1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Polski film o legendarnym Konkursie Chopinowskim w programie festiwalu Sundance

„Pianoforte” to trzymająca w napięciu opowieść o wchodzących w dorosłość uczestnikach i uczestniczkach legendarnego Konkursu Chopinowskiego. (Fot. materiały prasowe)
Festiwal filmowy w Sundance, czyli największe święto kina niezależnego na świecie, ogłosił program, w którym znalazł się – dopiero po raz drugi w trzydziestoletniej historii festiwalu – pełnometrażowy film dokumentalny z Polski. „Pianoforte” Jakuba Piątka będzie walczyło o nagrodę w prestiżowym konkursie World Cinema Documentary Competition. Polska publiczność zobaczy film po raz pierwszy podczas 20. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity w maju 2023 roku.

„Pianoforte” to trzymająca w napięciu opowieść o wchodzących w dorosłość uczestnikach i uczestniczkach legendarnego Konkursu Chopinowskiego. Do pierwszego etapu ostatniej edycji w 2021 roku przeszło 87 wybitnych muzyków, po kilkunastu dniach w finale znalazło się miejsce tylko dla najlepszej dwunastki. Bohaterami filmu są młodzi ludzie pochodzący ze wszystkich stron świata. Łączy ich jedno – od dzieciństwa poświęcili się bez reszty grze na fortepianie.

(Fot. materiały prasowe)

Ich zmagania to prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Wchodzą w dorosłość i równocześnie muszą nauczyć się znosić ogromną presję związaną z rywalizacją. Pierwszy raz w historii ekipie filmowej udało się zajrzeć w takim stopniu za kulisy Filharmonii Narodowej, żeby pokazać panującą tam atmosferę konkursowej presji. Jakub Piątek towarzyszy także bohaterom i bohaterkom w codziennym życiu, prezentując wielowymiarowy obraz utalentowanych ludzi o niezwykłych osobowościach. Zdjęcia do filmu odbywały się m.in. w Chinach, Rosji i Włoszech.

Konkurs Chopinowski jest organizowany co pięć lat od 1927 roku w Warszawie, a zmagania bohaterów filmu oglądały na żywo 44 miliony odbiorców z całego świata. To najstarsza tej rangi rywalizacja na świecie, dzięki której wybitni pianiści, tacy jak Maurizio Pollini, Martha Argerich, Krystian Zimerman, Đặng Thái Sơn, Rafał Blechacz czy Seong-Jin Cho, rozpoczęli wielkie, międzynarodowe kariery artystyczne. Konkurs to szansa zdarzająca się raz w życiu. Nie wszystkim uda się sięgnąć po najwyższe trofeum, ale sądząc po reakcjach bohaterów filmu, już sama możliwość wystąpienia na scenie warszawskiej filharmonii jest doświadczeniem łączącym łzy zmęczenia i rozpaczy z ekstatyczną radością towarzyszącą graniu.

(Fot. materiały prasowe)

Reżyserem „Pianoforte” jest Jakub Piątek, którego debiut fabularny „Prime Time” został pokazany na festiwalu filmowym w Sundance w 2021 roku i jest dostępny we wszystkich terytoriach platformy Netflix. Teraz do programu Sundance zaproszony został jego debiutancki pełnometrażowy film dokumentalny. „Pianoforte” wyprodukował Maciej Kubicki z Telemark, który odpowiadał także za świetnie przyjęte i nagradzane na międzynarodowych festiwalach dokumenty kreacyjne „Over the Limit” (2017) czy „Wiatr. Thriller dokumentalny” (2019). Polskimi koproducentami są Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy oraz MX35. „Pianoforte” powstaje w koprodukcji także z nadawcami HBO Max i BBC Storyville. Film został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Jubileuszowa 20. edycja MDAG odbędzie się w dniach 12–21 maja 2023 roku w kinach w ośmiu polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie oraz online – od 23 maja do 4 czerwca na platformie mdag.pl.

Źródło: materiały prasowe Against Gravity

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze