1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Katarzyna Kozyra w Zachęcie. „Szukając Jezusa” – projekt o syndromie jerozolimskim

„Szukając Jezusa” to najnowszy projekt Katarzyny Kozyry, który od grudnia można oglądać w warszawskiej galerii „Zachęta”. (Fot. materiały prasowe)
„Katarzyna Kozyra. Szukając Jezusa. Biblioteka” to tytuł nietypowej wystawy, która zostanie otwarta niebawem w warszawskiej Zachęcie.

Katarzyna Kozyra to artystka znana nie tylko miłośnikom sztuki współczesnej. Zadebiutowała w 1993 roku, od razu wywołując skandal. Jej praca dyplomowa „Piramida zwierząt” przedstawiała spreparowane ciała zwierząt: konia, psa, kota i koguta, a w zamierzeniu artystki traktowała o uwikłaniu ludzi w przemysłowy proceder zabijania zwierząt. Odtąd o Katarzynie Kozyrze będzie się mówiło jako o artystce kontrowersyjnej. Poniekąd słusznie, bo kolejne projekty artystyczne Kozyry zazwyczaj wywoływały silne emocje i żywe dyskusje, nie tylko wśród znawców sztuki. Tak było w przypadku projektu „Olimpia”, który był fotograficznym i filmowym zapisem walki Kozyry z chorobą nowotworową, czy „Łaźnia żeńska”, w którym artystka sfilmowała ukrytą kamerą kobiety, aby pokazać, jak wyglądają „naprawdę”. Jeszcze większym echem odbił się projekt „Łaźnia męska”, w którym Kozyra przebrana za mężczyznę nagrała nagich mężczyzn w publicznym miejscu bez ich wiedzy i zgody. Projekt wzbudził wiele wątpliwości natury etycznej, ale jednocześnie został pokazany i wyróżniony podczas Biennale w Wenecji w 1999 roku.

„Katarzyna Kozyra. Szukając Jezusa. Biblioteka” (Fot. materiały prasowe)

„Szukając Jezusa” to najnowszy projekt Katarzyny Kozyry. Artystka odbyła kilka podróży do Jerozolimy, by odnaleźć tam ludzi, którzy na początku XXI wieku wierzą, że są Jezusami. To zjawisko zostało opisane jako syndrom jerozolimski, a w medycynie określane jest jako zaburzenie urojeniowe. Chorzy odwiedzający Ziemię Świętą utożsamiają się z postaciami biblijnymi, najczęściej z Mesjaszem. Jest to rzadkie i kontrowersyjne schorzenie psychiczne opisywane u turystów i pielgrzymów odwiedzających Jerozolimę. W klasycznej postaci objawia się urojeniami i myślami obsesyjnymi o tematyce religijnej, które ustępują samoistnie po opuszczeniu miasta.

„Katarzyna Kozyra. Szukając Jezusa. Biblioteka” (Fot. materiały prasowe)

Efektem zapoczątkowanych w 2012 roku wyjazdów do Jerozolimy są setki godzin nagranych wywiadów i zdjęcia miasta będącego sceną religijnych rytuałów, na której występują ludzie o różnych wierzeniach, wyznaniach i kolorach skóry, próbujący przekonać artystkę o swej cudowności i prawdziwości kolejni Mesjasze oraz otaczający ją stale barwny tłum pielgrzymów i mieszkańców. Kozyra dociera do niesamowitych osobowości. Za każdym z jej bohaterów kryją się fascynujące historie, które układają się w całość, tworząc projekt mówiący o sposobach realizacji wiary, jej miejscu oraz roli w dzisiejszym świecie i wartościach, wokół których budujemy swoje życie.

„Katarzyna Kozyra. Szukając Jezusa. Biblioteka” (Fot. materiały prasowe)

Projekt „Katarzyna Kozyra. Szukając Jezusa. Biblioteka” to – można powiedzieć – wystawa bez wystawy. Na monitorze ustawionym w dolnych salach przestrzeni wystawowej Zachęty można będzie obejrzeć filmy nagrane przez artystkę. Na ścianach galerii zostaną umieszczone kody QR, które przekierują na stronę internetową z materiałami dokumentującymi cały projekt.

Katarzyna Kozyra. Szukając Jezusa. Biblioteka 01.12.2022 – 05.02.2023

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze