1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Najlepsze polskie filmy 2021 – top 8 tytułów

Kadr z „Filmu balkonowego” w reżyserii Pawła Łozińskiego (Fot. materiały prasowe)
Kadr z „Filmu balkonowego” w reżyserii Pawła Łozińskiego (Fot. materiały prasowe)
Lubicie polskie kino? Zeszły rok obfitował w dobre premiery naszych rodzimych twórców. Były wśród nich trzymające w napięciu dramaty, czułe historie miłosne, ciekawe biografie i nieprawdopodobne opowieści reportażowe. Oto najlepsze filmy polskie 2021 – 8 tytułów, które warto nadrobić.

„Film balkonowy”

Nie bez powodu ten tytuł widnieje na początku listy. „Film balkonowy” to bowiem dzieło wspaniałe, które chciałoby się oglądać bez końca, a ulubionymi fragmentami poprawiać sobie humor podczas gorszych dni. Reżyser Paweł Łoziński przygląda się w nim ludziom ze swojego prywatnego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Mieszkańcy dzielnicy albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym, jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata, stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować. Każda ludzka historia jest wyjątkowa, a życie jest nie do wymyślenia.

„Film balkonowy” można obejrzeć online na platformach: HBO Max, Canal+ Online, Player i Play Now.

„Powrót do tamtych dni”

„Powrotem do tamtych dni”, czyli do szarych lat dziewięćdziesiątych, zachwycili się zarówno zwykli widzowie, jak i krytycy filmowi. Film opowiada historię zwykłej rodziny. Czternastoletni Tomek mieszka wraz z matką na jednym z wrocławskich osiedli. Chłopiec, podobnie jak wielu rówieśników, wychowuje się bez ojca, który wyemigrował do USA. Jednak pewnego dnia Alek nieoczekiwanie staje w drzwiach rodzinnego mieszkania. Wraz z nim w życiu Tomka pojawiają się: kolorowy telewizor, klocki Lego, buty Nike i wymarzony magnetowid. Szczęście Malinowskich nie trwa jednak długo. W miarę upływu czasu daje się zauważyć, że Alek walczy z silnym uzależnieniem od alkoholu, co stopniowo niszczy rodzinę Tomka oraz jego dzieciństwo. Chłopiec musi bardzo szybko dorosnąć i zmierzyć się z rzeczywistością niepisaną żadnemu dziecku.

„Powrót do tamtych dni” można obejrzeć online na platformach: Player, Canal+ Online, Chili, Polsat Box, Nowe Horyzonty VOD, Play Now i Polsat Box Go.

„Żeby nie było śladów”

Film o zbrodni, o której mówiła cała Polska. Jest 1983 rok. W kraju wciąż obowiązuje, mimo zawieszenia, wprowadzony przez komunistyczne władze stan wojenny mający na celu zduszenie solidarnościowej opozycji. 12 maja Grzegorz Przemyk, syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, zostaje zatrzymany i ciężko pobity przez patrol milicyjny. Przemyk umiera po dwóch dniach agonii. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia jest jeden z kolegów Grzegorza – Jurek Popiel, który decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające milicjantów zeznania. Początkowo aparat państwowy, w tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, bagatelizuje sprawę. Jednak gdy ponad 20 tysięcy ludzi przemaszeruje przez ulice Warszawy za trumną Przemyka, władza zdecyduje się użyć wszelkich narzędzi przeciwko świadkowi i matce zmarłego, aby ich skompromitować i zapobiec złożeniu przez Jurka zeznań w sądzie. Rozpoczyna się – nadzorowana osobiście przez Ministra Spraw Wewnętrznych, generała Czesława Kiszczaka – operacja „Junior”, której głównym celem jest powstrzymanie Jurka przed ujawnieniem prawdy oraz zrzucenie winy na sanitariuszy, którzy wieźli Przemyka po pobiciu na pogotowie.

„Żeby nie było śladów” można obejrzeć online na platformach: Player, Canal+ Online, Chili, Polsat Box, Nowe Horyzonty VOD, Play Now i Polsat Box Go.

„Bo we mnie jest seks”

Wiele jest w historii naszej szeroko pojętej kultury postaci tak nietuzinkowych, że wprost idealnie nadających się na film. Jedną z nich jest niewątpliwie Kalina Jędrusik, której historię na ekran postanowiła przenieść reżyserka Katarzyna Klimkiewicz. „Bo we mnie jest seks” to opowieść o zjawiskowej aktorce i piosenkarce, która wnosi koloryt do bezbarwnej rzeczywistości Polski lat 60. Kusi wdziękiem i seksapilem. Elektryzuje panów i oburza panie. Oto pierwsza seksbomba PRL-u i polska Marilyn Monroe. Kalina nie chce się wpisywać w ówczesny model kobiety. Żyje na własnych zasadach, co nie zawsze podoba się pruderyjnemu społeczeństwu i niektórym wpływowym osobom u władzy. W głównej roli świetna Maria Dębska, a obok niej między innymi Leszek Lichota, Krzysztof Zalewski i Borys Szyc.

„Bo we mnie jest seks” można obejrzeć online na platformach: Netflix i TVP VOD.

„Piosenki o miłości”

Świetna rola Tomasza Włosoka i debiutującej Justyny Święs, a do tego czuła historia przede wszystkim o miłości, ale też o potrzebie zaistnienia i spełnianiu oczekiwań. Ona jest dziewczyną z bloku w małym mieście, on pochodzi z zamożnej, znanej warszawskiej rodziny. Ona kelneruje i śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu aktorowi. Poznają się, gdy ona obsługuje przyjęcie, na którym on się bawi. Połączy ich miłość do muzyki, rozdzielą ambicje i marzenia. Kruche uczucie, które rodzi się między nimi, cały czas wystawiane jest na próbę: ona wciąż przed nim ucieka, on potrafi łgać jak z nut. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis? „Piosenki o miłości” to mniej znany tytuł reprezentujący filmy polskie 2021, ale zdecydowanie warty nadrobienia.

„Piosenki o miłości” można obejrzeć online na platformach: Canal+ Online, Nowe Horyzonty VOD, mojeekino.pl, E-kino Pod Baranami.

„Sonata”

Kolejna historia oparta na faktach i kolejna, która porusza serce. „Sonata” opowiada prawdziwą historię Grzegorza Płonki, wybitnie utalentowanego, niepełnosprawnego pianisty zwanego „Beethovenem z Murzasichla”. Grzegorz od dzieciństwa ma problemy w komunikowaniu się z otoczeniem. Diagnoza lekarska wskazuje na autyzm, ale okazuje się błędna. Kiedy chłopiec ma kilkanaście lat, wychodzi na jaw, że faktyczną przyczyną jego trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi jest niedosłuch. Dzięki aparatowi słuchowemu Grzegorz zyskuje wreszcie dostęp do świata dźwięków. Zakochuje się w muzyce, zwłaszcza w twórczości głuchego geniusza – Ludwiga van Beethovena, a szczególnym upodobaniem obdarza „Sonatę Księżycową”. Marzy o tym, by zostać pianistą i wystąpić na koncercie w filharmonii. Nikt jednak nie wierzy, że marzenie niedosłyszącego chłopaka, nawet przy zastosowaniu aparatury wspomagającej narząd słuchu, może się spełnić. Nikt… poza samym Grzegorzem i jego najbliższymi.

„Sonatę” można obejrzeć online na platformie Amazon Prime Video.

„Ucieczka na srebrny glob”

Najlepsze filmy polskie 2021 to też genialny dokument „Ucieczka na srebrny glob” w reżyserii Kuby Mikurdy, który prezentuje największą tajemnicę i niespełnione marzenie polskiego kina, czyli historię filmu „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego. Film ten w latach 70. mógł stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science fiction w historii kina – jeszcze przed „Gwiezdnymi wojnami” George'a Lucasa. Rozmach produkcyjny, gwiazdorska obsada, rewolucyjne kostiumy i scenografia zapowiadały arcydzieło. Władze kinematografii PRL-u wstrzymały jednak jego produkcję na dwa tygodnie przed końcem zdjęć. Pozostał film legenda, który nadal inspiruje filmowców z całego świata oraz rozgrzewa emocje dawnych członków ekipy równie silne dziś, co 40 lat temu. Poznajemy w nim także prywatne kulisy powstawania filmu – Żuławski był wówczas świeżo po rozstaniu z pierwszą żoną Małgorzatą Braunek i praca nad ambitnym dziełem stanowiła dla niego rodzaj terapii.

„Ucieczkę na srebrny glob” można obejrzeć online na platformach: TVP VOD, vod.mdag.pl, mojeekino.pl, E-kino Pod Baranami.

„Wesele”

Wojciech Smarzowski i po siedemnastu latach od premiery pierwszego „Wesela” – drugie, zupełnie inne, choć wciąż tak samo gęste od emocji. Rytmy disco polo, druhny zacięcie rywalizujące w konkursach, życzenia wideo dla młodej pary. Wesele, jakich wiele, jednak pod pozorem dobrej zabawy kryje się gorzka prawda o nas. Panna młoda w zaawansowanej ciąży, zdecydowana na emigrację z rosnącym niepokojem obserwuje wybryki męża. Jej ojciec, lokalny biznesmen Rysiek, tej nocy też ma więcej zmartwień niż tylko zamieszanie wokół ślubu córki. Interes życia wisi na włosku, a w tle są nie tylko wielkie pieniądze, ale także szczęście jego najbliższych. Sytuacja zaognia się również za sprawą zaproszonych na uroczystość gości, a wszystko to obserwuje senior rodu – Antoni Wilk, do którego wracają wspomnienia dramatycznych wydarzeń sprzed lat, kiedy poznał miłość swojego życia. Z każdą minutą rosną emocje i odżywają najgłębsze uczucia, a historie burzliwych miłości dawnych i nowych kochanków przenikają się nawzajem. Stopniowo zatraca się granica między tym, co kiedyś, a tym, co teraz. Na jaw wychodzą tajemnice przeszłości, nakręcające spiralę zła, z której nie ma ucieczki. Mało komu udaje się zobaczyć coś więcej poza „swoimi własnymi” prawdami. A jeśli już się uda, to najczęściej w ukryciu – w obawie i strachu przed konsekwencjami i zdemaskowaniem. Świt zastanie bohaterów w różnej kondycji, różnym stanie emocjonalnym i z różnym bagażem doświadczeń. Pewne jest tylko jedno – z tym weselnym kacem każdy będzie musiał poradzić sobie sam.

„Wesele” można obejrzeć online na platformach: Player, Canal+ Online, Chili, Polsat Box, Nowe Horyzonty VOD, Play Now i Polsat Box Go.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze