1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Startuje festiwal filmowy WATCH DOCS. W programie ponad 50 dokumentów

„Mój wyśniony kraj” (Fot. materiały prasowe)
WATCH DOCS to jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka. W programie tegorocznej edycji znalazło się ponad 50 światowej klasy filmów dokumentalnych.

Tegoroczna edycja festiwalu skupia się nie tylko na prawach człowieka, ale także zwierząt. Jednym z filmów w programie są „Adopciaki” w reżyserii Saskii Gubbels. Właśnie dlatego otwarcie wydarzenia, które odbędzie się w piątek 2 grudnia, przyjmie formę imprezy silent disco, ale z lekkim twistem: Silent Psisko, podczas którego będzie prowadzona zbiórka pieniędzy na rzecz Fundacji Dla Szczeniąt Judyta. Silent Psisko odbędzie się w Kulturalnej (plac Defilad 1, Warszawa – wejście od strony Teatru Dramatycznego). Od godziny 21:00 będzie można wypożyczać słuchawki (płatność tylko gotówką, 25 zł/para, każda osoba może wypożyczyć maksymalnie 6 par), a impreza wystartuje o 22:00. Wieczór umilą Fafik, Dj Saint Tropez oraz Sosia.

WATCH DOCS – co w programie?

Motywem przewodnim identyfikacji wizualnej tegorocznej edycji jest dłoń – symbolizująca wołanie o pomoc, ale i zaproszenie do współpracy. – Wyciągamy rękę do wszystkich, którzy chcą działać, by zmienić świat na lepsze – mówią organizatorzy wydarzenia. Choć świat jest tak bardzo zróżnicowany, ludzie na różnych kontynentach mierzą się często z podobnymi problemami. Zagrożeniem dla naszych praw są nie tylko pragnący władzy absolutnej dyktatorzy czy służby specjalne, ale też skorumpowani politycy i rosnące w siłę korporacje. W Konkursie Głównym zobaczymy najciekawsze dokumenty dotykające tematu praw człowieka – m.in. o rewolucji w Chile, dwuznacznym eksperymencie w Kenii, zabójstwie dziennikarza wywracającym do góry nogami słowacką scenę polityczną czy Berlinie rozbrzmiewającym muzyką tureckich imigrantów. W Zielonym Konkursie znalazły się z kolei filmy, które przyglądają się gwałtownym procesom mającym wpływ na życie każdego z nas. O nagrodę Zielonego Psa powalczy 5 produkcji – wśród nich m.in. obrazy poświęcone ratowaniu zagrożonych gatunków, morskim ekosystemom i przeterminowanemu modelowi postępu opartemu na ropie naftowej.

„Moda od nowa” (Fot. materiały prasowe)

Sekcja „Chcę zobaczyć” poruszy aktualne tematy. Zobaczymy tu m.in. filmy o zbrodniach wojennych w Ukrainie, ale i o pułapkach prywatyzacji systemu domów opieki w Finlandii czy możliwościach i zagrożeniach związanych z używaniem największej światowej platformy społecznościowej. Nie zabraknie też rodzimych produkcji o zróżnicowanej tematyce: od kwestii praw osób LGBTQ+ po dogoterapię dla recydywistów. W zestawie krótkich dokumentów znalazły się natomiast filmy poświęcone sytuacji społeczności queer w świecie arabskim, młodemu pokoleniu czy fascynująco zmysłowej stronie… porodu.

Tegoroczna retrospektywa poświęcona jest wzajemnym relacjom ludzi i zwierząt. Wśród jej bohaterów znalazły się psy czekające na adopcję w schronisku, drapieżne ptaki spadające z nieba w azjatyckiej metropolii czy zagrożone wyginięciem jaguary w boliwijskiej dżungli. Nagrodę im. Marka Nowickiego otrzyma natomiast Patricio Guzmán, chilijski mistrz dokumentalnej poezji, który od ponad 50 lat realizuje filmy poświęcone pamięci i gwałtownym zakrętom historii swojej ojczyzny. W ramach prezentacji jego twórczości pokazane zostają trzy ostatnie filmy, które weszły już do kanonu dokumentu XXI wieku, oraz najnowszy obraz opisujący niedawną chilijską rewoltę, która zmiotła rząd i doprowadziła do zmiany konstytucji kraju.

22. edycja MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie odbywa się w dniach 2–11 grudnia. Pokazy filmów i spotkania z twórcami będą odbywały się w kinach Muranów i Kinoteka w Warszawie oraz online – na platformie mojeekino.pl. Organizatorem wydarzenia jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze