1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Nowe filmy i seriale – co warto obejrzeć?

„Słoń” to szczery, odważny i bezwstydnie romantyczny melodramat. (Fot. Jakub Sztuk/materiały prasowe)
Co warto obejrzeć w grudniu? Oto 5 nowych produkcji, które poleca Joanna Olekszyk, redaktorka naczelna magazynu „Zwierciadło”.

„Słoń” (film)

„Słoń” to film nagrodzony na tegorocznym FPFF w Gdyni. Za bezwstydnie romantyczny melodramat, film szczery i odważny – tak uzasadnił przyznanie nagrody operator Alan Starski. Zrealizowany w ramach projektu „Mikrobudżety” i operujący niewielkimi środkami film „Słoń” Kamila Krawczyckiego porusza najczulsze struny. Sam reżyser, odbierając statuetkę, mówił, że chciał, by ta historia była przytulasem dla całego środowiska queer w Polsce. Myślę, że ten przytulas obejmuje znacznie większą grupę... O czym opowiada film „Słoń”? Twórcy skupiają się nie na homoseksualizmie głównych bohaterów, a na pytaniu, czy mamy prawo wybrać własne szczęście. Piękne jesienne zdjęcia Podhala, kreacje Jana Hrynkiewicza i Pawła Tomaszewskiego oraz zrealizowane ze smakiem sceny miłosne sprawiają, że ta prosta opowieść jest jak powiew świeżości w polskim kinie. Film „Słoń” obejrzeć można w kinach.

„Śubuk” (film)

Śubuk – to jedyne słowo, jakie mówi autystyczny synek Maryśki. Co oznacza? Ona sama długo nie rozumiała. Tak jak tego, za co los ją tak karze. Śmierć bliskich, ciąża, odejście chłopaka, pożegnanie marzeń o studiach, a teraz to – dziecko, które ciągle płacze i nigdy nie patrzy w oczy. A jednak nie jest to film o beznadziei. Wprost przeciwnie. Film „Śubuk” pokazuje, że w każdym z nas drzemie potencjał: nawet w zrzędliwym sąsiedzie z dołu. A już na pewno w kobiecie, która nie ma nic do stracenia. Film „Śubuk” Jacka Lusińskiego obejrzeć można w kinach.

„The Bear” (serial)

Kiedy Carmy, młody i bardzo dobrze zapowiadający się kucharz, wraca do rodzinnego Chicago, by poprowadzić bar z kanapkami, wszyscy pukają się w głowę. Potrzeba nieomal cudu, by ten rodzinny biznes zaczął znów na siebie zarabiać. Ale Carmy ma serce, talent i ma też Sydney, swoją zastępczynię. Zapowiada się jak hollywoodzka bajka, a jednak twórcom serialu udało się stworzyć świat realny do bólu i pochłaniający bez reszty. Serial dostępny jest w serwisie Disney+.

„Wszystkie stworzenia duże i małe” (serial)

Anglia, 1937 rok. W Glasgow, gdzie James ukończył studia weterynaryjne, panuje kryzys. Najbliższa praca w zawodzie to asystent weterynarza w małej wsi w Yorkshire. W bonusie szef – ekscentryczny Siegfried Farnon, jego młodszy brat Tristan, ich gosposia, pani Hall, a także lokalna piękność Helen. Oraz całe barwne grono okolicznych farmerów oraz ich trzód. Ciepły, wesoły i trochę oldskulowy serial podbił serca widzów nie tylko w Wielkiej Brytanii. Powstały cztery sezony, w Polsce można właśnie oglądać trzeci na kanale Eic Drama.

„Wywiad z wampirem” (serial)

Od filmowego pierwowzoru z Tomem Cruisem i Bradem Pittem minęło 18 lat, a nowy serial „Wywiad z wampirem” wprost do niej nawiązuje. Główny bohater, Louis de Pointe du Lac, ponownie zaprasza Daniela Molloya, by ten przeprowadził z nim wywiad. Znów obiecując, że opowie mu o sobie wszystko, bez ogródek. Kilka szczegółów się zmieniło, choćby fakt, że w nowej wersji Louis jest czarnoskóry i to m.in. z tego powodu czuł się wyrzutkiem w Nowym Orleanie początku XX w. Nadal jednak jest to opowieść o samotności, żądzy zemsty, nieutulonej żałobie, ale też wielkiej namiętności i… manipulacji. Gdzie obejrzeć serial „Wywiad z wampirem”? W poniedziałki o 21:00 na kanale AMC oraz online w serwisie Polsat Box Go.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze