1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Filmy o porwaniach. Historie na faktach i nie tylko

Liam Neeson w filmie „Uprowadzona 2”, który zdecydowanie polecamy. (Fot. Archives du 7e Art/Europa Corp/BEW Photo)
Liam Neeson w filmie „Uprowadzona 2”, który zdecydowanie polecamy. (Fot. Archives du 7e Art/Europa Corp/BEW Photo)
Filmy o porwaniach cieszą się dużą popularnością, chociaż nie zawsze łatwo się je ogląda – zwłaszcza te na faktach. Łapią za serce, ściskają żołądek i pozwalają oderwać się od rzeczywistości. Może dlatego tak je lubimy? Przedstawiamy najlepsze filmy z motywem porwania. Dajcie się porwać emocjom.

Chociaż na myśl o tym, że podobna historia miałaby się przydarzyć nam, ściska nas w żołądku, bezpieczni pod kocem chętnie sięgamy po filmy o porwaniach. Mimo tego, że często szokują, przerażają i wzbudzają rozmaite emocje. Lubimy oglądać to, co nie należy do naszej codzienności. A jak jeszcze dojdzie do tego wartka akcja, która przez cały czas trzyma w napięciu – po prostu nie możemy się oderwać od ekranu.

Jeśli lubicie dobre filmy o porwaniach, koniecznie sprawdźcie nasze zestawienie.

Najlepsze filmy o porwaniach – 10 trzymających w napięciu produkcji

„Uprowadzona”

Naszą listę musimy zacząć od kultowego już filmu z Liamem Neesonem, który plasuje się na szczycie wielu zestawień pt. „najlepsze filmy o porwaniach”. Nic dziwnego, ten thriller akcji niesamowicie trzyma w napięciu i nie pozwala się nudzić przez cały czas trwania filmu. Opowiada historię porwania córki emerytowanego agenta United States Secret Service – Bryana Millsa. Będąc w Paryżu ze swoją przyjaciółką, dziewczyna wpada w ręce gangu Albańczyków. Na szczęście jej tata nie cofnie się przed niczym, żeby uratować córkę. Pytanie tylko, czy zdąży, zanim będzie za późno.

Koniecznie obejrzyjcie też „Uprowadzoną 2” i „Uprowadzoną 3” – te filmy o porwaniach zagwarantują wam dobrą rozrywkę w te długie wieczory.

„Split”

Jeśli interesują was mocne filmy o porwaniach kobiet – w tym przypadku nastolatek – obejrzyjcie thriller psychologiczny „Split” w reżyserii M. Nighta Shyamalana. To historia trzech dziewczyn, Casey, Claire i Marcii, które zostają porwane przez Kevina, człowieka o 23 osobowościach. Zdesperowane dziewczyny muszą odkryć, która osobowość może pomóc im w ucieczce, a która spróbuje je powstrzymać. Jednocześnie Kevin sam toczy wojnę o przetrwanie – musi zmierzyć się ze swoimi osobowościami i z otaczającym go światem.

„Labirynt”

Kolejny na liście jest „Labirynt” – thriller psychologiczny w reżyserii Denisa Villeneuve’a. To kolejna historia zrozpaczonego ojca, który jest w stanie zrobić wszystko, by ochronić własną rodzinę. Gdy dochodzi do uprowadzenia dwóch dziewczynek, początkowe tropy prowadzą do kierowcy kampera. Policja jednak nie znajduje żadnych dowodów przeciwko niemu. Mimo tego Keller Dover, ojciec jednej z porwanych, jest przekonany o winie mężczyzny i postanawia wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę. Jeśli lubicie zaskakujące zakończenia, to zdecydowanie film dla was.

„3096 dni”

Najlepsze filmy z motywem porwania to te oparte na faktach. Taką produkcją jest właśnie „3096 dni” – dramat w reżyserii Sherry Hormann, który opowiada prawdziwą historię Nataschy Kampusch. Zresztą film został oparty na jej autobiografii. Dziewczyna spędziła aż 8 lat w niewoli w domu swojego porywacza – Wolfganga Přiklopila, który uprowadził ją w drodze do szkoły w 1998 roku, gdy miała 10 lat. Następnie wywiózł ją na obrzeża miasta i zamknął w piwnicy pod garażem, która stała się domem Nataschy na kolejne 3096 dni.

„Potwór z Cleveland”

Do kategorii „filmy o porwaniach kobiet na faktach” należy także „Potwór z Cleveland”, który przedstawia prawdziwą historię Michelle Knight, 21-letniej samotnej matki, której życie bezpowrotnie się zmieniło, gdy została porwana przez szaleńca. Przetrzymywana przez ponad 11 lat cały czas była zdeterminowana, by ponownie spotkać się z synkiem. To pełen napięcia dramat będący jednocześnie świadectwem siły ludzkiego ducha.

„Nikomu ani słowa”

„Nikomu ani słowa”, film w reżyserii Gary’ego Fledera, powstał na podstawie powieści Andrew Klavana. W roli głównej podziwiać możemy Michaela Douglasa, który wciela się w rolę nowojorskiego psychiatry dr. Nathana Conrada. Gdy pewnego dnia nieznani sprawcy porywają jego córkę, staje on przed ważnym zadaniem – w zamian za uwolnienie dziewczyny porywacze żądają informacji. Kodu, który psychiatra ma wydobyć od jednej ze swoich pacjentek – pogrążonej w katatonii osiemnastoletniej Elisabeth zdającej się skrywać mroczną tajemnicę. Takie ciekawe filmy o porwaniach lubimy.

„Połączenie”

W tym amerykańskim thrillerze z 2013 roku Halle Berry wciela się w rolę Jordan Turner – operatorki telefonicznej linii alarmowej. Pewnego dnia otrzymuje niespodziewany telefon – dzwoni do niej nastolatka, Casey, która twierdzi, że została porwana i właśnie znajduje się w bagażniku samochodu. Jordan za wszelką cenę postanawia jej pomóc. Zrobi wszystko, by uniknąć błędu z przeszłości i doprowadzić do schwytania przestępcy. Zdecydowanie polecamy dobre filmy o porwaniach takie jak ten.

„Amerykańska zbrodnia”

I jeszcze jeden z serii „filmy o porwaniach na faktach”, tym razem „Amerykańska zbrodnia”, w reżyserii Tommy'ego O'Havera, dotycząca sprawy Sylvii Likens. Gdy rodzice Sylvii i Jennie Fae zmuszeni są podróżować po kraju w celach zarobkowych, dziewczynki zostają pod opieką sąsiadki. Gertrude Baniszewski to uboga i wielodzietna kobieta, która zgadza się zaopiekować dziewczynkami za 20 dolarów tygodniowo. Gertruda nie jest jednak tym, na kogo wygląda – okazuje się kobietą zdolną do uwięzienia w piwnicy i ciągłego torturowania niczego niewinnej Sylvii. Jest to wstrząsające kino dla widzów o mocnych nerwach.

Tę samą historię opowiada „Dziewczyna z sąsiedztwa” z 2007 roku w reżyserii Gregory'ego M. Wilsona.

„Oszukana”

„Oszukana” to jeszcze jedna produkcja w naszym zestawieniu „filmy z motywem porwania”, która została oparta na prawdziwych wydarzeniach. Film w reżyserii Clinta Eastwooda opowiada historię Christine Collins, której synek pewnego dnia znika bez śladu. Na szczęście po jakimś czasie policja odnajduje chłopca, jednak… Christine twierdzi, że to nie jest jej dziecko. Gdy policjanci nie chcą przyznać się do błędu, kobieta bierze sprawy w swoje ręce i za wszelką cenę próbuje dowieść prawdy i odnaleźć syna. Na szczęście znajduje wsparcie w osobie pastora Gustava.

„Fargo”

Nasze zestawienie „filmy o porwaniach” kończymy czarną komedią kryminalną neo-noir z 1996 roku, czyli „Fargo” w reżyserii braci Coenów. Warto go obejrzeć choćby dlatego, że scenariusz został nagrodzony Oscarem. To opowieść o Jerrym, drobnym sprzedawcy samochodowym z Minnesoty, który wpada w finansowe tarapaty. Ma jednak plan – wynajmuje dwóch psychopatycznych przestępców, żeby porwali jego żonę, dzięki czemu wyłudzi od jej ojca pieniądze na okup. Wszystko ma przebiec bezproblemowo, jednak z czasem sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli i zaczynają ginąć ludzie. Za dochodzenie bierze się policjantka Marge Gunderson... będąca w zaawansowanej ciąży. Nie możecie tego przegapić.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze