1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Szymborska, Asnyk i Słowacki w interpretacjach sanah, które pokochała młodzież

Okładka albumu „sanah śpiewa Poezyje” (Fot. materiały prasowe)
Nie ma drugiej współczesnej artystki, która mogłaby tak skutecznie zachęcić młodzież do odkrywania klasycznej polskiej poezji. Sanah zrobiła to wyśmienicie, co doceniła Fundacji Wisławy Szymborskiej na czele z Michałem Rusinkiem.

Sanah to niekwestionowanie najpopularniejsza artystka współczesnej polskiej sceny muzycznej. Jest wokalistką i skrzypaczką. Sama komponuje muzykę i pisze teksty, które są niejako jej znakiem rozpoznawczym. Z niezwykłym wdziękiem i humorem łączy w nich bowiem młodzieżowy slang z poezją, okraszając wszystko chwytliwymi i przebojowymi melodiami. Być może dlatego jej muzyka największą popularnością cieszy się wśród młodzieży, choć wprawdzie każdy mógłby odnaleźć w niej cząstkę siebie. Jest autorką jednego z największych hitów w polskiej muzyce pop ostatnich lat – „Szampana” oraz niezliczonych złotych, platynowych, multiplatynowych i diamentowych przebojów, wśród których znajdują się między innymi: „Szampan”, „Melodia”, „Ale jazz”, „etc. (na disco)”, „ten Stan”, „Szary świat”, „ostatnia nadzieja”.

Dotąd artystka wydała cztery płyty. Ostatnia z nich, wydana w listopadzie zeszłego roku – „sanah śpiewa Poezyje”, przez swój unikatowy charakter od premiery była na ustach wszystkich. Składa się bowiem z 10 wierszy autorstwa ukochanych przez sanah poetów. Możemy więc usłyszeć na niej interpretacje wierszy Wisławy Szymborskiej, Adama Asnyka, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego czy Jacka Cygana, w które sanah tchnęła nowoczesnego ducha, nie umniejszając tym samym ich doniosłości i pięknu.

W ten sposób „Hymn” Juliusza Słowackiego został dotąd odtworzony na platformie YouTube 11 milionów razy, „Do * w sztambuch” ponad 6 milionów razy, a „Nic dwa razy” Wisławy Szymborskiej 28 milionów razy.

Za muzyczną interpretację tego ostatniego sanah postanowił podziękować Michał Rusinek, wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej, w imieniu Fundacji Wisławy Szymborskiej. Po koncercie w ramach trasy „bankiet u sanah” Rusinek wręczył artystce kwiaty, co udokumentowane zostało na profilu facebookowym fundacji.

„[…] piosenkę można lubić i można jej nie lubić. Kwestia gustu. Przyznać jednak trzeba, że sanah udało się dotrzeć z wierszem Wisławy Szymborskiej do takich odbiorców, do których dotrzeć jest najtrudniej. I choćby za to należą jej się podziękowania od fundacji, która opiekuje się spuścizną poetki” – stwierdził Rusinek w komentarzu pod postem. A miliony wyświetleń płyty „sanah śpiewa Poezyje”, wypełnione po brzegi młodymi ludźmi stadiony i wyprzedane w kilka minut koncerty artystki są najlepszym potwierdzeniem jego słów.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze