wspólnego. Pierwsza jest dziś najbardziej znaną aktywistką klimatyczną, druga, już nieżyjąca, starsza od niej dokładnie o 60 lat, została zapamiętana dzięki działaniom na rzecz zwierząt i Puszczy Białowieskiej. Ale też dlatego, że – na swoje nieszczęście – pochodziła z tych Kossaków. Absolutnie fantastyczny obraz w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz oddaje hołd nie tylko zasłużonej biolożce, ale przede wszystkim dzielnej i skomplikowanej kobiecie. Film obejrzeć można w kinach.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze