1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Złote Globy 2023 rozdane. Wśród nagrodzonych Steven Spielberg, Jennifer Coolidge i Cate Blanchett

Jennifer Coolidge („Biały Lotos”) ze Złotym Globem dla najlepszej aktorki w serialu limitowanym (Fot. Mario Anzuoni/Reuters/Forum)
Dziś w nocy dowiedzieliśmy się, kto otrzymał Złote Globy, najważniejsze, zaraz po Oscarach, nagrody filmowe i telewizyjne przyznawane przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Kto wygrał, a kto okazał się wielkim przegranym? Poniżej prezentujemy pełną listę wyróżnionych tytułów i twórców.

Złote Globy przez lata były jednymi z najbardziej ekskluzywnych wyróżnień w branży, a ceremonie ich wręczania – jednymi z najchętniej oglądanych imprez, zaraz obok Oscarów oraz Grammy. Ich wyniki zresztą bardzo często zwiastowały to, co wydarzy się podczas gali wręczenia Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, dlatego często nazywano je „małymi Oscarami”. Ponadto jako jedyne z najważniejszych nagród w amerykańskiej rozrywce łączyły świat filmu i telewizji, co również świadczyło o ich wyjątkowości. W ostatnich latach Globy przeżywały jednak głęboki kryzys wizerunkowy, który nieomal doprowadził do spektakularnego upadku całego konkursu.

Liczne kontrowersje związane z Hollywoodzkim Stowarzyszeniem Prasy Zagranicznej (Hollywood Foreign Press Association), tj. organizacją przyznającą Złote Globy, sprawiły, że w ostatnim czasie impreza wyraźnie straciła na prestiżu. Gdy w lutym 2021 roku środowisko filmowe oskarżyło organizację o rasizm, brak inkluzywności, dyskryminację, korupcję, molestowanie seksualne i ogólne skostnienie, gwiazdy zapowiedziały bojkot i odmówiły pojawienia się na rozdaniu nagród, a stacja NBC zrezygnowała z transmitowania wydarzenia na żywo. W efekcie ubiegłoroczna gala odbyła się bez transmisji telewizyjnej i czerwonego dywanu, a także bez udziału gwiazd, dziennikarzy i publiczności. W wydarzeniu wzięli udział jedynie członkowie HFPA.

W tym roku przed producentami jubileuszowej gali postawiono więc arcytrudne zadanie: zorganizować wydarzenie tak, aby przywrócić mu dawną świetność. Lista grzechów była długa, więc odzyskanie dawnego prestiżu nie było łatwe, ale się udało. Tegoroczna impreza odbyła się bez żadnych komplikacji i większych skandali. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że po wielu zawirowaniach i aferze z ubiegłego roku Złote Globy – jak mitologiczny Feniks – w końcu podnoszą się z popiołów.

Zwycięzców jubileuszowych Złotych Globów 2023, które w tym roku wręczono po raz 80., poznaliśmy w nocy z 10 na 11 stycznia naszego czasu. Wydarzenie po roku przerwy transmitowały na żywo telewizja NBC oraz serwis streamingowy Peacock, które niestety nie są dostępne w Polsce. Zorganizowano jednak dodatkową transmisję dla Internautów z całego świata na oficjalnym kanale Złotych Globów na YouTube (@GoldenGlobes), dzięki której relację z wydarzenia mogli obejrzeć również polscy widzowie. Uroczystą galę poprowadził amerykański komik Jerrod Carmichael, a nagrody przyznano wyjątkowo nie w 25, a w 27 kategoriach (14 filmowych i 13 telewizyjnych).

Liderem nominacji, które ogłoszono 12 grudnia 2022 roku, został brytyjski komediodramat „Duchy Inisherin” z Collinem Farrellem i Brendanem Gleesonem w rolach głównych. Ostatecznie obraz otrzymał również najwięcej statuetek w kategoriach filmowych: za najlepszą komedię, aktora komediowego i scenariusz. Najlepszym filmem okazał się jednak dramat „Fabelmanowie” Stevena Spielberga, którego doceniono także za reżyserię. Świetnie poradziła sobie też komedia „Wszystko wszędzie naraz”, która również opuściła galę z dwoma statuetkami. W kategoriach telewizyjnych triumfowała natomiast komedia „Misja: Podstawówka” (dostępna w Polsce na Disney+). Produkcja została najlepszym serialem komediowym z najlepszą aktorką pierwszoplanową i najlepszym aktorem drugoplanowym. Dobry wynik odnotował też „Biały Lotos” produkcji HBO, który został najlepszym serialem limitowanym, a Jennifer Coolidge – najlepszą aktorką drugiego planu. Podczas gali przyznano też wyróżnienia specjalne: nagrodę Cecila B. DeMille’a za wybitne osiągniecia filmowe, którą otrzymał Eddie Murphy, a także Nagrodę Carola Burnetta za osiągniecia telewizyjne, która powędrowała do Ryana Murphy’ego. Pełną listę zwycięzców znajdziecie poniżej.

Złote Globy 2023

Zwycięzcy w kategoriach filmowych

Film dramatyczny: „Fabelmanowie”
Aktorka w filmie dramatycznym: Cate Blanchett („Tár”)
Aktor w filmie dramatycznym: Austin Butler („Elvis”)
Komedia/musical: „Duchy Inisherin”
Aktorka w komedii/musicalu: Michelle Yeoh („Wszystko wszędzie naraz”)
Aktor w komedii/musicalu: Colin Farrell („Duchy Inisherin”)
Film animowany: „Guillermo del Toro: Pinokio”
Film nieanglojęzyczny: „Argentyna, 1985”
Aktorka drugoplanowa w filmie: Angela Bassett („Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”)
Aktor drugoplanowy w filmie: Ke Huy Quan („Wszystko wszędzie naraz”)
Reżyser: Steven Spielberg („Fabelmanowie”)
Scenariusz: Martin McDonagh („Duchy Inisherin”)
Muzyka: Justin Hurwitz („Babilon”)
Piosenka: „Naatu Naatu” – Kala Bhairava, M. M. Keeravani, Rahul Sipligunj („RRR”)

Nagroda Cecila B. DeMille’a: Eddie Murphy

Steven Spielberg ze Złotymi Globami za obraz „Fabelmanowie” (Fot. Mario Anzuoni/Reuters/Forum)
Collin Farrell i reżyser Martin McDonagh („Duchy Inisherin”), zwycięzcy w kategoriach „komedia/musical” i „aktor w komedii/musicalu” (Fot. Mario Anzuoni/Reuters/Forum)
Austin Butler („Elvis”) ze statuetką dla najlepszego aktora dramatycznego (Fot. Mario Anzuoni/Reuters/Forum)
Eddie Murphy z nagrodą Cecila B. DeMille’a za wybitne osiągnięcia filmowe (Fot. Mario Anzuoni/Reuters/Forum)

Złote Globy 2023

Zwycięzcy w kategoriach telewizyjnych

Serial dramatyczny: „Ród smoka”
Aktorka w serialu dramatycznym: Zendaya („Euforia”)
Aktor w serialu dramatycznym: Kevin Costner („Yellowstone”)
Aktorka drugoplanowa w serialu dramatycznym/komedii/musicalu: Julia Garner („Ozark”)
Aktor drugoplanowy w serialu dramatycznym/komedii/musicalu: Tyler James Williams („Misja: Podstawówka”)
Serial komediowy/musical: „Misja: Podstawówka”
Aktorka w serialu komediowym/musicalu: Quinta Brunson („Misja: Podstawówka”)
Aktor w serialu komediowym/musicalu: Jeremy Allen White („The Bear”)
Serial limitowany/film TV: „Biały Lotos”
Aktorka w serialu limitowanym: Amanda Seyfried („Zepsuta krew”)
Aktor w serialu limitowanym: Evan Peters („Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera”)
Aktorka drugoplanowa w serialu limitowanym: Jennifer Coolidge („Biały Lotos”)
Aktor drugoplanowy w serialu limitowanym: Paul Walter Hauser („Czarny ptak”)

Nagroda Carol Burnett: Ryan Murphy

Ryan Murphy i Evan Peters („Dahmer – Potwór: Historia Jerrfeya Dahmera”) ze swoimi statuetkami: nagrodą Carol Burnett za wybitne osiągnięcia telewizyjne i Złotym Globem dla najlepszego aktora w serialu limitowanym (Fot. Mario Anzuoni/Reuters/Forum)

Aktorki Emma D’Arcy i Milly Alcock oraz reżyser Miguel Sapochnik („Ród smoka”) z nagrodą dla najlepszego serialu (Fot. Mario Anzuoni/Reuters/Forum)

Jennifer Coolidge („Biały Lotos”) ze Złotym Globem dla najlepszej aktorki w serialu limitowanym (Fot. Mario Anzuoni/Reuters/Forum)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze