1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

4 książki, które warto przeczytać w listopadzie

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Listopad to czas, kiedy jesienna chandra dokucza najmocniej. Jak sobie z nią radzić – dowiecie się z ciekawych lektur, które w tym miesiącu poleca redaktor naczelna miesięcznika „Sens” Monika Stachura.

„Stres out! Jak przejąć kontrolę nad stresem”, Earl Hipp

Kto chciałby co rusz trafić do dżungli i być otoczonym przez stado tygrysów?! No cóż, przydarza się nam to co dzień, z tym zastrzeżeniem, że w roli drapieżników występują najzwyklejsze sytuacje. Takie jak spóźnienie na spotkanie czy – jak w przypadku nastolatków, do których adresowany jest ten poradnik – nieprzyjemny komentarz kogoś z kolegów. Autor wykorzystuje metaforę tygrysa, żeby plastycznie oddać to, jak bardzo może zaszkodzić życie w ciągłym stresie. Dobra informacja jest taka, że nad stresem możemy zapanować – tzn. nie nad samym procesem fizjologicznym, ale nad jego konsekwencjami. Książka prezentuje rozwiązania, które znamy z poradników dla dorosłych, jak aktywność fizyczna, dieta czy rozsądne gospodarowanie energią; zostały one jednak przedstawione w bardziej przyswajalny sposób z wykorzystaniem bezpośredniego języka i młodzieżowej grafiki. Stres nie czeka do pełnoletności, więc dobre nawyki, które pozwalają go obłaskawić, warto pokazywać dzieciom od małego.

„Stres out! Jak przejąć kontrolę nad stresem”, Earl Hipp, tłum. Beata Ziemska, wyd. You&Ya „Stres out! Jak przejąć kontrolę nad stresem”, Earl Hipp, tłum. Beata Ziemska, wyd. You&Ya

„W tej powieści wszyscy umierają”, Beka Adamaszwili

Czytelnicy książek mają wobec nich różne oczekiwania. Chcą się czegoś dowiedzieć, zrelaksować, pośmiać, wzruszyć, zabić bezsenne godziny... I często bywa tak, że w zależności od tych oczekiwań ta sama książka jest różnie odbierana. Szansa, że w przypadku tej powieści tak będzie, jest duża. Może to być zabawna opowieść o nieistniejącym bohaterze, który jak chochlik robi bałagan w książkach. Albo przyjemność z odkrywania alternatywnych pomysłów na znane już fabuły. Czy nawet zachęta do sięgnięcia po wymienione przez autora tytuły. W każdym razie nie będzie nudno.

„W tej powieści wszyscy umierają”, Beka Adamaszwili, tłum. Magda Nowakowska, wyd. Widnokrąg „W tej powieści wszyscy umierają”, Beka Adamaszwili, tłum. Magda Nowakowska, wyd. Widnokrąg

„Bądź niezniszczalna”, Agata Komorowska

Kryzys jako szansa na rozwój to nie wymysł naszych czasów, a stara doktryna filozoficzna. Tyle że będąc w kryzysie, trudno to dostrzec. I wtedy przydają się mądrzy doradcy, którzy nie będą nas przekonywać, że się mylimy, a podsuwać narzędzia, dzięki którym sami to zobaczymy. I zechcemy coś zmienić. Agata Komarowska, coach i mentorka, zebrała w książce autentyczne problemy, pytania, dylematy czytelniczek i klientek, i najpierw wyjaśnia, jakie mechanizmy za nimi stoją, a potem proponuje zadania rozwojowe. Wiele razy odwołuje się też do swoich doświadczeń.

„Bądź niezniszczalna”, Agata Komorowska, wyd. Luna „Bądź niezniszczalna”, Agata Komorowska, wyd. Luna

„Sensotwórczość”, Joanna Heidtman, Piotr Piasecki

Na rynku dominują dziś tzw. pracownicy wiedzy. To ludzie, których praca – oprócz kompetencji technicznych – wymaga samodzielności w myśleniu. Zarazem to wolnomyślicielstwo nie pozwala im godzić się na bezmyślne wykonywanie poleceń. I sami pracownicy, i pracodawcy nie bardzo kojarzą tę zależność. Tymczasem chodzi o to, że praca musi mieć sens, o co może zadbać zarówno kierownik czy lider zespołu, jak i każdy z nas indywidualnie. Jak to wygląda w praktyce – wskazują autorzy książki, w każdym rozdziale koncentrując się na innej wartości.

„Sensotwórczość”, Joanna Heidtman, Piotr Piasecki, wyd. MT Biznes „Sensotwórczość”, Joanna Heidtman, Piotr Piasecki, wyd. MT Biznes

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze