1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Podróż sentymentalna – wystawa „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.” w Muzeum Warszawy

W muzeum Warszawy trwa wystawa „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.”. (Fot. Sylwester Braun, ps. Kris, Rynek Starego Miasta, 1993, Muzeum Warszawy)
W muzeum Warszawy trwa wystawa „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.”. (Fot. Sylwester Braun, ps. Kris, Rynek Starego Miasta, 1993, Muzeum Warszawy)
Zobacz galerię 21 zdjęć
Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta dokumentuje nie tylko odległą historię miasta. Tym razem zaprasza na wystawę „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.”, czyli podróż w czasie do całkiem nieodległej przeszłości, którą pamięta wielu z nas.

„To były czasy…”, myślę sobie, zarówno wspominając lata 90., jak i patrząc na zdjęcia prezentowane na wystawie „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.”. Na niewielkich odbitkach, stykówkach i slajdach uwieczniono Warszawę na progu przemian ustrojowych, kiedy rodziło się nowe miasto i nowe społeczeństwo. Organizatorom wystawy udało się zgromadzić ponad 1000 zdjęć, filmów, pocztówek. Wiele z nich pokazuje miejsca, których już dawno nie ma, jak choćby słynny Jarmark Europa – bazar pod Stadionem Dziesięciolecia czy owiane złą sławą „szczęki” pod Pałacem Kultury, w których kwitł dziki handel. Do innych „uroków” metropolii, takich jak kolorowe reklamy, które były wówczas nowością, zdążyliśmy się już przyzwyczaić, choć niekoniecznie nam się to teraz podoba. Za to z pewnością nie zyskał Rynek Starego Miasta – bez pomnika syrenki i fontanny wydaje się taki pusty i niezagospodarowany…

Zdziwienie budzą zdjęcia, które przypominają, że nadal walczymy o te same sprawy (jak choćby fotografie dokumentujące protest pod sejmem przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w 1990 roku) i jak niewiele się w sumie przez te 30 lat zmieniło.

Na wystawie prezentowane są prace uznanych fotografów i fotografek, takich jak Edward Hartwig, Tadeusz Rolke, Chris Niedenthal, Anna Beata Bohdziewicz, Anna Musiałówna; młodych, rozpoczynających pracę w wolnych mediach, między innymi Marii Zbąskiej, Piotra Wójcik, Krzysztofa Millera; artystów, wśród nich: Zofii Kulik, Pawła Althamera, Teresy Gierzyńskiej; fotografów prasowych, filmowców i dokumentalistów. Uzupełnieniem ekspozycji są również fotografie amatorskie i zdjęcia z rodzinnych archiwów.

Podczas trwania wystawy premierę będzie miał 10-odcinkowy podcast przygotowany dla Muzeum Warszawy przez Kamila Bałuka. Temat każdego odcinka inspirowany jest konkretnymi zdjęciami prezentowanymi na wystawie.

Wystawę „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.” można oglądać do 19 lutego 2023 roku.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze