1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Remigiusz Mróz i jego „Projekt Riese” – o czym opowiada książka?

Remigiusz Mróz, autor książki „Projekt Riese” (Fot. materiały prasowe/remigiuszmroz.pl/)
Remigiusz Mróz, autor książki „Projekt Riese” (Fot. materiały prasowe/remigiuszmroz.pl/)
Remigiusz Mróz znany jest jako autor, który pisze kilka powieści w kilka miesięcy. Nic dziwnego, skoro – jak informuje na swojej stronie internetowej – tworzy mniej więcej 10 godzin dziennie przez 365 dni w roku. Niedawno miała premierę jego najnowsza książka, „Z pierwszej piłki”, jednak my robimy krok w tył i przyglądamy się Górom Sowim w powieści „Projekt Riese”. Dowiedzcie się, dlaczego warto ją przeczytać.

Młody, zdolny, wielokrotnie nagradzany i uwielbiany przez czytelników – z raportów czytelnictwa Biblioteki Narodowej wynika, że do tej pory jest najpopularniejszym autorem w Polsce. Mowa o Remigiuszu Mrozie, który słynie z tego, że w krótkim czasie tworzy bardzo wiele książek. Jednak – jak zaznacza: „Właściwie to nie kwestia tempa, a wytrwałości, czyli zgrabnie określonego pracoholizmu. Piszę bowiem mniej więcej dziesięć godzin dziennie, przez trzysta sześćdziesiąt pięć dni w roku. Bez wyjątków, bez wymówek i bez czekania na nadejście mitycznej muzy. Nauczyłem się tego od Stephena Kinga, kiedy zaczynałem pisać – i tak mi zostało”.

W swojej twórczości Mróz sięga po najróżniejsze gatunki literackie – chociaż najbardziej znany jest z kryminałów – a tym, co łączy jego twórczość, są napięcie i wartka akcja. Jego książki po prostu wciągają – nic dziwnego, że są tak chętnie czytane („Behawiorystą” zachwycała się nawet Tess Gerritsen, a taki komplement od mistrzyni thrillerów medycznych to nie byle co). Obecnie Remigiusz Mróz ma na swoim koncie kilkadziesiąt książek, z których wiele składa się na poszczególne serie i cykle (jedną z najbardziej znanych jest seria z Joanną Chyłką).

„Projekt Riese” książka – Góry Sowie oczami Remigiusza Mroza

Chyba każdy z nas słyszał tę nazwę na lekcji historii, chociaż nawet historycy nie są pewni co do przeznaczenia tego największego projektu nazistowskich Niemiec. Budowę tego górniczo-budowanego kompleku rozpoczęto w 1943 w Górach Sowich oraz na zamku Książ i pod nim. Niektórzy twierdzą, że miała to być jedna z kwater głównych Adolfa Hitlera, inni – że miały tam być laboratoria, gdzie opacowywano Wunderwaffe, czyli tajną broń, którą miały stanowić niemieckie latające dyski. Jak było naprawdę? Tego pewnie nigdy się nie dowiemy – Niemcy spalili wszelką dokumentację, a nieliczne osoby, które mogły znać przeznaczenie kompleksu Riese nie żyją lub milczą. Dzisiaj „Olbrzym” [z niem. Riese to Olbrzym – przyp. red.] to jedna z największych atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku, którą gorąco polecamy odwiedzić.

Nic dziwnego, że ten tajemniczy i fascynujący obiekt stał się miejscem akcji w książce Remigiusza Mroza. Opowiada ona historię pięciorga ludzi, którzy zwiedzając kompleks, niespodziewanie zostają uwięzieni w tunelach na skutek trzęsienia ziemi. Stropy ulegają zawaleniu, odcinając turystów od reszty świata. Czekając na ratunek, robią wszystko, by przeżyć. Z czasem jednak uświadamiają sobie, że wydarzyło się coś, co sprawiło, że znany im świat przestał istnieć… I że to oni mogą być jedynymi, którzy przetrwali kataklizm.

„Projekt Riese” – Mróz, jakiego nie znamy

Jeśli jednak opis was nie przekonał i szukacie dodatkowych argumentów, dlaczego warto sięgnąć po książkę „Projekt Riese” – odpowiadamy. To powieść zupełnie inna niż to, do czego Mróz nas przyzwyczaił. W „Projekt Riese” fikcja literacka miesza się z rzeczywistością. Mamy też do czynienia z teorią wieloświatów, co pozwala określić tę pozycję mianem powieści fantastycznej/science fiction. Warto dodać, że pisarz wplótł do powieści dobrze nam wszystkim znany temat wirusa COVID-19.

„Projekt Riese” to ciekawa fabuła i stopniowo budowane napięcie. Remigiusz Mróz bawi się historią Polski i wciąga nas do tej zabawy. Jeśli więc Mróz kojarzy wam się typowo z książkami kryminalnymi, sięgnijcie po tę powieść, żeby przekonać się, że żaden gatunek nie jest mu straszny.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Projekt Riese” – Remigiusz Mróz w wersji audio

A jeśli od papieru wolicie audiobooki, mamy dla was dobrą wiadomość – „Projekt Riese” dostępny jest w formie serialu audio w aplikacji Empik Go. Przesłuchajcie fragment pierwszego odcinka.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze