1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Najlepsze europejskie kino na wyciągnięcie ręki. Już niedługo rusza festiwal filmowy ArteKino

Kadr z filmu „Sanremo” (Fot. materiały prasowe)
Kadr z filmu „Sanremo” (Fot. materiały prasowe)
Wraz z początkiem grudnia rusza 7. edycja europejskiego festiwalu filmowego ArteKino. Przez cały miesiąc miłośnicy kina europejskiego będą mogli zobaczyć 12 filmów fabularnych i dokumentalnych młodych europejskich reżyserów. Wszystkie tytuły będą dostępne na bezpłatnej platformie streamingowej ARTE.tv.

W tym roku festiwal ArteKino zaprasza do podróży i spotkań z ludźmi z różnych zakątków Europy. W jego ramach będziemy mogli obejrzeć 12 filmów z Rumunii, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Węgier, Niemiec, Litwy, Słowenii, Serbii i Francji, które będą też swoistym hołdem dla kulturowej i językowej różnorodności Europy. Część z filmów była prezentowana na międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. w Berlinie, Locarno, San Sebastian czy Toronto.

– Wybrane przez nas filmy stawiają na nowych twórców i pokazują różnorodność ich źródeł inspiracji, ich zainteresowanie zawirowaniami geopolitycznymi, jak i kryzysami natury osobistej. Poruszając się pomiędzy dokumentem a fikcją, filmy te oferują nam zarówno melancholijne, jak i radosne spojrzenie na świat będący przedmiotem głębokich przemian, poświęcając szczególne miejsce nadziejom i pytaniom współczesnych młodych ludzi – mówi Berenika Wyrzykowska-Novi, redaktorka naczelna polskiej wersji ARTE.tv.

Jakie tytuły obejrzymy w ramach festiwalu ArteKino? Będą to między innymi: hiszpańska koprodukcja „Planeta” (MFF Sundance) opowiadająca historię matki i córki, które w pogrążonym w kryzysie kraju walczą o utrzymanie godnego poziomu życia, „Kolory Tobiego” (MFF Saloniki) o transpłciowym nastolatku z małej węgierskiej wioski czy film „Sanremo” (MFF Tallin) prezentujący historię miłości rodzącej się między Bruno i Dušą w domu starców, na przekór postępującej demencji.

Kadr z filmu „Planeta” (Fot. materiały prasowe) Kadr z filmu „Planeta” (Fot. materiały prasowe)

Kadr z filmu „Kolory Tobiego” (Fot. materiały prasowe) Kadr z filmu „Kolory Tobiego” (Fot. materiały prasowe)

W programie festiwalu znalazły się też dwa filmy prezentowane na MFF San Sebastian – „Wściekły Błysk” przedstawiający historię Isy, która za pomocą magnetofonu nagrywa wiadomości i wysyła je do samej siebie, oraz rumuńska produkcja „Blue Moon” o biznesmenie z małego miasteczka, który popada w konflikt ze swoim kuzynem. Warto zwróć także uwagę na film „Bohaterowie klasy pracującej” prezentowany na Berlinale 2022. Opowiada on o grupie nielegalnych pracowników budowlanych pozostawionych bez pieniędzy i pozbawionych podstawowych praw, którzy są zdeterminowani, aby wygrać z nieuczciwym pracodawcą.

Kadr z filmu „Wściekły Błysk” (Fot. materiały prasowe) Kadr z filmu „Wściekły Błysk” (Fot. materiały prasowe)

Kadr z filmu „Blue Moon” (Fot. materiały prasowe) Kadr z filmu „Blue Moon” (Fot. materiały prasowe)

Kadr z filmu „Bohaterowie klasy pracującej” (Fot. materiały prasowe) Kadr z filmu „Bohaterowie klasy pracującej” (Fot. materiały prasowe)

Widzowie festiwalu ArteKino mogą też wziąć udział w głosowaniu i wybrać najlepsze, ich zdaniem, produkcje. Zwycięski film otrzyma Europejską Nagrodę Publiczności w wysokości 20 000 euro. Na głosujących również czekają nagrody. W tym roku filmy zakwalifikowane do festiwalu będą także walczyć o Nagrodę Jury Młodych Widzów w wysokości 10 000 euro, która zostanie przyznana przez 15 młodych Europejczyków w wieku od 18 do 25 lat, we współpracy z Erasmus+. Kolejne wyróżnienie przyznawane w ramach festiwalu to Europejska Nagroda Kinomanów, której partnerem jest Air France.

Festiwal ArteKino oferuje 12 festiwalowych filmów długometrażowych, które dostępne są bezpłatnie w 32 krajach europejskich na stronie arte.tv i kanale ARTE.tv na YouTubie z napisami w sześciu językach (po polsku, angielsku, francusku, niemiecku, hiszpańsku i włosku). Dyrektorem artystycznym Festiwalu ArteKino jest Olivier Père, francuski producent filmowy, który w latach 2009–2012 był dyrektorem artystycznym Festiwalu w Locarno, a wcześniej przez 5 lat odpowiadał za jedną z sekcji w MFF w Cannes. Wydarzenie jest organizowane dzięki wsparciu z programu Unii Europejskiej Europe Creative Media przez Fundację ArteKino, na której czele stoi Rémi Burah. Patronami Festiwalu KinoArte są CHANEL oraz dom sztuki GOOSSENS, który stworzył statuetki Europejskiej Nagrody Publiczności i Nagrody Młodego Jury.

Więcej informacji o festiwalu ArteKino znajdziecie na stronie artekinofestival.arte.tv/pl

Źródło: materiały prasowe

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze