1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Zachwycające obrazy, narracja Willema Dafoe i muzyka m.in. Radiohead. „Rzeka”, najpiękniejszy film sezonu, już w kinach

Hipnotyczna i piękna „Rzeka” w reżyserii Jennifer Peedom i Josepha Nizetiego w kinach od 10 lutego. (Fot. materiały prasowe)
Spektakularny wizualnie obraz o roli rzek we współczesnym świecie, z narracją Willema Dafoe i muzyką m.in. Radiohead, to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych filmów sezonu. Hipnotyczną i piękną „Rzekę” w reżyserii Jennifer Peedom i Josepha Nizetiego można już oglądać w kinach.

Rzeki od zawsze kształtowały Ziemię, przepływały przez kontynenty, rzeźbiły krajobraz, a także nasze potrzeby, kultury i sny. Te arterie świata są bogatym źródłem życia, bez którego człowiek, zwierzęta i rośliny szybko by wyginęły. Film w reżyserii Jennifer Peedom i Josepha Nizetiego jest spojrzeniem z lotu ptaka na związek ludzkości z rzekami. To opowieść, która łączy w sobie zachwycające zdjęcia z przepiękną muzyką, która zabiera widzów w podróż w czasie i przestrzeni, pokazując je w niespotykanej skali i z niezwykłej perspektywy.

Oglądamy w nim strumień zachwycających pod względem wizualnym obrazów z 39 krajów autorstwa najlepszych fotografów przyrody oddających hołd rzekom zasilającym naszą planetę. Zdjęcia z sześciu kontynentów, często w zwolnionym tempie, w tym spektakularne ujęcia satelitarne, ukazują teksturę wody, prędkość, z jaką się porusza, a także niebezpieczeństwa, nieprzewidywalność i ekscytujące piękno, które trudno dostrzec z normalnej perspektywy. Film dokumentuje też negatywny wpływ człowieka na ekosystem, związany z fragmentacją rzek i ich kontrolowaniem, a także skutki tych krótkowzrocznych prób rządzenia naturą.

Wspaniałe obrazy uzupełniają poetycki scenariusz napisany przez pisarza i wykładowcę Uniwersytetu w Cambridge Roberta Macfarlane’a i czytany przez Willema Dafoe oraz wspaniała muzyka w wykonaniu Australijskiej Orkiestry Kameralnej wykorzystująca zarówno klasyczne utwory Bacha, Vivaldiego, Mahlera, jak i Jonny’ego Greenwooda, Radiohead czy oryginalną kompozycję Richarda Tognettiego i muzykę Williama Bartona. W ten sposób powstała wnikliwa filmowo-muzyczna refleksja na temat piękna i znaczenia rzek oraz sposobu, w jaki ukształtowały one zarówno wyrafinowane krajobrazy naszej planety, jak i całą ludzką egzystencję.

Połączenie niesamowitych obrazów z niepowtarzalną muzyką powoduje, że film zyskał miano kultowego niemal od razu po swojej premierze. Takie szerokie i czułe spojrzenie na rzeki i ich rolę jest odporne na upływ czasu oraz będzie zachwycające i relaksujące także dla kolejnych pokoleń. Produkcja oparta na filozoficznych i naukowych danych jest drugą częścią trylogii orkiestrowych filmów reżyserki Jennifer Peedom, których celem jest ukazanie relacji pomiędzy człowiekiem a naturą (pierwsza część to „Góra” – najbardziej dochodowy australijski film dokumentalny w historii, pokazywany na festiwalu Millennium Docs Against Gravity w 2019 roku).

Rzeka” w reżyserii Jennifer Peedom i Josepha Nizetiego w kinach od 10 lutego.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze